„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kodėl pabėgėliams svarbiausias dalykas – jų turimas išmanusis telefonas

Daugiau nei milijardas žmonių visame pasaulyje sunkiai įsivaizduoja savo kasdienybę be išmaniųjų telefonų, nuolatinio žinučių srauto ir socialinių tinklų programėlių. Tačiau dar labiau nuo viso to priklausomi yra šimtai tūkstančių žmonių iš Artimųjų Rytų ir Afrikos, bėgančių nuo karo, bado ir persekiojimų. Dažnai galima matyti besipiktinančius – kaip neturtingi pabėgėliai, prašantys pagalbos ir maisto, gali sau leisti turėti išmaniuosius telefonus. Kodėl telefonai į Europą bėgantiems žmonėms yra gyvybiškai svarbūs, aiškina „Quartz“ žurnalistė Hanna Kozlowska.
Pabėgėliams svarbiausias dalykas – jų turimas išmanusis telefonas
Pabėgėliams svarbiausias dalykas – jų turimas išmanusis telefonas / „Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr.

Į Europą šiemet atvykstančioms minioms žmonių iš Sirijos ir kitų neramumų draskomų vietų žūtbūt reikalingomis per rizikingą kelionę tampa mobiliosios programėlės, tokios kaip „WhatsApp“, „Viber“, „Facebook Messenger“, taip pat tokie įrankiai kaip „Google Maps“. Jomis besinaudojant ieškoma galimybių persikelti jūra į išsvajotąją Europą, dalijamasi perspėjimais apie pasienio ruožus, kur geriau nesirodyti, palaikomi ryšiai su artimaisiais.

„Mūsų telefonai ir išorinės baterijos per kelionę yra svarbesni nei bet kas kitas, net svarbesni nei maistas“, – naujienų agentūrai AFP Graikijos saloje Kose sakė iš Sirijos pabėgęs Waelis.

Drabužius ir maistą galima įsigyti pakankamai pigiai, net pinigai gali būti pervedami internetu, o išmanusis telefonas yra būtinas. Kontrabandininkai itin riboja daiktų kiekį, kurį leidžia pasiimti pabėgėliams ir migrantams į laivelius kelionei Viduržemio jūra, tačiau niekas neatsisako telefonų – jie pernelyg svarbūs.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Pabėgėliams svarbiausias dalykas – jų turimas išmanusis telefonas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Pabėgėliams svarbiausias dalykas – jų turimas išmanusis telefonas

Pagalbos signalui išsiųsti

Vienas siras Tarptautiniam Raudonojo kryžiaus komitetui pasakojo, kaip jis telefonu mėgino susisiekti su Graikijos pakrantės apsauga, kai jo laivas ėmė skęsti. Paplaukus vos pusvalandį perpildytos valtelės variklis sugedo. „Mes buvome pusiaukelėje tarp Turkijos ir Graikijos. Žinau, nes patikrinau GPS savo telefone“, – sakė jis. Tuomet ėmė blogėti oro sąlygos. 

Pakrantės apsaugai per „WhatsApp“ programėlę nusiunčiau žinutę su GPS duomenimis ir prašymu gelbėti, – pasakojo siras.

„Valtis greitai prisipildė vandens ir ėmė skęsti. Paskambinau Graikijos pakrantės apsaugai ir šaukiau „Gelbėkit, gelbėkit“, bet jie negalėjo manęs gerai girdėti, nes mano telefonas buvo įvyniotas į plastikinį maišelį, kad būtų apsaugotas nuo vandens.

Tuomet per „WhatsApp“ programėlę nusiunčiau žinutę su GPS duomenimis ir prašymu gelbėti. Taip pat savo šeimai išsiunčiau GPS duomenis ir paaiškinau situaciją, tačiau pridūriau, kad nesijaudintų – nors oras ir blogas, mums pavyks“, – pasakojo jis. Siras iššoko iš skęstančios valties ir galiausiai buvo išgelbėtas.

Nelegalios kelionių agentūros

Prieš leisdamiesi į pavojingą kelionę Viduržemio jūra, pabėgėliai ir migrantai visų pirma susiranda kontrabandininkus per „WhatsApp“ ir „Facebook“ puslapius, kurie veikia kaip nelegalių kelionių agentūros. Keliautojai dažnai „Facebook“ tinkle palieka ir svarbią informaciją – pavyzdžiui, kurie kontrabandininkai prašo mažesnės sumos.

Kontrabandininkai savo feisbuko puslapiuose skelbia apgaulingai gražias nuotraukas, žada kelionę puikiomis sąlygomis. Po to, kai migrantai ir pabėgėliai sumoka dažnai kosmines sumas, atvykę į sutartą vietą dažnai vietoj patogios jachtos randa prastos būklės pripučiamą valtį.

Migrantas klausia: „Jeigu skęsime, ar atgausiu pinigus?“. Kontrabandininkas atsako: „hahaha, nesijaudink, neskęsime“
Migrantas klausia: „Jeigu skęsime, ar atgausiu pinigus?“. Kontrabandininkas atsako: „hahaha, nesijaudink, neskęsime“

„Viena vertus, šios technologijos išlaisvina, tačiau yra ir tamsioji jų pusė. Yra neprižiūrimų ir be skrupulų žmonių, kurie pasinaudoja jomis, – „Quartz“ sakė Tarptautinės migracijos organizacijos atstovas spaudai Leonardas Doyle'as. – Feisbukas į tai kreipia dėmesį, ir šie puslapiai dažnai operatyviai uždaromi.“

Susirašinėdami su draugais ir šeima, kurie jau anksčiau yra ryžęsi kelionei į Europą, pabėgėliai sužino, ką daryti, kai pasiekia tikslą, kur konkrečiai vykti. 

Tačiau vietoj jų greitai sukuriami nauji. Pasak L.Doyle'o, turint omenyje mobiliųjų technologijų sklaidą, socialinių tinklų svarba šiame nelegaliame versle tik didės. 

Pavyzdžiui, „Facebook Zero“ – pati paprasčiausia platformos mobilioji versija, kuriai nereikia interneto duomenų plano. Per ją kontrabandininkai pasiekia mažiau išsilavinusią, skurdesnę visuomenės dalį. 

Žemėlapis, instrukcija ir gidas

Susirašinėdami su draugais ir šeima, kurie jau anksčiau yra ryžęsi kelionei į Europą, pabėgėliai sužino, ką daryti, kai pasiekia tikslą, kur konkrečiai vykti. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų