Kol kas konkretesnės informacijos apie dabartinį Londono „Chelsea“ klubo savininko santykį su Jungtinės Karalystės migracijos tarnybomis nėra. R.Abramovičiaus atstovai situacijos nekomentuoja – kaip ir Vidaus reikalų tarnyba (Home Office).
Vyriausybė tik patikino, kad prašymai dėl vizų išdavimo ir atnaujinimo nagrinėjami „kruopščiai ir tinkamai“, o vienas saugumo pareigūnas pažymėjo, jog „per kelias artimiausias savaites gali būti daugiau panašių atvejų“.
Tiesa, yra pranešimų, esą Londonas reikalauja, kad R.Abramovičius įrodytų, jog turtus susikrovė legaliai.
Neatsakytų klausimų nestinga. Ar R.Abramovičiui tiesiog atsisakyta atnaujinti vizą? Jei taip, kokiu pagrindu? Ar britai tik rodo raumenis, o netrukus išduos naujus dokumentus? O gal stabdyti procesą įsakė pati vyriausybė?
Kodėl nepaviešina duomenų?
Būtent toks nekonkretumas, anot politinį prieglobstį Jungtinėje Karalystėje 2015 metais gavusio ruso verslininko Vladimiro Ašurkovo, kelia didžiausią sumaištį.
„Jei britai iš tikrųjų bando pasiųsti žinią, ji labai silpna. Ponas Abramovičius yra vienas turtingiausių žmonių Jungtinėje Karalystėje. Jis turi futbolo klubą ir yra žinomas visuomenės veikėjas. Žmonės nusipelnė žinoti, ką vyriausybė iš tiesų apie jį galvoja“, – teigė V.Ašurkovas.
R.Abramovičiui dėl britiškos vizos jokių bėdų anksčiau nekildavo. Bet taisyklės, pagal kurias išduodamos „Tier 1“ (investuotojų) vizos, 2015 metais buvo sugriežtintos – jau po to, kai rusas paskutinį kartą atnaujino savąjį leidimą.
Yra pranešimų, esą Londonas reikalauja, kad R.Abramovičius įrodytų, jog turtus susikrovė legaliai.
Nuo 2015-ųjų asmenys, kurie kreipiasi dėl „Tier 1“ vizos, turi įrodyti, kad mažiausiai 2 mln. svarų sterlingų šalyje investavo iš legalių šaltinių.
Jei šis barjeras vienintelis, R.Abramovičiui didelių kliūčių iškilti neturėtų. Tačiau kad ir ką sugalvojo Londonas, britams tikrai nepadeda skaidrumo stoka – taip teigia Rusijos ekspertas Markas Galeotti.
„Jei Abramovičius tapo taikiniu dėl to, kad yra Rusijos oligarchas – tai viena. Jei vyriausybė ėmėsi veiksmų remdamasi žvalgybine informacija – tai kas kita. Jei yra konkrečių duomenų apie Abramovičių, jie turi būti paviešinti, kad bausmė padarytų atgrasomąjį efektą“, – mano analitikas.
Eilėje laukia draugiškas J.Corbynas
Gali būti, kad Londonas veiksmų prieš R.Abramovičių ėmėsi kone atsitiktinai – esą taip tiesiog sutapo, kad vizą atnaujinti tenka netrukus po diplomatinio skandalo dėl Sergejaus ir Julijos Skripalių apnuodijimo Solsberio mieste.
O galbūt nuspręsta, kad milijardierius yra artimas Kremliui, todėl galima paerzinti Rusijos valdžią. R.Abramovičius tikrai laikomas svarbiu V.Putino režimui.
Nors šia prasme jis nėra išskirtinis ir artimiausiai prezidento aplinkai nepriklauso, oligarchas Maskvoje laikomas patikimu finansavimo šaltiniu daugybei Kremliaus projektų, sako Maskvos valstybinio tarptautinių santykių instituto profesorius Valerijus Solovėjus – esą tokio ryšio režimui užtenka, kad pasidarytų savas išvadas.
Pasak V.Solovėjaus, Kremlius R.Abramovičiaus problemas dėl vizos supranta kaip tiesioginį Londono iššūkį V.Putinui. Taikydamiesi į Rusijos silpną vietą – pinigus politikoje ir politiką piniguose – britai pasistengė, kad dvišalis konfliktas būtų ne tik rimtas, bet ir asmeninis.
„Kremliuje nuotaikos tokios, kad su dabartine britų vyriausybe nebenorima turėti nieko bendra. Theresai May ar Borisui Johnsonui, Maskvos manymu, kelio atgal nėra. Rusija laukia naujų rinkimų“, – teigė ekspertas.
Jei konservatoriai pralaimėtų kitus visuotinius rinkimus Jungtinėje Karalystėje, premjeru greičiausiai taptų Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas, kuris į Rusiją žvelgia kur kas švelniau nei toriai.
Nutekėjo jau šimtai milijonų
Valstybinėje Rusijos žiniasklaidoje iš Jungtinės Karalystės manevrų – ne tik užsitęsusių svarstymų dėl vizos R.Abramovičiui, bet ir parlamento komiteto ataskaitos apie būtinybę kovoti su nešvariais rusiškais pinigais – juokiamasi.
Naujienų laidose svarstoma, esą Londonas nori žūtbūt nubausti Maskvą, net jei neturi pagrindo. Premjerė Th.May vaizduojama kaip pagrindinė pabaisa.
„Paprastas rusas tikrai nelies ašarų dėl vargšų oligarchų, tačiau Kremlius gali pats rinktis rakursą, kaip kalbėti apie situaciją, nes Jungtinė Karalystė paaiškinimų nepateikia.
Tiesa, turtingi rusai, kurie kadaise manė, kad jiems Londonas atviras, dabar ims ieškoti kitų vietų“, – tvirtino M.Galeotti.
Pastaraisiais mėnesiais, po to, kai buvo sugriežtinti įstatymai, o vyriausybė ėmė svarstyti, ar nereiktų tikrinti šalyje investuojamų pinigų kilmės, Jungtinę Karalystę jau paliko šimtai milijonų „rusiškų“ svarų sterlingų. Tendencija kol kas nesikeičia.
„Rusai kažkada laikė Jungtinę Karalystę saugiu užutėkiu. Dabar jau nebelaiko. Prakutę rusai ieško naujų vietų savo pinigams, nes jaudinasi dėl galimų naujų sankcijų“, – britui ekspertui antrino ir V.Solovėjus.
Tiesa, V.Ašurkovas nemano, kad politikai Londone galėtų plačiai sutarti dėl tolesnių veiksmų, kurie dar labiau įsiutintų Maskvą: „Tokie žingsniai dabar galbūt nė nebūtų pamatuoti.“