Kokią grėsmę kelia iš „Islamo valstybės“ bėgantys užsienio kovotojai?

Vis daugiau „Islamo valstybės“ (IS) užsienio kovotojų bėga iš teroristinės grupuotės valdomos teritorijos ir bando patekti į Turkiją. Tarp jų – bent du Jungtinės Karalystės (JK) ir vienas JAV pilietis, praneša „The Guardian“.
„Islamo valstybės“ kariai
Iš „Islamo valstybės“ kontroliuojamos teritorijos į Turkiją bando patekti vis daugiau užsienio kovotojų. / facebook.com nuotrauka

Iš šiaurinės Londono dalies kilęs Stefanas Aristidou, jo britė žmona ir Kary Paulas Klemanas iš Floridos praeitą savaitę pasidavė Turkijos pasienio policijai. „The Guardian“ šaltiniai patikino, kad IS kontroliuojamose teritorijose sulaikytieji praleido daugiau nei dvejus metus.

„Islamo valstybei“ prarandant pozicijas Sirijoje ir Irake, dešimtys užsienio kovotojų bando pabėgti iš grupuotės kontroliuojamų teritorijų, dauguma jų buvo sučiupti kertantys Turkijos sieną. Manoma, kad tokiu būdu kai kurie kovotojai stengiasi išvengti įkalinimo.

Trečią dešimtį įpusėjęs S.Aristidou ir jo bangladešietiškų šaknų turinti britė žmona pasidavė pietinėje Turkijos dalyje esančiame Kilio pasienio poste. O amerikietis čia atvyko su sire žmona ir dviem egiptietėmis, kurių sutuoktiniai žuvo Sirijoje ir Irake.

S.Aristidou teigė keliavęs į Siriją gyventi, ne kovoti. Pareigūnams vyras prisipažino apsistojęs buvusiose IS tvirtovėse Rakoje ir Al Babe. Šiemet Al Babą atkovojo Turkijos remiamos Sirijos opozicijos pajėgos.

Britas pradingo 2015-ųjų gruodį, iškart po to, kai nuskrido į Larnaką Kipre. Kaimynai „The Guardian“ teigė, kad prieš pradingdamas vyras pradėjo rengtis musulmoniškais apdarais.

Kalifatas silpnėja, grėsmė – ne

JK Užsienio ir sandraugos reikalų ministerijos atstovė spaudai sakė, kad „palaiko ryšius su Turkijos pareigūnais ir seka britų piliečio suėmimą Turkijos pasienyje“.

Nors Turkijos pareigūnai paleido britę, jai vis dar gali būti pateikti kaltinimai. O įrodžius S.Aristidou ir K.P.Klemano kaltę, jiems gali būti skirta 7,5–15 metų kalėjimo.

Jei vis dėlto britas bus sugrąžintas į Jungtinę Karalystę, čia jam taip pat bus pareikšti kaltinimai. Remiantis šalies įstatymais, bet kuris IS gretose kovęsis pilietis gali tikėtis maksimalios bausmės – įkalinimo iki gyvos galvos.

K.P.Klemano motina pasakoja, kad sūnus atsivertė į islamą po skyrybų su pirmąja žmona. 2011-aisiais vyras persikėlė į Egiptą, kur vedė vietinę moterį. Kai ir ši santuoka nutrūko, K.P.Klemanas išvyko į Dubajų ir čia susituokė su sire – dabartine jo žmona. Pora susilaukė trijų vaikų, K.P.Klemanas dirbo IT srityje.

Kaltinamo vyro artimieji teigia, kad K.P.Klemanas, norėdamas suteikti humanitarinę pagalbą, 2015-aisiais su šeima keliavo į Siriją. Tačiau ten nuvykęs suprato, kad visa jį čia atvedusi informacija „tebuvo apgaulė“.

Kaltinamo vyro artimieji teigia, kad P.Klemanas, norėdamas suteikti humanitarinę pagalbą, 2015-aisiais su šeima keliavo į Siriją. Tačiau ten nuvykęs suprato, kad visa jį čia atvedusi informacija „tebuvo apgaulė“.

K.P.Klemano artimieji tikina, kad KP.Klemanas neseniai susisiekė su JAV pareigūnais Turkijoje, planavo pasiekti JAV ambasadą ir tuomet sugrįžti į šalį.

Šeimos narių teigimu, jie dar prieš 18 mėnesių CŽV pranešė, kad K.P.Klemanas gali būti pavojuje. Jo sesuo Brenda Cummings pasakoja, kad tarnyba sakė pirmiausia turinti patikrinti, ar vyras nėra įsitraukęs į nusikalstamą veiklą. B.Cummings „visiškai sutiko“ su CŽV perspėjimu.

TPatikimi šaltiniai patikino, kad priešininkų pajėgoms atsikovojus šalies šiaurėje esantį Rakos miestą ir Tabkos oro pajėgų bazę, paskutiniojoje IS tvirtovėje kovotojų gretos gerokai praretėjo.

Pareigūnai Turkijoje ir Europoje teigė pastebėję augantį su ambasadomis susisiekiančių ir norinčių sugrįžti IS užsienio kovotojų skaičių. Kiti, ideologiškai ištikimesni nariai yra mokomi infiltruotis Turkijoje ir iš ten keliauti į Europą. Jų tikslas – teroristiniais išpuoliais keršyti už kalifato susilpninimą.

Manoma, kad nuo 2014-ųjų pabaigos iki 2016-ųjų vidurio, bent 250 ideologiškai paveiktų užsienio kovotojų pateko į Europą. Beveik visi jie keliavo per Turkiją, kirsdami dabar jau griežtai kontroliuojamą sieną.

Turkijos pareigūnai tikina šiemet sunaikinę keletą nelegalių maršrutų, kuriais prasmukdavo kovotojai. Kai kurie šių maršrutų vedė pro Graikiją ar Bulgariją. Vis dėlto, nepaisant pareigūnų pastangų, žvalgybos ekspertai tikina, kad kai kurių maršrutų sunaikinti neįmanoma.

Tarptautinio radikalizacijos studijų centro direktoriaus pavaduotojas Shirazas Maheras teigė: „Europa turi saugotis. Ateinančiais mėnesiais ir metais dėl suintesyvėjusio spaudimo „Islamo valstybei“ grėsmė tikriausiai dar labiau išaugs.“

Shirazas Maheras: „Europa turi saugotis. Ateinančiais mėnesiais ir metais dėl suintesyvėjusio spaudimo „Islamo valstybei“ grėsmė tikriausiai dar labiau išaugs.“

Kurdistano regioninės vyriausybės saugumo kancleris Masrouras Barzanis sakė: „Kovos su IS būdas pasikeis į žvalgybinį karą. Kadangi IS kariuomenė naikinama, jiems nebepavyksta plėsti teritorijos ar pritraukti naujų kovotojų iš užsienio. O šiuo metu grupuotei priklausantys užsieniečiai nebenori likti taip vadinamoje „Islamo valstybėje“, todėl bando pabėgti ar pasiduoti.“

„Tačiau grįžtančių užsienio kovotojų keliama grėsmė neturėtų būti nuvertinta“, – perspėjo M.Barzanis.

Buvęs IS kovotojas australas Neilas Prakashas praeitais metais buvo suimtas Turkijos pasienyje. Tuomet jis, padedamas kontrabandininko, bandė pasprukti iš Sirijos. N.Prakashas prisipažino prisijungęs prie IS ir kovojęs jų gretose Sirijos kurdų mieste Kobani, kur vėliau buvo sužeistas.

„Twitter“ nuotr./Neilas Prakashas
„Twitter“ nuotr./Neilas Prakashas

Australas neigė užėmęs aukštas pareigas grupuotėje ir tikino, kad IS lyderiai Rakoje leido jam palikti organizaciją.

Australijos vyriausybė N.Prakashą laiko vienu svarbiausių IS kovotojų šalyje. Įtariama, kad jis yra susijęs su IS dronų programa ir keliavo į Turkiją planuodamas vėliau išvykti į Europą.

Po to, kai suintensyvėjo į IS nukreiptos atakos Rakoje ir Mosule, teroristinė grupuotė pradėjo žvalgybai naudoti dronus ir jais bombarduoti priešininkų pajėgas. IS ginkluotus dronus reguliariai naudojo gindami Tabkos oro pajėgų bazę Rakoje. Tiesa, panašu, kad čia jie greitai pralaimės JAV remiamoms kurdų pajėgoms.

O Irako pajėgos vakarinėje Mosulo dalyje buvo įspaustos į kampą, IS atgavo kai kuriuos pastarosiomis savaitėmis prarastus rajonus. Grupuotė vis dar įsitvirtinusi Šiaurės Vakarų Mosule bei teritorijoje tarp Mosulo ir Rakos. Manoma, kad būtent iš šio miesto IS lyderiai atsitraukė į Deir Ez Zorą ir Majadeną.

Spėjama, kad iki 30 tūkst. užsienio kovotojų kirto Sirijos sieną ir prisijungė prie IS pajėgų. JAV vyriausybės skaičiavimais, maždaug 25 tūkst. jų žuvo.

Maždaug 850 britų karių prisijungė prie IS ir tokių džihadistinių grupuočių kaip „al Nusra“ frontas. Kai kuriais atvejais jie kovoja prieš Sirijos lyderio Bašaro al Assado režimą. Manoma, kad maždaug pusė šių kovotojų grįžo į Jungtinę Karalystę, apie 200 jų žuvo.

Sh.Maheras teigė, kad karinė pergalė prieš IS sumažins jų galimybę pritraukti naujų narių: „Grupuotė sukūrė jėgos ir sėkmės naratyvą. Jie vadovavosi šūkiu „išliekantys ir besiplečiantys“, kuris pritraukė daug jaunų žmonių. Kalifatui pradėjus šlubuoti, šios priežastys nebeveikia. Jų stiprybė ir aktualumas buvo sunaikinti.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų