Labai paprasta žinia
„Mano žinia tuo atveju, jei mane nužudytų, labai paprasta: nepasiduokite. Negalima pasiduoti. Jei taip atsitiko, kad jie nusprendė mane nužudyti, vadinasi, šiuo metu esame nepaprastai stiprūs. Turime pasinaudoti šia galia.
Nepasiduoti, nepamiršti, kad esame didžiulė jėga, kurią šie blogi vyrukai engia tik todėl, kad mes negalime suvokti, kokie iš tikrųjų esame stiprūs.
Viskas, ko reikia, kad blogis triumfuotų, yra gerų žmonių neveiklumas. Štai kodėl neturėtume nieko nedaryti“, – tuomet sakė A.Navalnas.
Suvokė skrendantis į mirtį
Vokietijos bulvarinio leidinio „Bild“ politikos apžvalgininkas Peteris Tiede 2021 m. sausio 17 d. lydėjo Aleksejų ir Juliją Navalnus skrydyje iš Berlyno į Maskvą.
A.Navalnas į Rusiją išskrido po to, kai Berlyno ligoninėje pasveiko po vos mirtimi nepasibaigusio bandymo jį nunuodyti Rusijoje. Jis dėl šio nuodijimo apkaltino Rusijos specialiąsias tarnybas. Kremlius tai neigė. Ekspertai nustatė, kad A.Navalnas buvo apnuodytas „Novičiok“ tipo nuodais, kuriuos naudoja Rusijos specialiosios tarnybos.
Kaip prisimena žurnalistas, lėktuve opozicionierius sulaukė ovacijų, stiuardesės prašė jo autografų, o pilotai išjuokė skrydžių vadovų sprendimą nenusileisti lėktuvu Vnukovo oro uoste, kur susirinko A.Navalno šalininkai. Esą dėl oro sąlygų jiems buvo liepta skristi į vos už kelių kilometrų esantį Šeremetjevo oro uostą. Pilotai sakė keleiviams, kad oras ten buvo „fantastiškas“.
„Jis žinojo, jis man tai pasakė, kad tikriausiai negalės grįžti iš šalies gyvas. Lėktuve nusifotografavome: jis sėdi 13a sėdynėje, Julija šalia jo, aš – prie praėjimo. Jis žiūrėjo animacinius filmukus, – prisimena P.Tiede. – Jis man pasakojo, kad žino, kas jo laukia. Kad žino, jog paskutinis skrydis į Rusiją gali būti skrydis į mirtį. Kad režimas ir jo prisiekęs priešas Kremliuje jam žiauriai atkeršys. <...> Nusileidus lėktuvui, Navalnas pasakė: „Tai geriausia akimirka per penkis mėnesius. Jaučiuosi puikiai. Pagaliau grįžtu namo.“
Jis man pasakojo, kad žino, kas jo laukia. Kad žino, jog paskutinis skrydis į Rusiją gali būti skrydis į mirtį.
„Jis sakė, kad nesitiki būti suimtas, nes yra nekaltas. Tačiau jis žinojo: jie jį sučiups. Ir jie tai padarė“, – prisiminė žurnalistas.
P.Tiede pažymi, kad A.Navalnas tiesiog nesvarstė galimybės likti Vokietijoje ir vadovauti Rusijos opozicijai iš užsienio.
„Jis ne tik norėjo grįžti – jis privalėjo grįžti. Į savo Rusiją, kurios jis nenorėjo palikti žudikui už Kremliaus sienų. Vokietijoje jis jautėsi kaip tigras zoologijos sode, – prisiminė žurnalistas. – Štai ką jis man pasakė: „Iš tolo nieko nepakeisi“.
Netikėta mirtis
Rusijos valdžios institucijos apie politiko mirtį pranešė vasario 16 d. Tuo metu A.Navalnas buvo kolonijoje už poliarinio rato (kolonijoje „Poliarinis vilkas“, esančioje Harpo gyvenvietėje Jamalo-Nencų autonominėje apygardoje).
Pagal oficialią versiją, A.Navalnas po pasivaikščiojimo pasijuto blogai ir prarado sąmonę. Oficiali jo mirties priežastis kol kas nepaskelbta, jo kūnas dar neatiduotas artimiesiems. Pranešama, kad likus dienai iki mirties A.Navalnas dalyvavo teismo posėdyje ir jautėsi gerai.