Kolumbijos valdžios ir ELN naujos taikos derybos prasidės kitą savaitę Karakase

Kolumbijos vyriausybė ir kairioji Nacionalinės išsivadavimo armijos (ELN) partizanų grupuotė po beveik ketverių metų pertraukos pirmadienį atnaujins taikos derybas, pranešė abi pusės.
Kolumbijos vėliava
Kolumbijos vėliava / 123RF.com nuotr.

Derybos „bus atnaujintos kitą pirmadienį, lapkričio 21 dieną, po pietų Karakaso mieste“, sakoma penktadienį socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbtame pareiškime, kurį pasirašė Kolumbijos vyriausiasis taikos komisaras Danilo Rueda ir ELN taikos delegacijos narys Pablo Beltranas.

Kolumbijoje jau daugiau kaip pusę amžiaus vyksta ginkluotas konfliktas tarp valstybės ir įvairių kairiųjų partizanų, dešiniųjų sukarintų grupuočių ir narkotikų prekeivių.

ELN yra paskutinė pripažinta Kolumbijoje veikianti sukilėlių grupuotė, nors Kolumbijos ginkluotųjų revoliucinių pajėgų (FARC) disidentai, atsisakę pasirašyti 2016 metų taikos susitarimą, tebėra aktyvūs.

Dialogas prasidėjo 2016 metais, valdant tuometiniam prezidentui Juanui Manueliui Santosui, pasirašiusiam taikos susitarimą su didesne marksistinių partizanų grupe – FARC – vėliau sudėjusia ginklus ir įkūrusia politinę partiją.

Tačiau 2019-aisiais, po 22 gyvybes nusinešusio išpuolio prieš policijos akademiją Bogotoje, tuometinis prezidentas Ivanas Duque atšaukė derybas su ELN.

Rugpjūtį pirmuoju Kolumbijos kairiųjų prezidentu tapęs Gustavo Petro pažadėjo ne tokią karingą poziciją siekiant nutraukti ginkluotų grupių, įskaitant kairiųjų partizanus ir narkotikų kontrabandininkus, smurtą.

„Žinome, kad Kolumbijos žmonės labai trokšta judėti pirmyn per taikos procesą ir demokratijos kūrimą“, – sakoma bendrame pareiškime.

Trečiadienį partizanai geros valios gestu paleido du kareivius, kurie anksčiau šį mėnesį buvo paimti į nelaisvę netoli Venesuelos.

Nors abi šalys nepaskelbė paliaubų, spalį jos susitarė atnaujinti derybas. Naujajame raunde laiduotojos bus Venesuela, Kuba ir Norvegija.

ELN taikos derybų delegacija ketverius metus praleido Kuboje, nes ankstesnė vyriausybė jiems uždraudė grįžti į Kolumbiją.

Spalio 2 dieną delegacija išvyko iš Kubos į Venesuelą pradėti naujų derybų, kurias žadėjo G. Petro, pats buvęs miesto partizanu.

Vyriausybė ir ELN dar nepaskelbė visų pirmadienį prasidedančių derybų dalyvių sąrašų.

2019 metais Venesuela nutraukė diplomatinius santykius su Kolumbija po to, kai I. Duque atsisakė pripažinti Nicolas Maduro perrinkimą 2018-aisiais vykusiame balsavime, kurį tarptautinė bendruomenė pasmerkė kaip fiktyvų.

Tačiau į valdžią atėjęs G.Petro atkūrė diplomatinius ryšius su Venesuela, taip leisdamas N.Maduro vyriausybei padėti palengvinti taikos derybas su ELN.

1964 metais įkurta ELN turi apie 2,5 tūkst. narių, tai yra maždaug 700 daugiau nei tada, kai buvo nutrauktos derybos.

Ji daugiausia veikia Ramiojo vandenyno regione ir palei 2,2 tūkst. km ilgio sieną su Venesuela.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai