„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Komorų gyventojai balsuoja referendume dėl didesnių prezidento įgaliojimų

Komorų gyventojai pirmadienį balsuoja daug aistrų sukėlusiame referendume dėl konstitucijos pataisų, kurios galėtų leisti prezidentui Azali Assoumani valdyti šalį po 2012-ųjų – jo dabartinės kadencijos limito.
Azali Assoumani
Azali Assoumani / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Ankstyvą rytą keliuose balsavimo punktuose sostinėje Moronyje buvo pustuštės, pranešė naujienų agentūros AFP korespondentai.

Daugelį metų nuo neramumų kentėjusiame Indijos vandenyno salyne gali vėl prasidėti bruzdėjimai, A.Assoumani uždraudus demonstracijas, o opozicijai pažadėjus ryžtingai priešintis siūlomiems politinės sistemos pakeitimams.

Opozicijos įstatymų leidėjai pareikalavo „nedelsiant ir besąlygiškai sustabdyti savavališką ir neteisėtą procesą“ ir pareiškė, kad boikotuos referendumą.

Opozicinės partijos „Džuva“ generalinis sekretorius Ahmedas el Barwane apkaltino prezidentą mėginant „sukurti konstituciją, kuri leis jam daryti ką tik panorės“.

Tačiau vidaus reikalų ministras Mohamedas Daoudou opozicijos nerimo nesureikšmino ir nurodė, jog referendumas bus pripažintas įvykusiu, jei jame dalyvaus 300 tūkst. balsuotojų.

Pagal dabartinę konstituciją, priimtą 2001-aisiais, valdžia kas penkerius metus perduodama vienai iš trijų pagrindinių salų – tokiu būdu šalyje, kur įvyko nemažai perversmų, siekiama palaikyti politinės galios pusiausvyrą.

Jei vyriausybė nugalės referendume, šios rotacinės sistemos būtų atsakyta ir penkerių metų kadencijai būtų renkamas prezidentas su teise būti perrinktam dar vieną kartą.

A.Assoumani taip pat įgytų galią panaikinti trijų viceprezidentų postus – dar vieną politinės kontrolės ir pusiausvyros mechanizmą, numatytą dabartinėje konstitucijoje.

Be to, konstitucinė nuostata dėl pasaulietiško valdžios pobūdžio būtų pakeista tokiu tekstu: „Islamas yra valstybinė religija“, o „valstybė grindžiama šioje religijoje numatytais principais ir sunizmo apeigų taisyklėmis“.

99 proc. komoriečių yra musulmonai sunitai.

Birželį vienas iš viceprezidentų Ahmedas Saidas Jaffaras paragino gyventojus „nepriimti pavojingo piktnaudžiavimo“ įgaliojimais. Vėliau jis neteko visų, išskyrus vieną, postų ministerijose.

Trys pagrindinės Komorų salos – Didieji Komorai, iš kurių kilęs A.Assoumani, Anžuanas ir Mohelis – turi apie 800 tūkst. gyventojų. Ketvirtoji sala, Majotas, tebepriklauso Prancūzijai.

Referendumo rezultatai turėtų būti paskelbti pirmadienio vakarą ar antradienį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“