Virusas jau išplito 81 pasaulio šalyje, o juo užsikrėtė per 95 tūkst. žmonių, o mirė per 3 tūkst.
Praeitą savaitę pirmasis užsikrėtimo COVID-19 atvejis nustatytas Lietuvoje – koronavirusas nustatytas 39 metų šiaulietei, grįžusiai iš Italijos.
Užsikrėtimo koronavirusu atvejai nustatyti ir kaimyninėse šalyse – Latvijoje, Baltarusijoje, Lenkijoje.
Šiuo metu Užsienio reikalų ministerija dėl koronaviruso protrūkio rekomenduoja laikinai nevykti į Šiaurės Italijos Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionus, Kiniją ir Pietų Korėją.
„Amazon“ pažadėjo užkirsti kelią koronaviruso sukeltam piktnaudžiavimui kainomis
22:22
„Amazon“ ketvirtadienį pažadėjo imtis priemonių stabdyti kainų augimą, vienam JAV senatoriui pasiskundus dėl „nepagrįstai aukštų“ rankų higienos priemonių ir chirurginių kaukių kainų.
JAV mažmeninės prekybos milžinė atsakė į senatoriaus Edo Markey laišką, kuriame rašoma, kad „Amazon“, regis, pelnosi iš su epidemija susijusios panikos.
„Sutinkame su senatoriumi E.Markey – „Amazon“ platformoje nėra vietos išpūstoms kainoms, todėl mūsų komandos visą parą stebi mūsų [elektroninę] parduotuvę ir jau pašalino dešimtis tūkstančių pasiūlymų su padidintomis kainomis“, – pareiškė „Amazon“ atstovas atsiųstame elektroniniame laiške.
„Esame nusivylę, kad kai kas mėgina pasinaudoti šia pasauline sveikatos krize, todėl be pasiūlymų pašalinimo, panaikiname ir jų paskyras“, – pridūrė bendrovė.
Maždaug pusę „Amazon“ pardavimų generuoja trečiosios šalys, kurios naudojasi bendrovės internetine prekyviete.
E.Markey suabejojo „Amazon“ budrumu po to, kai žiniasklaidoje pasirodė pranešimų apie net 2 tūkst. proc. siekiančių kurių prekių antkainių, o viename pranešime buvo teigiama, kad bendrovė vykdo tik „atsitiktinį“ prekeivių tikrinimą.
„Niekam neturėtų būti leista pasinaudoti iš baimės ir žmonių kančių, – trečiadienį pareiškė E.Markey. – Raginu „Amazon“ sustoti ir užkirsti kelią koronaviruso paskatintam kainų augimui.“
„Starbucks“ laikinai nepils kavos į daugkartinius klientų puodelius
21:21
Daugkartiniai puodeliai gali padėti mažinti atliekų kiekį, tačiau laikinai jų nebebus galima naudoti „Starbucks“ tinklo kavinėse dėl nerimo, susijusio su koronaviruso plitimu, paskelbė tinklas.
„Laikinai uždrausime naudoti asmeninius puodelius bei savo kavinėse nesiūlysime gėrimų iš daugkartinių indų“, – trečiadienį paskelbtame pranešime teigė vykdomoji viceprezidentė Rossann Williams ir pridūrė, kad „Starbucks“ vis tiek suteiks 10 centų nuolaidą tiems klientams, kurie atsineš ir parodys savo puodelius.
Šis sprendimas – tai dar vienas pavyzdys, kaip koronaviruso protrūkis trikdo kasdienį įmonių gyvenimą.
Kinijoje viruso aukomis jau tapo 3,2 tūkst. žmonių, o 95 tūkst. žmonių užsikrėtė.
Oro linijų bendrovės mažina skrydžių į šalis, kuriose fiksuotas didelio masto viruso protrūkis, uždaromos mokyklos, atšaukiami įvairūs susitikimai, o daugelis bendrovių koreguoja savo veiklą.
R.Williams teigė, kad „Starbucks“ iki kovo pabaigos „apribojo“ su verslu susijusias keliones lėktuvais tiek Jungtinėse Valstijose, tiek užsienyje, ir „nukėlė arba atidėjo“ susitikimus JAV ir Kanados biuruose.
Bendrovė taip pat teigė „sugriežtinusi visų įmonės valdomų kavinių valymo ir sanitarijos procedūras, kad būtų išvengta įvairių mikrobų plitimo, o atitinkamas paslaugas teikiantiems partneriams mokamas papildomas atlygis.
„Mūsų Jungtinių Valstijų ir tarptautinės rinkos ima pavyzdį iš mūsų vadovybės komandos ir partnerių Kinijoje, kurie pirmieji susidūrė su šia epidemija“, – teigė R.Williams.
„Starbucks“ turi didžiausią kavinių tinklą Jungtinėse Valstijose, o antrą vietą užima Kinijos rinka.
Dėl koronaviruso grėsmės Rusija atšaukė Sankt Peterburgo verslo forumą
20:54
Rusija nusprendė dėl koronaviruso protrūkio grėsmės atšaukti birželį turėjusį vykti Sankt Peterburgo tarptautinį ekonomikos forumą, ketvirtadienį pranešė pagrindinio šalies verslo renginio organizacinis komitetas.
„Siekiant apsaugoti Rusijos piliečių, svečių ir dalyvių sveikatą per šį forumą, buvo nuspręsta jo šiais metais nerengti“, – naujienų agentūra „RIA Novosti“ citavo organizacinio komiteto pirmininko Andrejaus Belousovo pranešimą, išplatintą jo atstovo.
Forumas antrajame pagal dydį Rusijos mieste turėjo vykti birželio 3–6 dienomis.
Britanijoje – pirmoji koronavirusu užsikrėtusio paciento mirtis
20:10
Jungtinė Karalystė ketvirtadienį pranešė apie pirmąją šalyje naujuoju koronavirusu užsikrėtusio paciento mirtį.
Anglijos vyriausiasis medicinos pareigūnas Chrisas Whitty savo pranešime parašė: „Man labai gaila pranešti, kad vienas pacientas Anglijoje, kuriam buvo tyrimais nustatyta [koronaviruso sukeliama liga] COVID-19, deja, mirė.“
Kaip pranešama, pacientas buvo gydomas į vakarus nuo Londono esančiame Redingo mieste veikiančioje Berkšyro karališkojoje ligoninėje. Šis asmuo buvo senyvas ir turėjo kitų sveikatos sutrikimų“, pažymėjo Ch.Witty.
Saudo Arabija uždarė Mekos šventovę „sterilizavimui“
19:42
Saudo Arabija ketvirtadienį iš dalies uždarė Mekos Didžiąją mečetę, laikomą švenčiausia islamo vieta, kad šis kompleksas būtų „sterilizuotas“, didėjant nuogąstavimams dėl naujojo koronaviruso protrūkio.
Šis beprecedentis žingsnis buvo atliktas karalystei laikinai uždraudus maldininkams atlikti vadinamąją mažąją piligrimystę (umra) į šventuosius Mekos ir Medinos miestus.
Valstybinės televizijos reportažuose buvo rodomi neįprasti vaizdai – visiškai ištuštėjęs Didžiosios mečetės kiemas, supantis Kaabą, didžiulį kubo pavidalo statinį, paprastai apsuptą dešimčių tūkstančių maldininkų.
Šis žingsnis yra „laikina prevencinė priemonė“, bet Didžiosios mečetės viršutiniai aukštai maldininkams tebėra atviri, naujienų agentūrai AFP sakė vienas Saudo Arabijos pareigūnas.
Vis tik jis pripažino, kad imtasi „beprecedenčių“ priemonių.
Trečiadienį karalystė sustabdė galimybę atlikti umrą savo piliečiams ir gyventojams.
Praėjusią savaitę ši Persijos įlankos valstybė sustabdė vizų piligriminėms kelionėms išdavimą ir uždraudė šešių Persijos įlankos bendradarbiavimo tarybos šalių piliečiams atvykti į Meką ir Mediną.
Saudo Arabija ketvirtadienį pranešė apie tris naujus užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejus, tad jų bendras skaičius padidėjo iki penkių.
Mažoji piligrimystė į Meką gali būti atlikta bet kuriuo metų laiku. Tokiose kelionėse kasmet dalyvauja milijonai musulmonų iš viso pasaulio.
Umrą atliekančių piligrimų paprastai pagausėja šventuoju ramadano mėnesiu, šiemet prasidėsiančiu balandžio pabaigoje.
Kol kas neaišku, kaip koronaviruso protrūkis paveiks hadžą, turintį prasidėti liepos pabaigoje.
Pernai hadžo atlikti į Saudo Arabiją atvyko apie 2,5 mln. tikinčiųjų. Šią kelionę bent kartą gyvenime atlikti turi siekti visi įgalūs musulmonai – tai laikoma vienu iš penkių islamo stulpų.
Kasmet hadžas tampa didžiuliu logistikos iššūkiu Saudo Arabijos tarnyboms. Didžiulėms minioms susirinkus gana mažose šventosiose vietose užkrečiamųjų ligų išplitimo tikimybė labai padidėja.
Italijoje mirė dar 41 koronovirusu užsikrėtęs žmogus, aukų padaugėjo iki 148
19:41
Italija ketvirtadienį pranešė, kad per pastarąją parą mirė dar 41 naujuoju koronavirusu užsikrėtęs žmogus, tad šis protrūkis šalyje jau pareikalavo iš viso 148 žmonių gyvybių.
Be to, ketvirtadienį paskelbtas per parą mirusių pacientų skaičius yra didžiausias nuo protrūkio Italijoje pradžios.
Šalyje taip pat užfiksuotas iki šiol didžiausias naujų užsikrėtimo atvejų skaičius - susirgimas COVID-19 per parą buvo diagnozuotas 769 žmonėms. Bendras užsikrėtusiųjų skaičius padidėjo iki 3 858.
Belgijoje užsikrėtusiųjų koronavirusu padaugėjo iki 50
18:27
Belgijoje nustatyti 27 nauji užsikrėtimo koronavirusu atvejai – taigi, bendras infekuotų pacientų skaičius šalyje padidėjo iki 50, ketvirtadienį paskelbė Sveikatos apsaugos ministerija.
Ministerijos pareiškime, kurį išplatino belgų žiniasklaida, patikslinama, kad 16 užsikrėtusiųjų gyvena Flandrijoje, dar du – Briuselyje, o likę devyni – Valonijoje.
„Dauguma jų grįžo po atostogų Italijoje, jiems pasireiškė lengvi (viršutinių kvėpavimo takų infekcijos) simptomai. Pacientai yra izoliuoti ir gydomi tiek savo namuose, tiek ligoninėse“, – nurodoma pareiškime.
Belgijos medicinos įstaigos prognozuoja, kad užsikrėtimo koronavirusu atvejų šalyje dar padaugės.
Prancūzijoje koronaviruso aukų skaičius išaugo iki šešių, nustatyti 92 nauji atvejai
18:18
Prancūzijos sveikatos apsaugos ministerija ketvirtadienį pranešė apie dar du mirties nuo koronaviruso atvejus šalyje, tad bendras šios ligos aukų skaičiui išaugo iki šešių.
Be to, nuo trečiadienį buvo patvirtinti 92 nauji užsikrėtimo virusu SARS-CoV-2 atvejai. Tai didžiausias per vieną dieną užregistruotas užsikrėtusiųjų skaičius Prancūzijoje nuo ligos protrūkio pradžios. Iš viso šalyje jau nustatyti 377 užsikrėtimo atvejai.
Vienas 73 metų žmogus mirė į šiaurę nuo Paryžiaus esančiame Uazos departamente, kur pranešta apie virtinę ligos COVID-19 atvejų. Kitas 64 metų žmogus mirė netoliese esančiame Enos departamente, nurodė ministerija.
Prezidentas Emmanuelis Macronas ketvirtadienį susitiko su mokslininkais, vadovaujančiais pastangoms sustabdyti ligos protrūkį, dėl kurio šalyje buvo uždaryta maždaug 150 mokyklų.
Vyriausybės atstovė spaudai Sibeth Ndiaye trečiadienį sakė, kad pareigūnams veikiausiai teks pakelti epidemijos pavojaus lygį iki aukščiausio pagal trijų lygių skalę. Dėl to gali būti įvesti kelionių apribojimai ir suvaržyta visuomenės veikla.
„Plitimo sulėtinimas sumažins įtaką gyventojams, kai paskelbsime trečio lygio pavojų ir sumažinsime epidemijos augimą“, – nurodė sveikatos apsaugos ministerija.
Ketvirtadienį Paryžiaus metropoliteno operatorė RATP pranešė, kad koronaviruso infekcija buvo patvirtinta vienos stoties viršininkei, kuri sirgdama dirbo kelias dienas, o paskui buvo hospitalizuota.
RATP profesinės sąjungos pareigūnų teigimu, moteris praėjusį mėnesį dalyvavo viename religiniame susibūrime rytiniame Miulūzo mieste, kur pareigūnai pranešė apie dar keletą pacientų, kuriems buvo patvirtintas užsikrėtimas koronavirusu.
NATO karinėje būstinėje Belgijoje – pirmieji užsikrėtimo koronavirusu atvejai
18:17
NATO ketvirtadienį informavo, jog buvo patvirtinti trys užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejai, susiję su bloko pajėgų vyriausiąja būstine Belgijoje.
Šie pacientai yra vienas civilis darbuotojas ir du jo šeimos nariai.
Darbuotojas neseniai lankėsi Italijoje, labiausiai susirgimo COVID-19 paveiktoje Europos šalyje.
NATO nurodė, kad sugrįžęs iš Italijoje šis darbuotojas ir jo šeimos nariai dar nesilankė Vyriausiajame Sąjungininkų pajėgų Europoje štabe (SHAPE), esančiame Belgijos pietiniame Monso mieste.
„Platesnėje SHAPE bendruomenėje yra trys patvirtinti COVID-19 atvejai“, – sakoma NATO pranešime.
„Šie atvejai buvo „importuoti“ į Belgiją per kelionę į užsienį, o paveikti asmenys nuo sugrįžimo namo nebuvo įžengę į SHAPE kompleksą“, – pridūrė Aljansas.
Atlikus tyrimus ligoninėje šie trys pacientai buvo išsiųsti namo, kur jie turi laikytis karantino. Jų sveikatos būklė nėra sunki.
Lankymasis NATO būstinėse jau anksčiau buvo apribotas, o pajėgų vadams buvo pateikta rekomendacijų dėl priemonių viruso plitimui stabdyti.
Tuo metu JAV ir Izraelis dėl koronaviruso protrūkio atšaukė jau prasidėjusių bendrų karinių pratybų „Juniper Cobra 20“ tolesnius etapus.
NATO iki šiol neatšaukė nė vienų iš daugiau kaip 20 šiais metais suplanuotų pratybų, bet bloko generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas sakė, kad Aljansas atidžiai stebi padėtį.
„NATO karo medicinos darbuotojai išlieka budrūs. Jie stebi bet kokį potencialų poveikį NATO kariams, dislokuotiems per operacijas“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas Aljanso pareigūnas.
Kol kas nebuvo jokių pakeitimų ir dėl planuojamų JAV vadovaujamų pratybų „Defender Europe 2020“, kuriose dalyvaus iš viso 37 tūkst. karių, įskaitant 20 tūkst. amerikiečių, permetamų iš JAV į Europą.
JT nerimauja dėl sprendimo dėl viruso uždaryti perėjas Kipro buferinėje zonoje
18:17
Jungtinės Tautos ketvirtadienį išreiškė susirūpinimą dėl sutrikimų, sukeltų Kipro vyriausybės sprendimo dėl koronaviruso krizės laikinai uždaryti kelias perėjas tarp abiejų padalytos salos dalių.
„Priėmus sprendimą laikinai uždaryti keturis kirtimo punktus palei buferinę zoną, UNFICYP reiškia susirūpinimą dėl besitęsiančių sutrikimų, su kuriais susiduria žmonės abiejose pusėse“, – sakoma JT taikos palaikymo pajėgų Kipre pareiškime.
„Nors JT palaiko visas veiksmingas priemones, skirtas kovoti su bet kokia visuomenės sveikatos krize, abi šalys privalo glaudžiai koordinuoti veiksmus, kad jų atsakas būtų išsamus“, – pridūrė misija.
Ši Viduržemio jūros sala yra padalyta tarp ES priklausančios Kipro Respublikos ir atskilusios Šiaurės Kipro Turkų Respublikos, kurią pripažįsta tik Ankara.
Keturios iš aštuonių perėjų salą dalijančioje linijoje šeštadienį buvo uždarytos pradiniam septynių dienų laikotarpiui, „siekiant padaryti veiksmingesnę įvažiavimo punktų kontrolę“, informavo Nikosija.
Tačiau ketvirtadienį kipriečių sveikatos apsaugos ministras Konstantinas Joanas pareiškė, kad perėjos liks uždarytos iki pirmadienio, kai padėtis turėtų būti dar kartą įvertinta.
Šis žingsnis sukėlė įtampą tarp Kipro graikų ir Kipro turkų bendruomenių, o JT patarė abiem šalims bendradarbiauti pasitikint viena kita, kad būtų galima išspręsti galimą sveikatos krizę.
P.Korėjoje daugėja užsikrėtimų
Pietų Korėjoje užfiksuoti 145 nauji koronaviruso atvejai, o sergančiųjų skaičius sparčiai artėja prie 6000 – dabar virusu užsikrėtę 5766 žmonės.
Pietų Korėja, kurioje nuo viruso mirė 35 žmonės, išlieka didžiausiu viruso židinio už Kinijos ribų.
Seulo duomenimis, kol kas 36 šalys yra įvedę apribojimus žmonėms, kurie šiuo metu lankėsi ir grįžo iš Pietų Korėjos.
Tuo metu Vokietijos sveikatos apsaugos ministras Jensas Spahnas garsiai prakalbo, kad šis koronaviruso protrūkis – pandemija. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kol kas vengia viruso paplitimą pavadinti pandemija.
Virusas jau išplito 81 pasaulio šalyje, o juo užsikrėtė per 95 tūkst. žmonių, o mirė per 3 tūkst.