Koronavirusas Italijoje: vietos lietuviai nepanikuoja, į Lietuvą atskridusiai italei tėvai patarė kol kas negrįžti

Šiaurės Italija tapo didžiausiu pasaulyje koronaviruso (COVID-19) židiniu už Azijos ribų, skelbiama, kad šalyje mirė penki liga užsikrėtę asmenys. Italijoje gyvenančios kelios lietuvės, su kuriomis susisiekė 15min, dėl situacijos nepanikuoja. Tačiau, anot jų, gyvenimas šalyje, pasikeitė: kai kur iš vaistinių iššluoti respiratoriai ir dezinfekcinės priemonės, parduotuvėse ištuštėjo maisto produktų lentynos, įvairios įmonės liepia darbuotojams dirbti iš namų, uždaromi teatrai, atšaukiamos šventės.
Koronaviruso plitimas Italijoje
Koronaviruso plitimas Italijoje / „Scanpix“/„SIPA“ nuotr.

Milane gyvenanti Gintarė pasakojo, kad, nors situacija dėl koronaviruso gana keista: didžioji dalis žmonių į viską reaguoja ramiai, bet piktinasi esą perdėtu žurnalistų dėmesiu šiai situacijai.

„Per televiziją, radiją ar internete, spaudoje atrodo, kad situacija nekontroliuojama, bet taip nėra. Institucijos imasi visų veiksmų, įvairios kompanijos liepia darbuotojams dirbti iš namų, uždaromi teatrai, kino teatrai ir visokios kitokios šventės ar susibūrimų vietos. Svarbu, kad žmonės patys nepadėtų virusui plisti. Bet mes, gyvenantys Milane, esame pakankamai ramūs“, – tikino ji.

Mieste išpirkti respiratoriai

Prato mieste, netoli Florencijos, Toskanos regione, gyvenanti žurnalistė Neringa Budrytė pasakojo, kad mieste – didelė kinų bendruomenė.

„Pagal vietinių gyventojų tankį, tai yra, man atrodo, pirma kinų bendruomenė Europoje. Nes miestas nedidelis, o kinų labai daug. Neoficialiais duomenimis, netgi 25 procentai“, – sakė ji.

PA Images/Scanpix nuotr./Koronaviruso plitimas Italijoje
PA Images/Scanpix nuotr./Koronaviruso plitimas Italijoje

N.Budrytės teigimu, koronaviruso atvejų Prato mieste kol kas nebuvo užfiksuota. Tačiau, kadangi jame gyvena daug kinų, nerimas buvo jaučiamas jau kurį laiką.

„Mieste net buvo iškabinti dideli plakatai, kad koronavirusas yra tik bjaurus gripas. Tam, kad gyventojai nusiramintų, nes vis tiek ta baimė buvo jaučiama. Tai tuos plakatus dabar jau lyg norima atšaukti, nes dabar kažkaip skamba šiek tiek grėsmingai visa tai“, – aiškino ji.

Pasak N.Budrytės, Prato mieste jau seniai nebeįmanoma nusipirkti respiratorių. Jie buvo išpirkti, kai tik pasirodė pranešimai apie koronaviruso plitimą Kinijoje.

„Dėl to, kad kinai jas tiesiog išsiuntė į Kiniją. Išpirko ir išsiuntė. Taip pat buvo rengiamos įvairios pagalbos akcijos, įvairios asociacijos pirko tas kaukes, dovanojo net vaistinės, siuntė į Kiniją. Tikrai tų kaukių nerasi seniai“, – kalbėjo žurnalistė.

Prato mieste jau seniai nebeįmanoma nusipirkti respiratorių. Jie buvo išpirkti, kai tik pasirodė pranešimai apie koronaviruso plitimą Kinijoje.

Vietos parduotuvėse, pasak pašnekovės, maisto yra, jose nesimato didelio žmonių antplūdžio.

123rf.com nuotr./Toskana
123rf.com nuotr./Toskana

Taip pat N.Budrytė sakė, kad iš Kinijos po naujametės šventės grįžę kinai paskelbė autokarantiną, porai savaičių izoliuodavosi.

Moteris pasakojo, kad Prato meras pareiškė, jog jeigu bus užfiksuotas bent vienas koronaviruso atvejis, miestas tuoj pat bus izoliuotas.

„Išgirdus tokias naujienas, aišku, darosi ne itin smagu“, – sakė ji. Tačiau, anot N.Budrytės, panikos ar didžiulio nerimo tarp vietos gyventojų nejusti.

Išgirdus tokias naujienas, aišku, darosi ne itin smagu.

Gyventojams yra patarta vengti masinio susibūrimo vietų, plauti rankas, nestovėti arti kosėjančių žmonių, be reikalo nevažiuoti į gydymo įstaigas ir be būtinybės nevesti vaikų pas pediatrus.

Skaičiuoja nuostolius

Milane gyvenančiai Gintarei atrodo, kad stebėtis ar klausti, kaip liga sugebėjo taip staiga ir tokiu mastu išplisti šalyje, atrodo per stipru. Ji mano, kad kitose šalyse tai – tik laiko klausimas, nes viruso inkubacinis periodas apie 10 dienų.

„Italijoje gal žmonės, palyginus su kitomis šalimis, bendrauja artimiau, laiko mažesnius atstumus, dažnai apsikabina ar spaudžia rankas, mėgsta gerti kavą baruose ir panašiai“, – svarstė mergina.

Italijoje gal žmonės, palyginus su kitomis šalimis, bendrauja artimiau, laiko mažesnius atstumus, dažnai apsikabina ar spaudžia rankas, mėgsta gerti kavą baruose.

Milane gyvenanti lietuvė pabrėžė, kad Italija masiškai tikrina visus žmones, kurie turėjo ar galėjo turėti kontaktą su užsikrėtusiu žmogumi.

„Pagalbos telefonų linijos užkimštos, į pirmosios pagalbos skyrius patys nevažiuoja, siunčiami greitosios pagalbos automobiliai, jei pacientai karščiuoja ar kosėja ir panašiai. Žmonės iš tų miestelių, kur paskelbtas karantino režimas, negali išvykti. Skaičiau, kad yra nustatytos baudos, jei kažkas paslapčia mėgintų išvykti“, – pasakojo Gintarė.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Milano katedrą saugo kaukes dėvintys kariai. Katedrą nuspręsta uždaryti lankytojams
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Milano katedrą saugo kaukes dėvintys kariai. Katedrą nuspręsta uždaryti lankytojams

Anot jos, respiratorių, bent jau Milano vaistinėse, galima rasti. Per savaitgalį išpirko tik visokius dezinfekcinius gelius ir šluostukus.

„Bet, manau, šiandien vėl papildys. Šluoja ir maistą prekybos centruose, bet maisto krizės ar ko nors panašaus čia nėra“, – patikino lietuvė.

Šluoja ir maistą prekybos centruose, bet maisto krizės ar ko nors panašaus čia nėra.

„Scanpix“/AP nuotr./Koronaviruso plitimas Italijoje
„Scanpix“/AP nuotr./Koronaviruso plitimas Italijoje

Prabangių universalinių parduotuvių tinkle dirbanti Gintarė sakė, kad eina į darbą.

Tačiau iš kompanijos prezidento visi darbuotojai gavo oficialų laišką, kuriame sakoma, kad jeigu kažkas jaučiasi prastai ar turi kontaktų su karantino miesteliuose gyvenančiais žmonėmis, turi pranešti apie tai personalo skyriui ir dirbti iš namų.

„Iš ekonominės pusės mūsų kompanija, žinoma, šiomis dienomis labai kenčia: ir dėl rekordinio turistų skaičiaus sumažėjimo, ir vietinių žmonių staigaus judėjimo sustojimo. Suprantama, ne apsipirkimas dabar visiems galvoje. Bet visas turizmo ir prabangos sektorius jau skaičiuoja nuostolius“, – pažymėjo Milane gyvenanti lietuvė.

Visas turizmo ir prabangos sektorius jau skaičiuoja nuostolius.

Neranda „nulinio paciento“

Uostamiestyje prie Adrijos jūros Anconoje gyvenanti lietuvė Aurelija teigė, kad vietiniai į situaciją dėl koronaviruso reaguoja gana skirtingai.

„Vienas mano draugas, kuris gyvena Marche regione, po pirmųjų koronaviruso atvejų vengė atitolti nuo namų. Aš šeštadienį buvau nuvažiavus aplankyti draugės Ričonėje, Emilijos Romanijos regione. Ji atrodė visiškai atsipūtusi. Net nelabai sekė naujienas. Bandžiau ją ir kitus gąsdinti skaitytais straipsniais apie koronaviruso 9 dienų išgyvenimą ant metalo, stiklo ir plastiko paviršių, bet nepavyko. Buvome restorane, po to diskotekoje. Aš šiek tiek nerimavau. Pastebėjau, kad buvo perpus mažiau lankytojų nei praeitais savaitgaliais“, – pasakojo ji.

Aš šiek tiek nerimavau. Pastebėjau, kad buvo perpus mažiau lankytojų nei praeitais savaitgaliais

Aurelija su draugu tik sekmadienį nusprendė nusipirkti respiratorius. Tačiau jų kol kas naudoti neketina.

„Iš tikrųjų nelengva rasti jų su specialiu filtru ffp3, net internetu. Be to, respiratoriaus neužtenka norint apsisaugoti nuo koronaviruso. Reikia ir specialių akinių, nes virusas gali patekti ir per akių gleivines“, – kalbėjo mergina.

ZUMAPRESS.com nuotr./Koronavirusas siaučia ir Italijoje
ZUMAPRESS.com nuotr./Koronavirusas siaučia ir Italijoje

Aurelija minėjo, kad atsakingos institucijos iki šiol neranda vadinamojo nulinio paciento, nuo kurio pradėjo plisti koronavirusas. Žinomas tik pirmasis užsikrėtęs asmuo.

„Ligoninėse užkrėstiems pacientams nebuvo suteikta tinkama pagalba, nes medikai neatpažino koronaviruso simptomų ir patys nesisaugojo. „Pirmasis pacientas“ Codogno ligoninėje be užkrėstos žmonos, kuri laukiasi, ir draugo, užkrėtė bent 5 medikus ir seseles“, – apie Italijos žiniasklaidos pranešimus pasakojo lietuvė.

Ligoninėse užkrėstiems pacientams nebuvo suteikta tinkama pagalba, nes medikai neatpažino koronaviruso simptomų ir patys nesisaugojo.

Pataria likti Vilniuje

Gianico miestelyje Brescia provincijoje, Lombardijoje, Šiaurės Italijoje gyvenanti italė Ludovica Lietuvoje dirba gide.

Šiuo metu su mažu sūneliu ji yra Vilniuje ir čia planavo likti iki kovo vidurio, o tada trumpam sugrįžti į Italiją.

„Tačiau svarstau atidėti kelionę“, – sakė ji.

Svarstau atidėti kelionę.

Likti Vilniuje, kur esą saugiau, Ludovicai pataria ir tėvai.

„Jie patys yra ramūs, nes gyvena nedideliame miestelyje. Problema yra dėl miestų ir vietovių, kuriose užfiksuoti koronaviruso atvejai“, – nurodė italė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis