Sekmadienį Europoje koronaviruso aukų skaičius perkopė 75 tūkst. Ispanijoje vėl padidėjo mirčių skaičius, o Jeruzalėje nuspręsta sugriežtinti karantiną. Tuo tarpu Italijoje per parą nustatyta mažiausiai koronaviruso aukų nuo kovo 19-osios, o Didžiojoje Britanijoje mirčių skaičius perkopė 10 tūkst. Apie visa tai skaitykite čia.
Sekmadienį iš ligoninės išrašytas B.Johnsonas dėkojo medikams už išgelbėtą gyvybę.
Pirmadienio naujienas apie koronaviruso plitimą pasaulyje sekite žemiau:
Prancūzijoje COVID-19 epidemijos aukų skaičius artėja prie 15 000
21:40
Prancūzija pranešė apie 574 naujuoju koronavirusu užsikrėtusių asmenų mirtis per pastarąją parą, o bendras aukų skaičius išaugo iki 14 967, pirmadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.
Ligoninėse mirė 335 žmonės (sekmadienį – 315), o dar 239 mirties atvejai užfiksuoti slaugos namuose.
Šalyje penktą dieną iš eilės mažėjo koronavirusu užsikrėtusių pacientų, kuriems reikalinga intensyvioji terapija. Sunkios būklės pacientų buvo 6 821 – 24 mažiau nei ankstesnę dieną. Šis skaičius laikomas svarbiu rodikliu, atspindinčiu koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkio dinamiką.
Šie duomenys buvo pateikti prieš prezidentui Emmanueliui Macronui per televiziją paskelbiant apie naują karantino priemonių, įvestų kovo 17-ąją, pratęsimą. Gyventojai turės likti namuose, o ne pačios būtiniausios įmonės – nedirbti iki gegužės 11-osios.
Sveikatos apsaugos ministerija patvirtino, kad epidemijos kreivė yra pasiekusi „aukštą plokštumą“. Iki šiol Prancūzijoje yra užregistruota daugiau kaip 98 tūkst. užsikrėtimo koronavirusu atvejų.
Vis tik tikrasis skaičius tikriausiai yra didesnis, nes testai atliekami tik asmenims, kuriems pasireiškia sunkūs simptomai.
Niujorko valstijoje COVID-19 aukų skaičius peržengė 10 tūkst., bet „blogiausia jau praėjo“
20:30
Niujorko valstijos gubernatorius Andrew Cuomo pirmadienį paskelbė, kad blogiausias koronavirusinės infekcijos COVID-19 epidemijos momentas jau praėjo, nors jos aukų skaičius šiame regione viršijo 10 000.
A.Cuomo nurodė, kad hospitalizuojamų žmonių ir pacientų, kuriems reikalingas dirbtinis plaučių vėdinimas, skaičiaus dinamika rodo, kad epidemijos kreivė „plokštėja“ ir kad jis rengia planą ekonomikos laipsniškam atgaivinimui.
„Manau, dabar galime pradėti judėti keliu į normalią padėtį“, – žurnalistams sakė gubernatorius.
Vis dėlto jis nurodė, kad labiausiai COVID-19 pandemijos paveiktoje Amerikos valstijoje per pastarąją parą mirė dar 671 šia liga užsikrėtęs žmogus, o bendras aukų skaičius išaugo iki 10 056.
Tačiau mirusiųjų per vieną parą skaičius buvo mažiausias Niujorko valstijoje nuo balandžio 5-osios. Iki šiol didžiausias skaičius buvo užfiksuotas praeitos savaitės ketvirtadienį, kai mirė 799 žmonės.
„Blogiausia jau praėjo, jeigu toliau išmaniai eisime į priekį“, – sakė A.Cuomo ir pridūrė, kad vėliau pirmadienį pasitars su kaimyninių valstijų gubernatoriais dėl galimo atsidarymo plano.
Pasak jo, grįžimas prie įprastos padėties būtų laipsniškas. Pirmiausiai gali būti iš naujo nustatyta, kurie darbuotojai yra būtini, taip pat reikėtų suintensyvinti testavimą, kad būtų patikimiau stebimas ligos plitimas.
„Nebus taip, kad pasuksime jungiklį, ir visi išeis iš savo namų, sės į automobilius, mojuos ir glėbesčiuosis vieni su kitais, o ekonomika užsives“, – pripažino A.Cuomo.
„Darykite tai atsargiai, lėtai, protingai“, – pridūrė jis.
A.Cuomo paragino niujorkiečius toliau laikytis socialinio atstumo taisyklių ir pabrėžė, kad „dvi ar trys dienos neapdairaus elgesio“ gali sugriauti kovos su pandemija pasiekimus.
Niujorko valstija greitai tapo COVID-19 protrūkio JAV pagrindiniu epicentru. Joje nuo šios ligos mirę žmonės sudaro beveik pusę visų šalies aukų, kurių, kaip skelbia Johnso Hopkinso universitetas, yra jau mažiausiai 22 150.
Italijoje koronaviruso epidemijos aukų skaičius viršijo 20 000
19:35
Italijoje žmonių, kuriems buvo patvirtinta naujojo koronavaruso infekcija COVID-19, mirčių skaičius pirmadienį viršijo 20 tūkst., bet kritiškai sergančių pacientų mažėjo dešimtą dieną iš eilės, taip pat lėtėjant naujų užsikrėtimų tempui.
Civilinės saugos tarnybos duomenimis, per pastarąją parą mirus 566 pacientams bendras epidemijos aukų skaičius šalyje išaugo iki 20 465.
Pagal koronaviruso pandemijos aukų skaičių Italija šiuo metu yra antra pasaulyje po Jungtinių Valstijų.
PSO: mirštamumas nuo COVID-19 yra dešimteriopai didesnis nei nuo kiaulių gripo
19:35 Atnaujinta 21:28
Naujojo koranaviruso pandemijos mirštamumas yra dešimt kartų didesnis negu kiaulių gripo viruso (H1N1), sukėlusio pandemiją 2009 metais, pirmadienį pranešė Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), paraginusi valstybes neskubėti atšaukti priemonių koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkiams stabdyti.
„Žinome, kad COVID-19 plinta sparčiai, ir žinome, kad ji yra mirtina – mirštamumas 10 kartų didesnis negu 2009 gripo pandemijos“, – pabrėžė jis.
PSO duomenimis, per viruso H1N1, pirmiausiai aptikto Meksikoje ir JAV 2009 metų kovą, pandemiją mirė 18,5 tūkst. žmonių, bet medicinos žurnalas „Lancet“ yra paskelbęs, kad tikrasis aukų skaičius buvo 151,7–575,4 tūkstančio.
„Lancet“ straipsnyje pateikiami duomenys apie mirtis nuo kiaulių gripo Afrikoje ir Pietryčių Azijoje, nepatekę į PSO statistiką.
H1N1 protrūkis buvo paskelbtas pandemija 2009 metų birželį, o jos pabaiga fiksuota 2010 metų rugpjūtį. Ši liga pasirodė nesanti tokia pražūtinga, kokia iš pradžių buvo laikyta.
Tąsyk buvo skubiai sukurta vakcina, bet Vakarų ir ypač Europos šalys, taip pat PSO buvo kritikuojamos dėl esą per aštrios reakcijos, nes per įprasto gripo sezoną kiekvienais metais miršta 250–500 tūkst. žmonių.
Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas reiškė susirūpinimą, kad kai kuriose šalyse užsikrėtusiųjų skaičius padvigubėja kas trys ar keturios dienos, bet pabrėžė, jog jeigu vyriausybės stengsis „anksti surasti užsikrėtusius, daryti testus, izoliuoti (ir) rūpintis kiekvienu atveju bei susekti visus turėjusius kontaktų“, jos sugebės suvaldyti COVID-19.
Daugiau kaip pusė pasaulio gyventojų šiuo metu yra užsidarę namuose, stengiantis pažaboti viruso plitimą, bet PSO vadovas perspėjo, kad „mūsų pasaulinis susietumas reiškia, kad pakartotinio ligos užnešimo ir atsinaujinimo rizika išliks“.
Jis atkreipė dėmesį, kad COVID-19 išplito greitai, bet „stabdymas yra daug lėtesnis“.
„Kitaip tariant, kelias žemyn yra daug lėtesnis negu kelias į viršų“, – sakė Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas ir pabrėžė, kad „kontrolės priemonės turi būti atšaukiamos pamažu ir valdomai. Tai negali nutikti iš karto.“
„Kontrolės priemonės gali būti atšauktos tik esant tinkamoms visuomenės sveikatos apsaugos priemonėms, įskaitant reikšmingus pajėgumus sekti kontaktus“, – aiškino jis.
Nepaisant šiuo metu dedamų pastangų, PSO pripažino, kad „užsikrėtimams visiškai sustabdyti reikės sukurti ir aprūpinti saugia ir veiksminga vakcina“.
Manoma, kad vakcina nuo COVID-19 bus sukurta ne anksčiau kaip po 12–18 mėnesių.
Jungtinėje Karalystėje mirčių nuo koronaviruso skaičius padidėjo 717 – iki 11 329
17:48
Didžiojoje Britanijoje mirčių nuo koronaviruso skaičius išaugo iki 11 329, rodo pirmadienį paskelbti Sveikatos apsaugos ministerijos duomenys.
Tai reiškia, kad, palyginti su sekmadieniu, užfiksuota 717 naujų mirties atvejų.
Tai mažiausias naujų mirčių skaičius per kelias dienas, nors paprastai po savaitgalio, kai gaunama vėliau pateikta informacija, nefiksuojami mažesni skaičiai.
Nurodyti mirties atvejai apima tik mirtis ligoninėse.
Guame nuo COVID-19 mirė lėktuvnešyje „USS Theodore Roosevelt“ tarnavęs jūreivis
17:25
Jungtinių Valstijų laivynas pranešė, kad pirmadienį nuo koronaviruso mirė vienas iš lėktuvnešyje „USS Theodore Roosevelt“ tarnavusių jūreivių.
Mirusysis tapo pirmąją auka iš daugiau nei 500 patvirtintų įgulos užsikrėtimo atvejų.
Jūreivis, kuriam kovo 30 dieną buvo patvirtintas užsikrėtimas koronavirusu, buvo aptiktas be sąmonės balandžio 9 dieną ir paguldytas į Guamo, kur šiuo metu prišvartuotas laivas, ligoninės intensyviosios terapijos skyrių.
Jungtinė Karalystė šią savaitę spręs, ar pratęsti karantiną
17:13
Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Johnsonas pirmadienį ilsėjosi šalies premjerams skirtoje rezidencijoje, išvakarėse pareiškęs, kad jo asmeninė kova su koronavirusu „galėjo baigtis dvejopai“.
Šiuo metu premjerą laikinai pavaduotoja užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas, o vyriausybė šią savaitę ketina priimti sprendimą, ar šalyje pratęsti karantiną.
Jungtinėje Karalystėje, kur mirčių nuo koronaviruso skaičius viršijo 10 tūkst., karantinas įvestas nuo kovo 20 dienos.
B.Johnsonas tapo vienu iš geriausiai pasaulyje žinomu valstybės vadovu, užsikrėtusiu koronavirusu, ir praeitą savaitę praleido ligoninėje, įskaitant tris dienas intensyvioje terapijos skyriuje.
Sekmadienį paskelbtame vaizdo pranešime jis padėkojo juo besirūpinusiems medikams.
55-erių metų premjeras šiuo metu apsistojęs rezidencijoje Čekersyje – XVI amžiaus dvare, įsikūrusiame į šiaurės vakarus nuo Londono.
Pranešama, kad kartu su juo yra ir sužadėtinė Carrie Symonds, kuri kiek anksčiau šį mėnesį paskelbė, kad ir jai pasireiškė koronaviruso simptomai.
Savaitgalį B.Johnsonas kalbėjo su jį pavaduojančiu D.Raabu.
„Ministras pirmininkas daug dėmesio skiria atsigavimui ir šiuo metu nedirba“, – pirmadienį pranešė B.Johnsono atstovas.
D.Raabas pirmininkauja kasdieniams vyriausybės posėdžiams, kuriuose aptariama su koronavirusu susijusi padėtis.
Ketvirtadienį turėtų būti priimtas sprendimas dėl karantino pratęsimo, apžvelgus trijų savaičių rezultatus.
Ministrai turės nuspręsti, ar ir toliau nurodys žmonėms likti namuose bei draus atidaryti neesmines paslaugas teikiančias įmones.
Atsižvelgiant į mirčių skaičių, kuris nuo praėjusios savaitės kasdien didėjo maždaug 900 atvejų, nėra daug vilties, kad šią savaitę apribojimai bus panaikinti.
Škotijos pirmoji ministrė Nicola Sturgeon pareiškė, kad „greičiausiai apribojimai artimiausiu metu nebus panaikinti“.
„Yra ankstyvų optimistinių ženklų, rodančių, kad veiksmai, kurių imamės, yra veiksmingi, tačiau kol nežinome daugiau, kol neturime svarių įrodymų, turime laikytis apribojimų“, – Edinburge žurnalistams kalbėjo N.Sturgeon.
Baltarusijoje mirčių nuo koronaviruso skaičius pasiekė 29, užsikrėtusiųjų – 2 919
16:31
Baltarusijoje iki balandžio 13 dienos imtinai mirė 29 naujuoju koronavirusu užsikrėtę žmonės, o bendras užsikrėtusiųjų skaičius šalyje pasiekė 2 919, pranešė Baltarusijos sveikatos apsaugos ministerija.
„Užfiksuota 2 919 koronavirusinės infekcijos atvejų (balandžio 12 dieną buvo 2 578 atvejai)“, – pranešė ministerija.
„Mirė 29 pacientai, kurie sirgo įvairiomis lėtinėmis ligomis ir kuriems buvo diagnozuotas koronavirusas (balandžio 12 dieną jų buvo 26)“, – sakoma pranešime.
COVID-19 aukų skaičius pasaulyje pasiekė 115 tūkstančių
15:57
Mirties nuo COVID-19 atvejų skaičius pasaulyje pirmadienį padidėjo iki 115 tūkst.
Iš viso nuo pandemijos pradžios 193 valstybėse ir teritorijose užregistruota daugiau kaip 1 853 300 užsikrėtimo atvejų. Mažiausiai 395 tūkst. šių pacientų jau laikomi pasveikusiais.
Šie skaičiai gali atspindėti tik dalį tikrojo COVID-19 atvejų skaičiaus, nes daug šalių testus atlieka tik sunkiausiais ligos atvejais.
Jungtinėse Valstijose, kurios dabar yra pandemijos epicentras, mirties atvejų jau yra 22 109, o užsikrėtimo atvejų – 557 590. Mažiausiai 41 831 pacientas pasveiko.
Italija yra antra labiausiai paveikta šalis: joje užsikrėtimo atvejų yra 156 363, įskaitant 19 899 mirties atvejus.
Toliau eina Ispanija, kurioje užregistruoti 169 496 užsikrėtimo ir 17 489 mirties atvejai. Prancūzijoje mirė 14 393 žmonių iš 132 591 užsikrėtusiojo, o Didžiojoje Britanijoje patvirtinta 10 612 mirties ir 84 270 užsikrėtimo atvejų.
Kinija, neskaitant Honkongo ir Makao, iki šiol deklaravo 3 341 mirties atvejį ir 82 160 užsikrėtimo atvejų, įskaitant 108 naujus atvejus. Pasveikusiųjų šioje šalyje yra 77 663, apie naujus mirties atvejus nepranešta.
Europoje užregistruota 932 340 užsikrėtimo ir 78 152 mirties atvejai. JAV ir Kanadoje bendrai yra 581 883 užsikrėtimo ir 22 857 mirties atvejai.
Azijoje šie skaičiai yra atitinkamai 140 154 ir 4 989, Artimuosiuose Rytuose – 101 742 ir 4 901, Lotynų Amerikoje ir Karibuose – 64 924 ir 2 778, Afrikoje – 14 440 ir 791, Okeanijoje – 7 825 ir 71.
Japonijos premjero raginimas likti namuose sukėlė gyventojų nepasitenkinimą
15:31
Japonijos ministro pirmininko Shinzo Abe raginimas „likti namuose“ sulaukė japonų pykčio ir kaltinimų nejautrumu negalintiems namuose likti žmonėms, kadangi vyriausybės įvestos socialinio atstumo priemonės yra savanoriškos ir vyriausybė nėra numačiusi jokių kompensacijų.
Kai kurie žmonės, reaguodami į premjero pranešimą tviteryje, pareiškė, kad Sh.Abe elgiasi kaip „aristokratas“.
Sekmadienį paskelbtame vienos minutės vaizdo įraše matyti namuose sėdintis ministras pirmininkas, abejingai glostantis savo šunį, skaitantis knygą, gurkšnojantis iš puodelio ir spaudinėjantis nuotolinio valdymo pultelį.
Taip pat vaizdo įraše buvo parodytas atlikėjas Genas Hoshino, tačiau vėliau jis pareiškė, jog įrašas, kuriame jis groja gitara namuose, panaudotas be jo leidimo.
Sh.Abe praėjusį antradienį Tokijuje ir dar šešiose prefektūrose, o šeštadienį – ir visoje šalyje, paskelbė ekstremalią padėtį. Premjeras paprašė žmonių likti namuose ir net 80 proc. sumažinti kontaktus su kitais žmonėmis.
Tokijo gubernatorė Yuriko Koike žengė dar toliau ir paprašė neesminių verslo sričių, tokių kaip barai, kino teatrai ir mokyklos, su kai kuriomis išimtimis, užsidaryti iki gegužės 6 dienos, tačiau dauguma kitų prefektūrų tokių priemonių nesiėmė.
Saitamos prefektūroje, esančioje į šiaurę nuo Tokijo, neesmines paslaugas teikiančios įmonės pirmadienį pradedamos uždaryti, o gubernatorius Motohiro Ono pranešė ketinantis kreiptis dėl centrinės vyriausybės finansinės paramos, kad užsidariusioms įmonėms būtų kompensuota už prastovas.
Daugelis Japonijos bendrovių lėtai pereina prie nuotolinio darbo režimo, todėl daug žmonių vis dar važinėja į darbą.
Remiantis naujausiais, pirmadienį paskelbtais duomenimis, Japonijoje patvirtinti 7255 užsikrėtimo koronavirusu atvejai ir 114 mirties atvejų.
Tuo tarpu Pietų Korėjoje vyriausiasis užkrečiamųjų ligų ekspertas pranešė, kad iš ligoninių išrašytų pacientų, kuriems antrą kartą buvo nustatytas užsikrėtimas koronavirusu, skaičius padidėjo iki 116.
Pietų Korėjos pareigūnai nerimauja dėl „tylaus viruso plitimo“, atkreipdami dėmesį į ligos sklaidą baruose ir kitose laisvalaikio įstaigose, kurios galbūt laikosi lengvabūdiškesnio požiūrio į socialinio atstumo priemones.
Ministras pirmininkas Chung Sye-kyunas pranešė, kad pareigūnai tariasi dėl naujų gairių, kurios leistų užsiimti tam tikra ekonomine ir socialine veikla išlaikant atstumą tarp žmonių.