Ispanijoje karantinas pratęstas iki gegužės 9 dienos. Australija ragina surengti nepriklausomą tyrimą dėl pasaulio atsako į COVID-19 pandemiją. Visame pasaulyje tuščiose bažnyčiose laikytos stačiatikių šv. Velykų mišios. Pietų Korėjoje bei Izraelyje pradėtas švelninti karantinas, Ispanijoje mažėja kasdienių mirčių skaičius, o Italijoje – naujų užsikrėtimų.
Visas sekmadienio naujienas apie koronavirusą pasaulyje skaitykite čia.
Naujausias sekmadienio žinias apie koronaviruso plitimą pasaulyje sekite žemiau:
Baltarusijos lyderiui atmetant „koronapsichozę“, šalyje vėl atidarytos mokyklos
23:49
Baltarusijoje pirmadienį po pailgintų pavasario atostogų vėl buvo atidarytos mokyklos, bet valdžia leido tėvams laikyti vaikus namie, nors griežti suvaržymai dėl didėjančio COVID-19 protrūkio nėra įvesti.
Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka nurodė atnaujinti pamokas 3 067 šalies mokyklose, kurios po eilinių savaitės atostogų nedirbo dar dvi papildomas savaites.
A.Lukašenka susirūpinimą naujuoju virusu ir griežtas karantino priemones Europoje vadina „koronapsichoze“. Gamyklos, parduotuvės ir restoranai Baltarusijoje dirba kaip įprasta, žiūrovai užpildo tribūnas per sporto renginius.
Šimtai tūkstančių ortodoksų sekmadienį suplūdo į šalies cerkves švęsti Velykų, nors kitose šalyse uždraudus viešas pamaldas ortodoksų Velykos buvo švenčiamos labai santūriai. Prezidentas taip pat dalyvavo pamaldose su savo 15-mečiu sūnumi.
Nuo penktadienio žinomas koronavirusu užsikrėtusių žmonių skaičius 10 mln. gyventojų turinčioje Baltarusijoje padidėjo beveik trečdaliu iki 6 264, įskaitant 51 mirties atvejį. Baltarusijoje patvirtintų užsikrėtimo atvejų dabar yra daugiau nei kaimyninėje Ukrainoje, kur gyventojų yra keturiskart daugiau.
Pareigūnai aiškiai nenurodo, kad mokyklos tris savaites buvo uždarytos dėl visuomenės sveikatos, bet tai buvo numanoma priežastis. A.Lukašenka sakė nepritariantis tam, kad mokyklos ir toliau būtų uždarytos, bet parėmė tėvų teisę nuspręsti, kas geriausia jų vaikams.
Šeštadienį Baltarusijos vyriausybė rengia visuomeninę talką, kurioje, nepaisant koronaviruso protrūkio, dalyvaus šimtai tūkstančių valstybinių įstaigų darbuotojų.
AFP: pasaulyje koronaviruso aukų skaičius viršijo 167 tūkstančius
23:26
Pasaulyje koronaviruso aukų skaičius pirmadienį padidėjo iki 167 594, 19 val. Grinvičo (22 val. Lietuvos) laiku rodė naujienų agentūros AFP renkami oficialūs duomenys.
Nuo epidemijos pradžios 193 šalyse ir teritorijose užregistruota daugiau kaip 2 437 170 užsikrėtimo atvejų. Mažiausiai 545 400 šių žmonių jau laikomi pasveikusiais.
Per pastarąją parą visame pasaulyje užregistruoti 3 667 nauji mirties atvejai ir 73 979 nauji užsikrėtimo atvejai.
Pagal mirčių skaičių pirmauja JAV (40 931), Italija (24 114), Ispanija (20 852), Prancūzija (20 265) ir Jungtinė Karalystė (16 509).
Europoje užregistruoti 1 202 306 užsikrėtimo ir 105 869 mirties atvejai.
Iranas leido atidaryti daugiau kompanijų, nors COVID-19 aukų skaičius toliau didėja
23:07
Iranas pirmadienį pranešė apie 91 naują mirties nuo COVID-19 atvejį, vyriausybei pastarąsias 10 dienų leidžiant atnaujinti vis daugiau ekonominės veiklos.
Po to, kai per parą užregistruojamų aukų skaičiai Irane beveik savaitę mažėjo, pastarąsias kelias dienas buvo stebimas nedidelis augimas.
Iranas, kuris yra tarp pandemijos labiausiai veikiamų pasaulio valstybių, kovo viduryje – kelios savaitės po protrūkio pradžios fiksavimo – sustabdė visą nebūtiną ekonominę veiklą.
Tačiau aukščiausio rango pareigūnai tvirtina, kad sankcijas kenčianti Irano ekonomika nebegali likti uždaryta, ir prezidentas Hassanas Rouhani nuo balandžio 11 dienos leidžia vėl atidaryti mažą užsikrėtimo pavojų keliančias kompanijas.
Pasažų parduotuvės ir turgūs pagal laipsniško ekonominės veiklos atnaujinimo planą atsidarė vėliausiai.
Teherano šiaurėje esančiame Tadžrišo turguje pirmadienį dirbo beveik visi mažmenininkai, pranešė naujienų agentūros AFP korespondentas.
Tačiau Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas Kianoushas Jahanpouras skelbdamas naujausius COVID-19 skaičius paprašė žmonių neprarasti budrumo.
„Kai kurioms kompanijoms vėl pradedant dirbti, judėjimui intensyvėjant, vis labiau būtina laikytis sveikatos protokolų ir socialinio atstumo“, – sakė jis.
„Tai nereiškia, kad turėtume būti ne tokie atidūs – kaip sykis, priešingai“, – pabrėžė jis televizijos transliuotoje spaudos konferencijoje.
Iranas apie savo pirmuosius COVID-19 atvejus pranešė vasario 19 dieną – tai buvo du mirties atvejai šiitų šventajame Komo mieste.
Pasak K.Jahanpouro, naujausi mirties nuo COVID-19 atvejai oficialų aukų šalyje skaičių padidino iki 5 209.
1 294 nauji užsikrėtimo atvejai bendrą COVID-19 atvejų skaičių šalyje padidino iki 83 505.
59 273 iš hospitalizuotų asmenų jau pasveiko ir buvo išrašyti, o 3 389 pacientų būklė tebėra kritinė.
Kai kurie pareigūnai ir ekspertai Irane ir užsienyje skeptiškai vertina Irano deklaruojamus skaičius.
H.Rouhani vyriausybė leido sostinės „mažą riziką keliančias“ parduotuves atidaryti šeštadienį, o kitose provincijose – praėjusią savaitę.
Tokios kompanijos kaip restoranai, sporto salės ir vestuvių salės vis dar uždaryti dėl didelio viruso plitimo pavojaus.
Iranui taikomos griežtos JAV sankcijos, kurias prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) sugrąžino 2018 metais pasitraukęs iš svarbaus daugiašalio susitarimo su Teheranu dėl jo branduolinės programos.
Sankcijos yra nukreiptos prieš svarbius naftos ir bankininkystės sektorius ir Teheranui sunku palaikyti ekonomiką dalijant pinigus neturtingiesiems.
„Vyriausybė privalo kovoti su tiesioginiu ir netiesioginiu koronaviruso poveikiu: skurdu, nedarbu ir recesija, o kovą sunkina ir komplikuoja sankcijos“, – pirmadienį spaudos konferencijoje sakė vyriausybės atstovas Ali Rabiei.
Niujorko valstijoje per parą užregistruojamų mirčių nuo COVID-19 skaičius toliau mažėja
22:58
Žmonių, per parą Niujorko valstijoje mirštančių nuo COVID-19, skaičius toliau lėtai mažėja, o sekmadienį buvo užregistruoti 478 mirties atvejai, pirmadienį pranešė gubernatorius Andrew Cuomo.
COVID-19 aukų paros skaičius sekmadienį mažėjo trečią dieną iš eilės ir yra mažiausias nuo balandžio 1-osios, kai mirė 432 žmonės.
Jungtinėse Valstijose pandemija labiausiai paveikė Niujorką: iš viso valstijoje mirė daugiau kaip 18 tūkst. žmonių.
Į valstijos aukų skaičių neįtraukti daugiau kaip 4 tūkst. mirties atvejų Niujorko mieste, dėl kurių kaltinamas koronavirusas, bet tai nebuvo patvirtinta laboratoriniais testais.
Ligoninėse gydomų žmonių skaičius – daugiau kaip 16 tūkst. – lieka iš esmės nepakitęs, o naujai hospitalizuojamų asmenų skaičius išlieka stabilus, virš 1,3 tūkst., dienos spaudos konferencijoje sakė A.Cuomo.
„Praėjome pakilimą ir šiuo metu visa rodo, kad leidžiamės“, – sakė jis.
Turkija keturioms dienoms įveda komendanto valandą didžiuosiuose miestuose
21:54
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas paskelbė dėl koronaviruso nuo ketvirtadienio keturioms dienoms uždarantis Stambulą ir dar 30 didelių miestų.
„Planuojame taikyti izoliavimą balandžio 23–26 dienomis 31 mieste“, – pirmadienį per televiziją kreipdamasis į šalies gyventojus sakė R.T.Erdoganas.
Turkija praėjusius du savaitgalius taikė 48 valandų uždarymą 31 mieste, bet 83 mln. gyventojų turinčioje šalyje nėra paskelbtas ilgalaikis visuotinis karantinas.
Balandžio 23-ioji Turkijoje yra valstybinė šventė – šalis minės 100-ąsias parlamento įkūrimo metines.
Pirmadienį šalyje paskelbta apie 123 naujus mirties nuo COVID-19 atvejus, kurie bendrą oficialų aukų skaičių padidino iki 2 140. Užsikrėtimo atvejų skaičius beveik pasiekė 91 000.
Turkija uždarė mokyklas, uždraudė masinius susibūrimus ir nurodė vyresniems nei 65 metų bei jaunesniems nei 20 metų žmonėms neiti iš namų.
Prancūzijoje COVID-19 aukų skaičius viršijo 20 000
21:15
Prancūzija pirmadienį paskelbė, kad mirus dar 547 koronavirusu užsikrėtusiems žmonėms, COVID-19 aukų skaičius šalyje viršijo 20 tūkst., nors pasirodė pirmieji ženklai, kad epidemija rimsta.
„Šįvakar mūsų šalis peržengė simbolinę ir itin skausmingą ribą“, – žurnalistams sakė aukšto rango sveikatos apsaugos pareigūnas Jerome'as Salomonas, paskelbęs, kad iš viso šalyje nuo COVID-19 mirė 20 265 žmonės.
Tuo pačiu pareigūnas sveikino tolesnį ligoninėse gydomų žmonių ir pacientų, kuriems reikia intensyviosios slaugos, skaičių mažėjimą.
Italijoje pirmą kartą sumažėjo esamų COVID-19 pacientų skaičius
19:55 Atnaujinta 20:48
Italija pirmadienį pranešė, kad šalyje pirmą kartą nuo pirmojo užsikrėtimo atvejo vasario mėnesį sumažėjo esamų koronavirusinės infekcijos COVID-19 pacientų skaičius.
Civilinės saugos tarnyba paskelbė, kad šiuo metu 108 237 žmonės yra arba gydomi ligoninėse, arba sveiksta namuose testams parodžius užsikrėtimą naujuoju koronavirusu. Tai 20-čia mažiau už sekmadienį paskelbtą tos dienos sergančiųjų skaičių.
„Pirmą kartą pamatėme naują teigiamą įvykį: šiuo metu užsikrėtusiųjų skaičius sumažėjo“, – žurnalistams sakė Civilinės saugos tarnybos vadovas Angelo Borrelli.
Mirčių skaičius Italijoje išaugo 454 ir dabar siekia 24 114; ši šalis pagal COVID-19 aukų skaičių užima antrą vietą pasaulyje po JAV.
Tačiau dauguma Italijos gydytojų mano, kad mirties ir užsikrėtimo atvejų skaičius šalyje yra daug didesnis, nei oficialiai pranešama.
Žmonės, kurie mirė namuose ar pagyvenusių žmonių globos įstaigose, neįtraukiami į oficialią statistiką, o kai kuriuose labiausiai nukentėjusiuose regionuose tikrinami tik tie asmenys, kuriems pasireiškia sunkiausi simptomai.
Tačiau esamų oficialių užsikrėtimo atvejų skaičiaus mažėjimas yra svarbus Italijai svarstant, kokius apribojimus panaikinti ir kuriuos pratęsti, kai gegužės 4 dieną baigsis dabartinis karantinas.
JK – 449 nauji mirties nuo koronaviruso atvejai, iš viso mirė 16 509 užsikrėtusieji
19:18
Jungtinėje Karalystėje nuo koronaviruso jau mirė 16 509 hospitalizuoti pacientai, o per pastarąją parą užregistruoti 449 nauji mirties nuo koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai – mažiausiai per dvi pastarąsias savaites.
Vis dėlto pirmadieniais naujų mirties atvejų visada būna mažiau dėl savaitgaliais vėluojančių pranešimų.
Danijoje vėl atidarytos kirpyklos, tatuiruočių salonai
18:52
Karantino suvaržymus laipsniškai švelninančioje Danijoje pirmadienį vėl buvo atidarytos kirpyklos, masažo ir tatuiruočių salonai, odontologijos kabinetai, vairavimo mokyklos ir kitos mažos kompanijos, nedirbusios penkias savaites.
„Buvau susitarusi prieš daug savaičių, laukiau, kada galėsiu ateiti. Kai tik pamačiau laisvą laiką, jį rezervavau“, – naujienų agentūrai AFP sakė IT konsultantė Merete Soendergaard, kuri pirmadienį ryte buvo tarp pirmųjų klienčių vienoje Kopenhagos kirpykloje.
Šio salono savininkė Anne-Sophie Skjodt Villumsen sakė, jog džiaugiasi galėdama atnaujinti savo verslą, ir pažymėjo, kad vadovaujasi paskelbtomis detaliomis gairėmis dėl sveikatos ir saugumo.
Klientai prie įėjimo turi dezinfekuotis rankas, jiems turi būti duotas vienkartinis pončas. Reikmenys ir paviršiai po kiekvieno kliento taip pat turi būti dezinfekuojami.
Danijoje karantinas pradėtas švelninti balandžio 15 dieną – tuomet buvo atidarytos ikimokyklinio ir pradinio ugdymo įstaigos.
Tačiau danai ir toliau raginami paisyti socialinio atstumo – laikytis mažiausiai per 2 m vieniems nuo kitų. Draudžiami daugiau kaip 10 žmonių susibūrimai, o kavinės, restoranai, prekybos centrai, sporto salės ir vidurinės mokyklos liks uždaryti iki gegužės 10 dienos.
Vairavimo mokyklose instruktoriai pirmadienį vėl pradėjo dirbti, tačiau kai kas reiškė susirūpinimą dėl „galimos užsikrėtimo rizikos“ automobiliuose, AFP sakė vairavimo instruktorių federacijos vadovas Bentas Grue.
Iki pirmadienio Danijoje užregistruota 7 711 koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejų ir 364 mirties nuo šios ligos atvejai.
Japonija padidino kovos su koronaviruso pandemijos poveikiu paketą 83 mlrd. JAV dolerių
17:57
Japonijos vyriausybė skirs papildomus 8,9 trln. jenų (83 mlrd. JAV dolerių) kovai su koronaviruso pandemijos padariniais.
Bendras ekonomikos paramos paketo dydis, įskaitant paskolų garantijas, padidės nuo 108,2 trln. jenų iki 117,1 trln. jenų, rašo verslo leidinys „The Financial Times“, remdamasis informuotais šaltiniais. Skiriamų lėšų padidėjimas glaudžiai susijęs su anksčiau priimtu sprendimu suteikti finansinę paramą gyventojams.
Praėjusią savaitę ministras pirmininkas Shinzo Abe pažadėjo, kad vyriausybė kiekvienam japonui išmokės grynaisiais po 100 tūkst. jenų (apie 930 JAV dolerių), nepaisant gyventojų pajamų lygio, kad padėtų šiuo sudėtingu metu.
Pradiniame plane buvo numatyta sumokėti po 300 tūkst. jenų, tačiau tik 13 milijonams namų ūkių, kuriuos smarkiai paveikė koronaviruso pandemija.
Kiek anksčiau Shinzo Abe patvirtino nepaprastosios padėties režimą septyniose Japonijos prefektūrose, įskaitant Tokiją, iki gegužės 6 dienos.
Išsamesnės informacijos apie finansinės paramos teikimą dar neatskleista. Visgi premjeras teigė, kad Japonijos vyriausybė padarys viską, kas įmanoma, kad žmonės gautų pinigus kuo greičiau.
Pirmadienį paskelbti statistiniai duomenys parodė staigų Japonijos eksporto sumažėjimą praėjusį mėnesį.
Japonijos eksportas 2020 metų kovo mėnesį krito sparčiausiai nuo 2016 metų liepos mėnesio, nes dėl koronaviruso pandemijos sulėtėjo viso pasaulio ekonomika.
Eksporto apimtis susitraukė 11,7 proc., palyginti su tuo pačiu praėjusių metų mėnesiu, iki 6,36 trln. jenų (59 mlrd. JAV dolerių), pranešė Finansų ministerija. Tuo tarpu „Trading Economics“ analitikai prognozavo vidutiniškai 10,1 proc. sumažėjimą.
Japonijos importo apimtys praėjusį mėnesį sumenko 5 proc. iki 6,35 trln. jenų – ekonomistai prognozavo 9,8 proc. rodiklį. Importas traukėsi 11 mėnesį iš eilės.