2020 05 15 /2020 05 16

Koronavirusas pasaulyje: iš viso užsikrėtė daugiau nei 4,5 mln. žmonių

Koronaviruso infekcijos atvejų skaičius visame pasaulyje perkopė 4,4 milijono. Mirčių nuo COVID-19 skaičius viršijo 300 tūkstančių, o nuo ligos pasveiko jau daugiau, nei pusantro milijono ligonių.
Gyvenimas Vietname pandemijos metu
Gyvenimas Vietname pandemijos metu / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Nors daug kur švelninami karantino ribojimai, COVID-19 ir toliau siaučia bei šienauja žmonių gyvybes. Ketvirtadienį Japonija atšaukė dėl COVID-19 paskelbtą nepaprastąją padėtį daugumoje regionų. Rusijoje per parą užregistruota daugiau, nei 10 tūkst. susirgimų.

Taip pat visame pasaulyje verda diskusijos dėl vakcinos nuo koronaviruso – kam ši turėtų priklausyti, kai bus išrasta. Apie visa tai skaitykite čia.

Tuo metu Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos biuro direktorius Hansas Kluge įspėjo, kad Europos valstybės turėtų ruoštis antrai SARS-CoV-2 sukeliamos COVID-19 ligos baigai ir atsargiai bei apdairiai švelninti dėl pandemijos įvestas ribojančias priemones.

15min nuotr./Mitai apie priemones nuo COVID-19
15min nuotr./Mitai apie priemones nuo COVID-19

„Tikėtina antroji COVID-19 banga labai neramina – ji galima rudenį su sezoniniu gripu ir, galbūt, tymais“ – sakė jis interviu britų leidiniui „The Independent“.

Svarbiausias koronaviruso pandemijos naujienas sekite žemiau:

Tiesiogiai  30 s.
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

Prancūzijoje per parą nuo koronoviruso mirė mažiau žmonių nei ankstesnėmis dienomis

00:03

Penktadienį Prancūzija pranešė apie 104 naujus mirties nuo koronaviruso atvejus.

Tai yra mažesnis skaičius nei fiksuota ankstesnėmis dienomis, visgi bendras mirusių dėl koronaviruso skaičius pasiekė 27 529.

Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad pastarojo meto teigiamos tendencijos tęsėsi: intensyviosios terapijos skyriuose gydoma 96 asmenimis mažiau ir šiuo metu bendras tokių pacientų skaičius siekia 2203. 

Piko metu rodiklis viršijo 7000 krizės piko metu.

Penktadienį buvo jau penktoji diena, kai Prancūzijoje buvo sušvelnintas kovo 17 dieną įvestas karantinas.

Kijeve globos namuose nustatytas 81 COVID-19 atvejis

21:45

Kijeve daugiau kaip 80-iai žmonių buvo nustatyta koronaviruso infekcija, ištyrus gyventojas ir darbuotojus globos namuose, skirtuose fizinę negalią turinčioms moterims ir mergaitėms, penktadienį pranešė Ukrainos sostinės meras.

Per šį patikrinimą buvo nustatytas vienas didžiausių COVID-19 židinių Kijeve. Pasak mero Vitalijaus Klyčko, Darnycios globos namuose užsikrėtimas testais buvo patvirtintas 81 žmogui: 53 gyventojoms ir 28 darbuotojams.

V.Klyčko sakė, kad trys šio interneto darbuotojai gydomi ligoninėje, o kiti užsikrėtusieji izoliavosi namuose.

Užsikrėtusių internato gyventojų, kurių amžius – nuo septynerių ir iki 35 metų, būklė patenkinama, tad jos gydomos globos namuose, pridūrė meras.

Pasak V.Klyčko, pirmiausiai COVID-19 buvo nustatyta vienai darbuotojai, o tuomet testai buvo atlikti visiems darbuotojams ir gyventojoms – iš viso 182 žmonėms.

Meras nurodė, kad interneto kompleksas buvo dezinfekuotas ir kad Kijevo valdžia patikrins dar septynių kitų sostinėje veikiančių globos namų gyventojus ir personalą..

Ukraina, anksčiau šią savaitę pradėjusi švelninti kovą įvestas kovos su koronavirusu priemones, iki šiol užregistravo 17 330 užsikrėtimo atvejų ir 476 mirtis.

Rusijoje startuoja masiniai viruso antikūnų tyrimai, planuojama atnaujinti futbolo sezoną

21:10

Rusija penktadienį toliau stūmėsi į priekį, švelnindama dėl koronaviruso epidemijos įvestus suvaržymus, ir paskelbė apie kitą mėnesį atnaujinamas futbolo lygos rungtynes, nepaisant daugiau nei 10 tūkst. per pastarąją parą patvirtintų naujų užsikrėtimo atvejų.

Tuo metu Maskvoje pradedami koronavirusinės infekcijos COVID-19 antikūnų masiniai tyrimai atsitiktinai parinktai gyventojų grupei.

Sveikatos apsaugos pareigūnai pranešė, kad per praėjusią parą Rusijoje užregistruoti 10 598 nauji užsikrėtimo atvejai. Bendras patvirtintų užsikrėtimo atvejų skaičius siekia 262 843. Šiuo atžvilgiu Rusija užima antrą vietą pasaulyje, ją lenkia tik Jungtinės Valstijos.

Pastarosiomis savaitėmis labai išaugus nustatomų naujų užsikrėtimo atvejų skaičiui, Rusija tvirtina, kad daug susirgimo atvejų išaiškinta dėl didelio masto testavimo kampanijos: šalyje atlikta per 6 mln. COVID-19 testų. Pareigūnai taip pat atkreipia dėmesį, kad mirtingumo lygis yra gana žemas, o tai rodo, kad šalis gerai tvarkosi su šia sveikatos krize.

Oficialiais duomenimis, penktadienį bendras mirusių nuo COVID-19 skaičius pasiekė 2 418 ir yra maždaug 10 kartų mažesnis nei kitose panašų užsikrėtusiųjų skaičių turinčiose šalyse.

Ekonomiką vėl išjudinti siekiantis prezidentas Vladimiras Putinas šią savaitę paskelbė, kad visoje šalyje  nuo kovo pabaigos galiojantys suvaržymai, kuriais siekiama sulėtinti viruso plitimą, bus sušvelninti ir žmonės galės sugrįžti į darbą, 

Rusijos futbolo asociacija penktadienį pranešė, kad nuo birželio 21 dienos atnaujinamas sustabdytas Rusijos „Premier“ lygos sezonas, nors rungtynės vyks už uždarų durų.

„Deja, likusios varžybos vyks be žiūrovų, – sakė lygos prezidentas Sergejus Priadkinas. – Esame įsitikinę, kad gerbėjai palaikys savo komandas iš namų“.

Maskva, kuriai tenka maždaug pusė visų Rusijoje patvirtintų koronavirusinės infekcijos atvejų, karantino sąlygomis gyvens iki gegužės pabaigos. Sostinės gyventojams leidžiama tik trumpai išeiti iš namų arba nuvykti į darbą, turint atitinkamą leidimą. Parduotuvėse ir viešajame transporte privaloma dėvėti apsaugines kaukes.

Penktadienį sostinėje startavo ambicinga atsitiktinai pasirinktų gyventojų tyrimų dėl koronaviruso SARS-CoV-2 antikūnų programa. Kas tris dienas planuojama išsiųsti maždaug po 70 tūkst. kvietimų pasitikrinti gyventojams.

„Gavau trumpąją žinutę ir laišką, kuriame sakoma, kad galiu pasidaryti nemokamą imuniteto tyrimą, ir nusprendžiau tuo pasinaudoti“, – laboratorijoje, imančioje kaukėtų maskviečių kraujo mėginius tyrimams, sakė Margarita Platonova.  

Jauna moteris, dėl krizės darbo netekusi nardymo instruktorė, sakė nekantriai laukianti tyrimo rezultatų.

„Man svarbu sužinoti, ar aš turiu imunitetą, – sakė ji. – Norėjau pasitikrinti. Esu visiškai sveika. Man sakė, kad (rezultatas) ateis paštu per tris dienas.“

Putinas reikalauja veiksmų

Kritikai abejoja, kad mirtingumo lygis Rusijoje tikrai yra toks žemas. Jie kaltina valdžios pareigūnus neskelbiant tikrųjų skaičių, kad krizės mastas neatrodytų pernelyg didelis.

Tuo metu sveikatos apsaugos pareigūnai sako, kad mažesnį mirties atvejų skaičių lemia tai, kad į statistiką įtraukiami tik mirties atvejai, kurie yra tiesiogiai susiję su COVID-19, o kitos šalys, skaičiuodamos mirštamumo rodiklius, skelbia beveik bendrą mirusių pacientų skaičių, nepriklausomai nuo jų mirties priežasties.

Valdžia taip pat virtina, kad šalis turėjo daugiau laiko paruošti ligoninių lovas ir pradėti plataus masto testavimą, nes infekcija Rusiją pasiekė vėliau.

Penktadienį kalbėdamas su sveikatos ir gynybos pareigūnais V.Putinas sakė, kad Rusijoje yra paruošta daugiau nei 148 tūkst. ligoninių lovų koronavirusu užsikrėtusių pacientų gydymui.

Jis taip pat užsipuolė pareigūnus, kad šie nevykdo jo duoto pažado ir nemoka premijų priešakinėse linijose su COVID-19 kovojantiems medikams.

V.Putinas balandį pažadėjo padidinti su virusu užsikrėtusiais pacientais dirbančių gydytojų, slaugytojų ir greitosios pagalbos vairuotojų atlyginimus 340–1 100 JAV dolerių  (314–1 016 eurų), tačiau daugelis skundžiasi, kad jokių priedų negauna arba kad turi įveikti virtinę biurokratinių kliūčių. 

„Paklausykite manęs, atidžiai klausykite, – sakė V.Putinas per vaizdo konferenciją. – Mes susitarėme, buvo aiškiai ir tiesiai pasakyta, kad tie pinigai turi būti sumokėti.“

Nyderlanduose šuniui ir trims katėms nustatyta koronaviruso infekcija

21:00

Nyderlandų tarnybos penktadienį pranešė apie pirmuosius atvejus šalyje, kai koronaviruso infekcija buvo nustatyta šuniui ir trims katėms, bet pažymėjo, kad tikimybė užsikrėsti per naminius augintinius yra minimali.

Aštuonerių metų buldogas priklauso asmeniui, kuriam anksčiau buvo nustatyta koronaviruso infekcija COVID-19. Atrodo, kad gyvūnas užsikrėtė nuo šeimininko, sakė žemės ūkio ministrė Carola Schouten.

Balandžio pabaigoje šuo buvo numarintas.

Minimos trys katės buvo rastos vienoje audinių fermoje, kurioje balandį buvo nustatyta, kad koronavirusu užsikrėtė šių kailinių žvėrelių.

„Visais atvejais matėme, kad augintiniai neužkrečia žmonių“ ir kad jie veikiau pasigauna koronavirusą nuo savo šeimininkų, naujienų agentūra ANP citavo C.Schouten.

Ministrė pridūrė, kad „nors tikimybė, jog jūsų augintinis gali būti užsikrėtęs, yra menka, patartina vengti kontakto su augintiniais, kai jums pasireiškia COVID-19 simptomai – įskaitant glėbesčiavimą ir leidimą jus laižyti“.

Honkongo tarnybos anksčiau pranešė apie du atvejus, kai koronaviruso infekcija buvo nustatyta šunims.

Koronaviruso taip pat buvo aptikta vienos katės Belgijoje ir Bronkso zoologijos sode laikomo tigro organizmuose.

Manoma, kad visais atvejais gyvūnai užsikrėtė nuo žmonių.

Nyderlanduose iki šiol nustatytas 473 681 COVID-19 atvejis, 5 543 pacientai mirė.

D.Trumpas: vakcina nuo COVID-19 gali būti sukurta iki metų galo, „galbūt anksčiau“

20:59

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį optimistiškai vertino galimybes sukurti vakciną nuo koronaviruso infekcijos COVID-19 – jis išreiškė viltį, kad skiepai bus sukurti jau šių metų pabaigoje.

„Tikimės ją gauti, jeigu galėsime, metų gale – galbūt anksčiau“, – apžvelgdamas pažangą kuriant vakcinas sakė D.Trumpas.

„Manome, kad labai greitai turėsime kai kurių labai gerų rezultatų“, – pridūrė prezidentas, kreipdamasis į žurnalistus Baltųjų rūmų Rožyne.

Airija įves privalomą 14 dienų karantiną atvykėliams

20:59

Airija įves teisiškai privalomą 14 dienų karantiną į šalį iš užsienio atvykstantiems asmenims, penktadienį nurodė premjeras Leo Varadkaras.

Airijos ministrų kabinetas nutarė, kad atvykėliai privalės užpildyti anketas ir nurodyti jose savo karantino atlikimo vietą.

„Nagrinėsime priemones, kuriomis [ši tvarka] vėliau būtų prižiūrima“, – sakė premjeras.

Išimtys bus taikomos žmonėms, atvykstantiems iš Šiaurės Airijos, kuri yra Jungtinės Karalystės provincija.

Braziliją krečiant COVID-19 krizei atsistatydino sveikatos apsaugos ministras

20:57

Brazilijos sveikatos apsaugos ministras Nelsonas Teichas penktadienį atsistatydino, anot vieno ministerijos pareigūno, iškilus „nesuderinamų“ skirtumų su prezidento Jairo Bolsonaro požiūriu į kovą su šalyje besiplečiančia koronaviruso krize.

N.Teichas kraštutinių dešinųjų pažiūrų prezidento kabinete dirbo trumpiau nei mėnesį.

Jo pirmtakas Luizas Henrique Mandetta atsistatydino balandžio 16-ąją, irgi surėmęs ietis su J.Bolsonaro, griežtai kritikuojančiu reikalavimą gyventojams likti namuose, kad būtų sustabdytas viruso plitimas. Be to, prezidentas aktyviai palaiko antimaliarinio preparato chlorokvino naudojimą koronavirusinei infekcijai gydyti, nors kai kurie tyrimai kelia klausimų dėl šio vaisto veiksmingumo.

Kaip pranešama, tarp N.Teichp ir J.Bolsonaro ne kartą buvo iškilę nesutarimų dėl chlorokvino naudojimo gydant koronavirusine infekcija COVID-19 sergančius pacientus. J.Bolsonaro tvirtina, kad šis preparatas teikia daug vilčių, bet tyrėjai yra atkreipę dėmesį, kad chlorokvino poveikis gydant COVID-19 yra abejotinas, be to, būtina labai tiksliai parinkti dozę.

Sveikatos apsaugos ministerija apie N.Teicho atsistatydinimą informavo trumpa žinute ir nurodė, kad vėliau bus surengta spaudos konferencija.

Ši žinia išprovokavo naujų J.Bolsonaro priešininkų protestų. Rio de Žaneire gyventojai iš savo langų tarškino puodus ir keptuves, skanduodami „Nešdinkis, Bolsonaro!“

Brazilija tapo viena labiausiai pandemijos paveiktų šalių – koronaviruso aukų skaičius sparčiai artėja prie 14 000.

„Worldometers“: pasaulyje – jau daugiau nei 4,5 mln. užsikrėtimo koronavirusu atvejų

17:57

Visame pasaulyje nustatytų užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejų skaičius penktadienį perkopė 4,5 mln., rodo COVID-19 statistiką skelbiančio portalo „Worldometers“ duomenys.

Remiantis jais, nuo viruso mirė jau daugiau kaip 300 tūkst. žmonių.

Dar per 1,7 mln. pacientų pasveiko – tai yra, daugiau nei 35 proc. asmenų, kuriems buvo diagnozuota ši infekcija.

Šiuo metu COVID-19 serga daugiau kaip 2,5 mln. žmonių.

Didžiausias susirgimų ir mirčių skaičius nustatytas JAV: nuo koronaviruso protrūkio pradžios šalyje užsikrėtė per 1,4 mln. žmonių, beveik 87 tūkst. infekuotųjų mirė.

Svetainės duomenimis, Ispanija ir Rusija yra tarp trijų šalių, kur užsikrėtė daugiausiai žmonių.

Specialistai anksčiau ne kartą sakė, kad tikrieji infekuotųjų skaičiai yra daug didesni už oficialius, nes skelbiama tik medikų patvirtinta statistika.

Baltarusijoje per parą nustatyti 958 nauji COVID-19 atvejai, mirė penki žmonės

17:27

Baltarusijoje per praėjusią parą nustatyti 958 nauji koronaviruso infekcijos COVID-19 atvejai, o bendras užsikrėtusiųjų skaičius išaugo iki 27 730, penktadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

„Per visą infekcijos plitimo laikotarpį šalies teritorijoje mirė 156 žmonės, kuriems buvo nustatyta koronaviruso infekcija. Visi jie turėjo įvairių lėtinių ligų“, – nurodė ministerija.

Per praėjusią parą nuo COVID-19 Baltarusijoje mirė penki žmonės.   

Penktadienio duomenimis, nuo epidemijos pradžios iš šalies gydymo įstaigų išrašyti 8 807 koronavirusine infekcija persirgę pacientai, iš jų 639 – per pastarąją parą. 

Iš viso Baltarusijoje atlikti 321 705 testai dėl COVID-19.

Čekijai švelninant karantiną bus leidžiama organizuoti 300 dalyvių renginius

16:51

Čekijos vyriausybė penktadienį paskelbė, kad vėliau šį mėnesį bus leidžiama rengti ne daugiau kaip 300 žmonių skirtus masinius renginius, šalyje tebefiksuojant vienus žemiausių COVID-19 atvejų skaičių Europoje.

Susibūrimai, įskaitant sporto renginius, bus leidžiami nuo gegužės 25 dienos. Tą pačią dieną galės atsidaryti ir įmones, įskaitant restoranus bei kavines, pranešė sveikatos apsaugos ministras Adamas Vojtechas.

Čekijoje pirmadienį atvėrė savo duris prieš beveik du mėnesius uždaryti prekybos centrai, kino teatrai, kirpyklos ir restoranų terasos.

10,7 mln. gyventojų turinčioje šalyje iki penktadienio ryto buvo iš viso užregistruoti 8 352 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, 293 užsikrėtę žmonės mirė.

„Jei epidemiologinė padėtis išliks palanki, limitas bus padidintas iki 500 žmonių birželio 8 dieną ir iki 1 000 – birželio 22 dieną“, – leidžiamų susibūrimų dydžius komentavo A. Vojtechas.

Anot jo, restoranams ir barams bus draudžiama dirbti po 23 val., nes Pietų Korėjoje neseniai buvo nustatytas susirgimų pliūpsnis, siejamas su naktiniais klubais.

Karantinas bus toliau švelninamas tik tuo atveju, jei kas parą, kaip ir visą gegužę, nebus fiksuojama daugiau nei 100 naujų užsikrėtimo atvejų, pareiškė epidemiologas Rastislavas Madaras, priklausantis oficialiai patarėjų grupei.

Kai kurie ekspertai mano, kad kova su infekcija vyksta sėkmingai dėl reikalavimo nuolat dėvėti apsaugines kaukes. Ši taisyklė bus sušvelninta gegužės 25 dieną, kai kaukės taps privalomos tik parduotuvėse, biuruose ir viešajame transporte.

Tą dieną bus atnaujinami ir vizitai ligoninėse ir senelių namuose, nors tokiose įstaigose ir toliau bus privalu laikytis socialinio atstumo taisyklių.

Vidaus reikalų ministras Janas Hamačekas sėkmingą epidemijos valdymo strategiją paaiškino vieno neįvardyto eksperto patarimu vyriausybei imtis skubių veiksmų dar kovo pradžioje.

„Kai pamačiau matematinį modelį, parengtą naudojant duomenis iš Italijos, supratau, kad mums gresia tragedija“, – naujienų svetainei „Info.cz“ pasakojo A.Hamačekas.

Kitas atnaujinimas po   30 s.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų