Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 03 17 /2020 03 18

Koronavirusas: 30 dienų uždarytos ES sienos, žemyne neliko koronaviruso nepaveiktų šalių

Pasaulis imasi vis griežtesnių priemonių, siekdamas suvaldyti naująją pandemiją – koronavirusą COVID-19. Europos Sąjungos lyderiai sutarė net 30 dienų riboti žmonių atvykimą į Bendriją, o koronavirusas užfiksuotas jau visose Europos šalyse.
Koronavirusas
Koronavirusas / 123RF.com nuotr.

Pirminiame protrūkio židinyje – Kinijoje – šiuo metu fiksuojama mažiau užsikrėtimų ir mirčių nei likusioje pasaulio dalyje.

Rūšiavimas
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

JAV nuo koronaviruso jau mirė 100 žmonių

00:09

Jungtinėse Valstijose nuo naujojo koronaviruso jau mirė 100 žmonių, rodo oficialiai pateikiami duomenys.

Daugiausia aukų virusas nusinešė šiaurės vakaruose esančioje Vašingtono valstijoje – čia mirė 50 žmonių. Niujorke patvirtinta 12 aukų, Kalifornijoje – 11.

Vokietijoje oficialiai sergančiųjų COVID-19 – beveik 10 tūkst., mirčių – 26

23:48

okietijoje patvirtintų naujojo koronavirusio ligos COVID-19 atvejų per pastarąją parą padaugėjo daugiau nei 8 proc. – nuo 8598 iki 9300.

Apie tai praneša N-TV televizija, remdamasi federalinių žemių administracijų duomenimis.

Per pastarąsias dvi paras naujų naujojo koronaviruso sukeltos ligos atvejų beveik padvigubėjo.

Viruso SARS-CoV-2 sukelta infekcija jau nusinešė 26 gyvybes Vokietijoje.

Europoje neliko koronaviruso nepaveiktų valstybių

22:39

Juodkalnijoje antradienį užfiksavus pirmus du naujojo koronaviruso sukeltos COVID-19 atvejus, Europoje neliko šios ligos nepaveiktų valstybių.

Juodkalnijos premjeras Duško Markovičius antradienį vakare surengtoje spaudos konferencijoje pranešė, jog abu šalyje patvirtinti COVID-19 atvejai – įvežtiniai.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) antradienį paragino visas Europos valstybes privalo imtis drąsių kovos su koronavirusu priemonių, pavadindamas visą žemyną naujojo koronaviruso pandemijos dabartiniu epicentru.

Antradienį 27 narių Europos Sąjungos ir Šengeno erdvės išorinės sienos buvo uždarytos 30-iai dienų.

Britanija imasi griežtesnių priemonių prieš koronovirusą, skambant niūrioms prognozėms

22:30

Jungtinės Karalystės ministro pirmininko Boriso Johnsono vyriausybė antradienį pristatė didelį palaikymo verslui paketą, turintį padėti atlaikyti naujus griežtus suvaržymus visuomenei, įvedamus siekiant suvaldyti naujojo koronaviruso protrūkį.

Konservatorių partijos lyderis sakė, kad Britanija privalo veikti kaip „bet kuri karo meto vyriausybė“, o iždo kancleris Rishi Sunakas apžvelgė 330 mlrd. svarų (363 mlrd. eurų) paketą paskoloms nuo viruso protrūkio nukentėjusiems verslams finansuoti.

R.Sunakas sakė, kad šios lėšos sudaro 15 proc. šalies bendrojo vidaus produkto ir bus prieinamos „bet kuriai verslo įmonei, kuriai reikalinga prieiga prie pinigų“. Ministras pažadėjo „žengti toliau“, jeigu prireiktų.

Per praeitą savaitę vykusį biudžeto posėdį jis jau paskelbė 30 mlrd. svarų (33 mlrd. eurų) valstybės pagalbą bendrovėms ir asmenims, paveiktoms koronaviruso protrūkio.

B.Johnsono vyriausybė pirmadienį sustiprino atsaką į COVID-19 pandemiją ir paprašė gyventojų vengti nebūtinų socialinių kontaktų.

Tuo metu mokslininkai pateikė niūrių prognozių, kad užsikrėtimo atvejų ir mirčių skaičiai gali staigiai išaugti, jeigu nebus imtasi drastiškų veiksmų.

Naujausi pokyčiai išprovokavo perspėjimus dėl galimo didelio darbo vietų praradimo, ypač laisvalaikio ir apgyvendinimo paslaugų sektoriuose.

B.Johnsonas sakė, kad reikia imtis griežtesnių veiksmų ir pažadėjo daryti „viską, ko reikia“ suvaldyti pandemijai, per kurią pasaulyje užsikrėtė daugiau kaip 195 tūkst. žmonių ir per 7,8 tūkst. mirė.

„Taip, šis priešas gali būti pražūtingas, bet jis taip pat yra įveikiamas, – per spaudos konferenciją kalbėjo premjeras. – Žinome, kaip jį įveikti. Žinom, kad jį įveiksim.“

„Kad ir kokie sunkūs būtų ateinantys mėnesiai, turime ryžto ir išteklių laimėti kovą“, – pridūrė jis.

Mirtingumo prognozės

Bendrovės leido darbuotojams dirbti iš namų, o viešasis transportas antradienį ištuštėjo, vyriausybei paraginus vengti „nebūtinų“ socialinių kontaktų ir kelionių.

Patvirtintų užsikrėtimo koronavirusu atvejų JK padaugėjo iki 1 950, iš jų 69 pacientai mirė.

Vis dėlto vyriausybės vyriausiasis patarėjas mokslo reikalams Patrickas Vallance'as sakė, kad būtų „protinga“ manyti, jog šalyje yra apie 55 tūkst. koronavirusu užsikrėtusių žmonių, žinant, kad tikėtinas šios ligos mirtingumas yra vienas žmogus iš tūkstančio užsikrėtusiųjų.

„Jeigu galėtume sumažinti skaičius iki 20 tūkst. ir mažiau, tai būtų geras rezultatas, kai turėtume vilties įveikti šį protrūkį“, – ekspertas sakė parlamento Sveikatos apsaugos komitetui.

„Tačiau tai vis tiek šiurpu. Tai vis tiek milžiniškas skaičius mirčių ir didžiulis spaudimas sveikatos apsaugos tarnybai“, – pabrėžė jis.

B.Johnsonas buvo kritikuojamas, kad delsė imtis griežtų priemonių, kurios jau yra taikomos kitur.

Vis tik premjeras pirmadienį suintensyvino atsaką, mokslininkams perspėjus, kad šalyje gali mirti šimtai tūkstančių žmonių, jeigu bus stengiamasi tik atidėlioti ir lėtinti viruso plitimą.

Jungtinėse Valstijos koronavirusas per parą nusinešė beveik 100 gyvybių

22:16

Naujojo koronaviruso SARS-CoV-2 sukelta COVID-19 liga per pastarąjį parą pasiglemžė 98 amerikiečių gyvybes, skelbia CNN televizija.

Anot CNN, kuri remiasi Nacionalinio alergijos ir infekcinių ligų instituto duomenimis, šiuo metu JAV užfiksuota 5,14 tūkst. COVID-19 atvejų 49 valstijose bei sostinės Vašingtono Kolumbijos apygardoje.

Daugiausiai patvirtintų šios koronavirusinės infekcijos atvejų – Niujorko (1,37 tūkst.), Vašingtono (909), Kalifornijos (448), Masačusetso (197), Floridos (192) ir Naujojo Džersio (178) valstijose.

Daugiausiai nuo šios ligos aukų – Vašingtono (50), Niujorko (12), Kalifornijos (11) valstijose.

Vakarų Virdžinija išlieka vienintelė JAV valstija, kurioje COVID-19 ligos atvejų iki šiol nenustatyta.

ES lyderiai susitarė dėl koronaviruso 30 dienų riboti atvykimą į Bendriją

21:30

Europos Sąjungos lyderiai antradienį pritarė Europos Komisijos lyderės Ursulos von der Leyen siūlymui 30 dienų suvaržyti atvykimą į Bendriją dėl koronaviruso pandemijos, pranešė Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Angela Merkel
AFP/„Scanpix“ nuotr./Angela Merkel

Šalys susitarė, kad į bloką bus draudžiama atvykti visiems asmenims, išskyrus Europos laisvosios prekybos asociacijai (EFTA) priklausančių valstybių ir Jungtinės Karalystės piliečiams, sakė A. Merkel. Ji pridūrė, kad blokas imasi „koordinuotų veiksmų susigrąžinti įstrigusiems keliautojams“.

Kanclerė pabrėžė, kad Vokietija šias priemones pradės įgyvendinti nedelsdama.

Pasak Vokietijos vidaus reikalų ministerijos, draudimas atvykti į šalį bus taikomas visoms transporto priemonėms, bet nebus taikomas Vokietijos piliečiams. Jungtinės Karalystės, Islandijos, Lichtenšteino, Norvegijos ir Šveicarijos šalių piliečiams bus leidžiama tranzitu grįžti namo. Tos pačios sąlygos bus taikomos asmenims, turintiems teisę gyventi šiose šalyse.

„Šių sąlygų neatitinkantys trečiųjų šalių piliečiams nebus įleisti per sieną neturint neatidėliotinos priežasties“, – pažymėjo VRM.

Europos Komisija suformavo ekspertų grupę, konsultuosiančią dėl COVID-19

20:18

Europos Komisija antradienį paskelbė suformavusi konsultacinę grupę dėl COVID-19, kurioje dirbs epidemiologai ir virusologai iš įvairių valstybių narių, rengsiantys gaires Europos Sąjungai dėl moksliškai pagrįstų ir koordinuotų priemonių grėsmėms valdyti.

„Koronavirusas greitai keičia mūsų gyvenimą ir visuomenę. Visos vyriausybės privalo kiekvieną dieną priiminėti kokybiška informacija paremtus, adekvačius sprendimus Europos gyventojams. Būtent todėl mokslinė ekspertizė ir geri patarimai dabar svarbesni, nei bet kada. Aš labai dėkinga visiems grupės aukšto rango ekspertams už tai, kad jie pateikė savo žinias visuomenės labui“, – sakė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

Ši grupė, suformuota pagal ES valstybių narių mandatą, dirbs vadovaujant Europos Komisijos pirmininkei, o jai talkins sveikatos ir maisto saugos komisarė Stela Kirjakides.

Grupėje yra septyni nariai iš šešių ES valstybių, „kurie dirbs asmeniškai ir nepriklausomai“, sakoma EK pranešime. Jame taip pat sakoma, kad Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC), Europos vaistų agentūra (EMA) ir Reagavimo į ekstremalias situacijas koordinavimo centras (ERCC) dalyvaus grupės darbe kaip stebėtojai.

Tikimasi, kad grupė teiks Europos Komisijai rekomendacijas dėl reagavimo priemonių, skirtų visoms valstybėms narėms pagal skirtingus epidemijos etapus bendrai Europos Sąjungoje ir, taip pat, atsižvelgiant į konkrečias sąlygas valstybėse narėse.

Ekspertai rekomenduos, kaip nustatyti ir pašalinti reikšmingas spragas ar neatitikimus kalbant apie priimtas ar planuojamas priemones dėl COVID-19 plitimo stabdymo ir valdymo.

Ateityje grupė rengs rekomendacijas dėl politinių priemonių COVID-19 ilgalaikiams padariniams šalinti ir švelninti.

Grupės nariai EK ar savo iniciatyva iškeltų klausimų aptarimus rengs mažiausiai du kartus per savaitę, per vaizdo konferencijas.

Pirmasis oficialus grupės pasitarimas įvyks trečiadienį, sakoma EK pranešime.

D.Trumpas vėl pabrėžė naujojo koronaviruso kiniškąją kilmę

19:58

JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį paaštrino žodžių karą su Pekinu, dar kartą pavadinęs pasaulyje sparčiai plintantį naująjį koronavirusą „kiniškuoju virusu“, nors Kinija dėl tokio termino griežtai protestuoja.

„Jis atkeliavo iš Kinijos, todėl manau, kad toks [pavadinimas] – labai tikslus“, – per spaudos konferenciją pareiškė D.Trumpas.

Anksčiau jis tokį patį susirgimą COVID-19 sukeliančio užkrato pavadinimą pavartojo vienoje ankstesnėje „Twitter“ žinutėje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

D.Trumpas leido suprasti, kad kitas motyvas yra noras atsilyginti už, anot jo, Kinijos dezinformacijos kampaniją, teigiančią, kad dėl koronaviruso išplitimo kalta JAV kariuomenė.

„Kinija skleidė informaciją, kuri buvo melaginga“, – kalbėjo prezidentas.

„Man nepatiko faktas, kad Kinija sako, jog mūsų kariuomenė perdavė jiems [virusą]. Mūsų kariuomenė niekam jo neperdavė“, – pridūrė D.Trumpas.

Bosnija dėl koronaviruso paskelbė nelaimės padėtį

19:31

Bosnija ir Hercegovina antradienį dėl koronaviruso visoje šalies teritorijoje paskelbė nelaimės padėtį, taip sudarydama sąlygas armijai steigti karantino stovyklas, sveikatos apsaugos pareigūnams baiminantis galimo naujų užsikrėtimo atvejų „sprogimo“.

3,5 mln. gyventojų turinti Bosnija ir Hercegovina kol kas nustatė maždaug 30 užsikrėtimo atvejų. Tačiau neturtinga ir politiškai susiskaldžiusi šalis yra prastai pasirengusi spręsti didelę sveikatos apsaugos krizę, jei virusas plistų.

„Pradedame kovą su grėsme, kurią koronaviruso epidemija kelia mūsų sveikatai ir ekonomikai“, – žurnalistams sakė premjeras Zoranas Tegeltija.

Kareiviai įrengs stovyklų netoli pasienio perėjų ir oro uostų, kuriose dviem savaitėms bus izoliuojami visi į šalį atvykstantys žmonės, sakė premjeras.

Pareigūnai jau uždarė Bosnijos ir Hercegovinos sienas užsieniečiams, atvykstantiems iš tokių smarkiai paveiktų zonų kaip Italija, Ispanija, Prancūzija ir Belgija.

Visi atvykstantys piliečiai privalo laikytis saviizoliacijos.

Tuo tarpu vienos iš dviejų Sarajevo ligoninių vadovas Zlatko Kravičius naujienų agentūrai AFP sakė, kad šalis gali tikėtis užsikrėtimo atvejų „sprogimo“.

„Ėmėmės visų priemonių prieš epidemiją, bandydami užkirsti kelią šiam sprogimui“, – sakė jis, bet pridūrė, kad „ši liga yra sprogi“ ir ją „labai sunku kontroliuoti“.

Dviejose sostinės ligoninėse yra maždaug 70 respiratorių, nurodė Z.Kravičius.

Ukrainoje trys asmenys suimti dėl 100 tūkst. chirurginių kaukių vagystės

18:59

Ukrainoje sulaikyti trys asmenys, pavogę 100 tūkst. vienetų chirurginių kaukių, antradienį pranešė prokuratūra, pasaulyje plintant koronaviruso pandemijai.

Ukrainoje iki antradienio oficialiai buvo patvirtinti septyni užsikrėtimo ligą COVID-19 sukeliančiu koronavirusu atvejai ir vienas mirties atvejis.

Suimtieji praėjusią savaitę užpuolė keletą vyrų, įsigijusių apsauginių kaukių už 1 mln. grivinų (44 tūkst. eurų) ir ketinusių jas pelningai perparduoti. Pardavėjai buvo užpulti, kai susitiko su potencialiais pirkėjais Kijeve, pranešė prokuratūra. 

Grupė ginkluotų vyrų apsimetė Ukrainos saugumo pareigūnais, trumpam sulaikė kaukių pirkėjus ir pardavėjus, o paskui pabėgo su apsauginėmis kaukėmis.

Manoma, kad suimti trys 16–42 metų vyrai, priklausę penkių asmenų grupei. Jeigu teismas pripažins juos kaltais, jiems gresia iki 10 metų laisvės atėmimo bausmė.

Pasaulyje siaučiant koronaviruso pandemijai Ukrainoje labai trūkstant apsauginių kaukių, kai kurie prekybininkai pardavinėja jas labai užkeltomis kainomis.

Ukraina vėlų pirmadienį paskelbė, kad siekiant sustabdyti koronaviruso plitimą nutraukiamos viešojo transporto paslaugos, uždaromi barai, restoranai ir prekybos centrai, 

Praėjusį mėnesį viename Ukrainos miestelyje ukrainiečiai susirėmė su policijos pareigūnais, protestuodami prieš vyriausybės planus miestelyje karantinuoti iš Kinijos centrinėje dalyje esančio ir epidemijos epicentre atsidūrusio Uhano miesto evakuotus žmones.

Paskutinis atnaujinimas 2020-03-17 18:59

PSO ragina tirti kiekvieną įtariamą COVID-19 atvejį

Pasaulio sveikatos organizacija pirmadienį paragino valstybes vykdyti tyrimus dėl kiekvieno įtariamo užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejo.

„Negalima kovoti su gaisru užrištomis akimis“, – žurnalistams Ženevoje sakė PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

Pasak jo, PSO rekomenduoja valstybėms „Tirti, tirti, tirti. Tirti kiekvieną įtariamą atvejį.“

„Jeigu jų [pacientų tyrimų] rezultatai teigiami – izoliuokite juos ir išsiaiškinkit, su kuo jie palaikė glaudžius kontaktus iki dviejų dienų prieš pasireiškiant simptomams. Ir taip pat ištirkit tuos žmones“, – kalbėjo Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

„Per pastarąją savaitę matėme užsikrėtimo [koronaviruso sukeliama liga] COVID-19 staigų šuolį“, – aiškino jis ir pridūrė, kad koronaviruso pandemija yra „lemtinga mūsų laikų krizė“.

„Pokyčius neša [priemonių] derinys. Nuolat sakau – visos šalys turi laikytis išsamaus požiūrio, bet veiksmingiausiai užkardyti infekciją ir gelbėti gyvybes galima nutraukiant pernašos grandinę. Ir kad tai padarytumėte, privalote testuoti ir izoliuoti“, – pabrėžė Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais