Geriausiu vakaro laiku per televiziją iš Ovaliojo kabineto šalies gyventojams paskelbtas netikėtas D.Trumpo sprendimas ketvirtadienį nusmukdė akcijų kursą.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) trečiadienį taip pat žengė svarbų žingsnį ir oficialiai pripažino, kad naujasis virusas sukėlė pandemiją. Naujienų agentūros AFP kaupiami duomenys rodo, kad pasaulyje jau užsikrėtė daugiau kaip 124 tūkst. žmonių, o 4,5 tūkst. jų mirė.
„Tai agresyviausios ir išsamiausios pastangos stojant prieš užsienio virusą per dabartinę istoriją“, – sakė D.Trumpas, kuris buvo kritikuojamas dėl ligšiolinio savo atsako į krizę.
Nuo penktadienio galiosiantis D.Trumpo draudimas paveiks keliautojus iš Europos, išskyrus Didžiąją Britaniją, žemynui bandant suvaldyti augančią krizę.
Vis dėlto draudimas nebus taikomas sugrįžtantiems nuolatiniams JAV gyventojams, jų šeimoms ir JAV piliečiams, pripažino D.Trumpas.
Be to, atrodo, kad draudimas tikriausiai bus taikomas tik Šengeno erdvės šalims. Tai reikštų, kad jis negalios Airijai, Rumunijai, Kroatijai, Ukrainai ir kelioms kitoms Europos valstybėms.
Italija, labiausiai paveikta Europos šalis, trečiadienį užregistravo daugiau kaip 2,3 tūkst. naujų užsikrėtimo atvejų, o Ispanijoje naujų užsikrėtimo atvejų buvo per 2,1 tūkst. – ketvirtadaliu daugiau.
Vokietijoje kanclerė Angela Merkel citavo ekspertus, sakiusius, kad „bus užkrėsta 60–70 proc. populiacijos, jei situacija“ tęsis, o skiepų nebus.
Italijoje taikomi tokie suvaržymai, kurių niekada anksčiau nėra buvę taikos metais: uždarytos visos parduotuvės, restoranai, kirpyklos ir kitos įstaigos, išskyrus maisto krautuves ir vaistines, ištuštėjo miestų gatvės.
Žmonėms nurodyta laikytis mažiausiai per metrą vieniems nuo kitų, nepageidaujami tapo rankų paspaudimai. Italai pradėjo kalbėtis stovėdami kelių žingsnių atstumu vienas nuo kito, bet nepraleidžia progos pasijuokti iš suvaržymų.
„Kai tik ekstremali padėtis baigsis, organizuosime nemokamų makaronų „Carbonara“ dieną gydytojams, slaugėms ir kitiems sveikatos apsaugos darbuotojams“, – sakoma skelbime apie uždarymą, pakabintame prie vieno restorano populiariame Romos Trasteverės rajone.
Akcijų kritimas
Po panašių paramos priemonių visame pasaulyje, D.Trumpas paskelbė apie žingsnius, kuriais bus siekiama apsaugoti didžiausią pasaulio ekonomiką nuo pandemijos poveikio. Tarp šių priemonių bus mokesčių atidėjimas kai kuriems asmenims ir kompanijoms.
Tačiau rinkos į pranešimą sureagavo neigiamai. Australijoje akcijų vienos dienos kritimas buvo didžiausias nuo 2008 metų finansinės krizės: 7,4 proc., nors anksčiau šalis paskelbė apie daugelio milijardų dolerių paskatų paketą.
Baltųjų rūmų pareigūnai taip pat buvo priversti aiškintis po D.Trumpo pranešimo, kad bus uždraustas „didžiulis prekybos ir krovinių kiekis“ iš Europos.
Vėliau Vašingtonas pabrėžė, kad šios priemonės, įsigaliosiančios nuo „penktadienio vidurnakčio“, bus taikomos tik žmonėms, o ne prekėms ar kroviniams.
Valstybės departamentas vėliau patarė amerikiečiams persigalvoti dėl kelionių į užsienį, Johnso Hopkinso universitetui paskelbus, kad JAV žinomų užsikrėtimo koronavirusu atvejų yra maždaug 1,3 tūkst., o mirties atvejų – 36.
„Nerimą keliantis“ neveiklumas
PSO anksčiau perspėjo, kad ligos plitimo ir sunkumo mastą nulėmė „nerimą keliantis neveiklumo lygis“.
„Niekada anksčiau nematėme kokio nors koronaviruso sukeltos pandemijos“, – sakė PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.
Dauguma atvejų užregistruota Kinijoje, kur pernai gruodį prasidėjo ligos COVID-19 protrūkis.
Tačiau kai naujų užsikrėtimo atvejų skaičius Kinijoje stabilizavosi, „karštųjų taškų“ atsirado kitur ir tarp labiausiai šiuo požiūriu paveiktų šalių yra Italija, Iranas ir Ispanija.
Olimpiados atšaukimas „neįsivaizduojamas“
Tai, kad liga gali paveikti visų visuomenės grupių žmones, parodė ir Holivudo superžvaigždės Tomo Hankso ketvirtadienio pranešimas, kad jam ir jo žmonai testais nustatytas koronavirusas.
„Mums buvo atlikti testai dėl koronaviruso ir jų rezultatai buvo teigiami“, – sakė 63 metų aktorius, kuris yra nuvykęs į Australiją dėl kino projekto.
T.Hanksas ir jo žmona izoliuoti ligoninėje Australijoje.
Pandemija toliau trikdo kultūros ir sporto renginius visame pasaulyje, pareigūnams stengiantis užkirsti kelią dideliems žmonių susibūrimams.
Niujorko miestas dėl pasaulinės koronaviruso pandemijos pirmą kartą per daugiau kaip 250 metų atidėjo kasmetinį Šv. Patriko dienos paradą, trečiadienį vėlai vakare pranešė pareigūnai.
Atšauktos pirmosios Anglijos aukščiausios futbolo lygos rungtynės, taip pat tarptautinė vaizdo ir kompiuterinių žaidimų paroda E3, kuri birželio mėnesį turėjo įvykti Los Andžele.
JAV krepšinio lyga NBA paskelbė nuo ketvirtadienio stabdanti reguliarųjį sezoną, komandos „Utah Jazz“ krepšininkui nustačius naująjį koronavirusą.
Pandemijos poveikis sporto renginiams pakurstė susirūpinimą liepą turinčios prasidėti 2020 metų olimpiados Japonijoje likimu, bet Tokijo gubernatorė Yuriko Koike sakė, jog „nesivaizduojama“, kad žaidynės galėtų būti atšauktos.