Korupcijos skandalo sukrėstoje Gvatemaloje prasidėjo balsavimas visuotiniuose rinkimuose

Gvatemaloje sekmadienį prasidėjo balsavimas visuotiniuose rinkimuose, kurie vyksta praėjus vos kelioms dienoms po to, kai šalies prezidentas atsidūrė už grotų dėl kaltinimų korupcija.
Rinkimai Gvatemaloje
Rinkimai Gvatemaloje / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Gvatemala Rinkimai

Balsavimas visoje šalyje 7 val. (16 val. Lietuvos laiku) prasidėjo ramiai. Naujo prezidento, viceprezidento, 158 vietų Kongreso ir 338 merų rinkimuose gali dalyvauti 7,5 mln. rinkėjų.

Apklausos prieš rinkimus rodė, kad daugiausiai galimybių tapti prezidentu turi aktorius Jimmy Moralesas.

Apklausos prieš rinkimus rodė, kad daugiausiai galimybių tapti prezidentu turi aktorius Jimmy Moralesas, politikos naujokas, kuris išgarsėjo vaidindamas mulkį, galiausiai atsitiktinai tampantį prezidentu.

Apklausa, kurios rezultatai buvo paskelbti ketvirtadienį, rodė, kad J.Moralesas su 25 proc. respondentų parama nedidele persvara pirmauja, o ilgai favoritu buvusį dešiniojo sparno teisininką Manuelį Baldizoną remia 22,9 proc. respondentų.

Balsavimas vyksta neramiu metu, kai šalį krečia demonstracijos, o didelė visuomenės dali nusigręžė nuo tradicinio politikos elito, iškilus į viešumą skandalui, susijusiam su Otto Perezu ir kitais aukšto rango politikais.

Tyrėjų nuomone, 64 metų konservatyvių pažiūrų lyderis gavo 3,7 mln. JAV dolerių (3,3 mln. eurų) kyšių iš importuotojų, kuriems buvo suteikiama galimybė neteisėtai susimažinti importo mokesčius.

O.Perezas, buvęs karinės žvalgybos karininkas, vadovavo šaliai nuo 2012 metų. Pagal konstituciją jis nebegalėjo siekti būti perrinktas.

Su prezidentu susiję kaltinimai pakurstė įtūžį 15 mln. gyventojų turinčioje šalyje, kurioje 53,7 proc. žmonių gyvena žemiau skurdo ribos. Be to, joje dar neužgiję randai po 36 metus trukusio pilietinio karo, pasibaigusio 1996 metais.

Gvatemala taip pat išsiskiria tarp Lotynų Amerikos šalių kaip viena smurtingiausių valstybių: kasmet joje nužudoma apie 6 tūkst. žmonių.

Korupcijos pėdsakus pirmiausiai aptiko tyrėjai iš Jungtinių Tautų komisijos, kuriai buvo pavesta kovoti su aukšto rango pareigūnų kyšininkavimu Gvatemaloje. Jie sakė radę daug įrodymų, kad O.Perezas vadovavo schemai, pramintai „La Linea“ („Linija“) dėl „karštosios“ telefono linijos, kurią importuotojai neva naudojo susisiekti su korumpuotų pareigūnų tinklu.

Tyrėjai sako, kad jų kaltinimai pagrįsti 89 tūkst. pokalbių įrašais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai