Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 12 14 /13:30

Kosovo parlamentas pritarė idėjai kurti kariuomenę

Kosovo parlamentas penktadienį priėmė įstatymus, reikalingus savo kariuomenės sukūrimui; toks žingsnis dar labiau padidins įtampą su Serbija, nepripažįstančia savo buvusios provincijos nepriklausomybės.
Kosovo vėliava
Kosovo vėliava / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Kosovas Kariuomenė

Įstatymų leidėjai vienbalsiai pritarė atitinkamiems įstatymų projektams, tačiau sesiją boikotavo serbų mažumos parlamentarai, pranešė naujienų agentūros AFP reporteris.

Parlamentui dar reikia priimti vieną įstatymą, pagal kurį Kosovo saugumo pajėgos bus transformuotos į „organizaciją, turinčią šalies gynybos mandatą“ – reguliariąją kariuomenę.

Kosovas 2008-aisiais paskelbė nepriklausomybę nuo Serbijos. Belgradas ir jos sąjungininkai Maskva ir Pekinas, priešingai nei Jungtinės Valstijos ir dauguma kitų Vakarų šalių, nepripažįsta Kosovo suvereniteto.

Serbija neteko Kosovo kontrolės po 1998–1999 metų karo už nepriklausomybę, pareikalavusio per 10 tūkst. žmonių gyvybių. Serbijos kruvinas susidorojimas su separatistais paskatino NATO užbaigti konfliktą antskrydžiais.

Įtampa tarp Belgrado ir Prištinos staigiai paaštrėjo praėjusį mėnesį, kai Kosovo vyriausybė įvedė 100 proc. muito tarifą iš Serbijos importuojamoms prekėms – taip, regis, buvo atsakyta į Kosovo nesėkmę mėginus prisijungti prie Interpolo, patirtą dėl Belgrado atkaklaus lobizmo šioje tarptautinėje organizacijoje.

Serbija, daugiausiai padedama Rusijos, šiuo metu stiprina savo ginkluotąsias pajėgas, patyrusias skaidų smūgį per 1999-aisiais įvykusią NATO intervenciją.

Potenciali Serbijos intervencija Kosove reikštų, kad būtų susiremta su ten dislokuotais NATO vadovaujamais taikdariais. Serbija neseniai pradėjo ryžtingiau demonstruoti karinius raumenis ir padidino savo kariuomenės parengties lygį po virtinės nedidelių incidentų.

Serbija „laikysis taikos kelio“

Serbijos premjerė Ana Brnabič sakė, kad jos šalis „laikysis savo taikos ir klestėjimo kelio“, Kosovui penktadienį nubalsavus už armijos kūrimą.

„Scanpix“/AP nuotr./Ana Brnabič
„Scanpix“/AP nuotr./Ana Brnabič

Šis Prištinos sprendimas papiktino Belgradą.

„Man tai sunki diena, ne tokia diena, kuri prisidėtų prie bendradarbiavimo regione“, – šalies žurnalistams sakė A.Brnabič.

NATO „peržiūrės“ savo vaidmenį

NATO „peržiūrės“ savo vaidmenį Kosove, penktadienį, Prištinai priėmus teisės aktus dėl reguliariosios kariuomenės kūrimo, pareiškė Aljanso generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

LRVK/Dariaus Janučio nuotr./S.Skvernelis susitiko su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu
LRVK/Dariaus Janučio nuotr./S.Skvernelis susitiko su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu

„Pagal dabartinį savo mandatą NATO remia Kosovo saugumo pajėgų vystymą. Dabar pasikeitus mandatui, Šiaurės Atlanto taryba turės peržiūrėti NATO buvimo Kosovo saugumo pajėgose lygį“, – sakė J.Stoltenbergas.

NATO vadovaujamos taikos palaikymo pajėgos saugo Kosovą nuo praėjusio amžiaus pabaigos, kai po kruvino 1998–1999 metų karo už nepriklausomybę Serbija neteko Kosovo kontrolės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų