Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Kova dėl ideologinio tyrumo: džihadistai purto Talibano režimą Afganistane

Afganistane jau nuo rugpjūčio šeimininkauja Talibanas, bet šiam judėjimui kortas maišo nepatenkinti džihadistai, veikiantys su grupuotės „Isis-K“ vėliava. Jie teigia, kad talibai išduoda islamą ir nenori kurti ideologiškai tyro kalifato, rašo „Financial Times“.
Sprogdinimo padariniai mečetėje šiauriniame Afganistano Kunduzo mieste
Sprogdinimo padariniai mečetėje šiauriniame Afganistano Kunduzo mieste / „Scanpix“/AP nuotr.

Praėjus dviem mėnesiams nuo Talibano sugrįžimo į valdžią Afganistane, šalyje vis dar tvyro smurto, mirties ir baimės kvapas.

JAV ir jų sąjungininkų pajėgos iš Afganistano gal ir pasitraukė, bet Kabule įsitvirtinusiems talibams dabar grėsmę kelia „Isis-K“ – grupuotės, kurios tvirtovė yra istorinė Chorasano provincija – veiksmai.

Su Talibanu nesutariantys džihadistai nuo rugpjūčio jau surengė seriją savižudžių sprogdinimų – Kabulo oro uoste, dviejose šiitų mečetėse. Puldinėjami ir Talibano kovotojų konvojai.

Per visus šiuos išpuolius žuvo šimtai žmonių, o analitikai įspėja, kad nemato priežasčių atakoms liautis. „Isis-K“ judėjimas stengiasi neleisti Talibanui galutinai įsitvirtinti visame Afganistane.

VIDEO: Sprogimas Kabulo oro uoste pareikalavo aukų – tarp jų daug moterų ir vaikų

Niekina Talibaną

Radikalesnis „Isis-K“ požiūris į islamą, regis, patrauklus nusivylusiems Talibano kovotojams. Nepatenkinti tuo, kad talibų politiniai lyderiai nenori griežčiau suvaržyti moterų teisių ir mielai bendrauja su tokiomis šalimis kaip JAV, Kinija ar Rusija, jie šimtais pereina į „Isis-K“ stovyklą.

„Isis-K“, kuri šalyje veikia nuo 2015 metų, siekia įkurti didesnį kalifatą, kuris driektųsi per Afganistano, Pakistano, Indijos ir Irano teritorijas.

„Amerikiečių karas baigėsi, bet Afganistano karai – ne“, – mano Avinashas Paliwalas, Pietų Azijos instituto „Soas“ direktoriaus pavaduotojas ir knygos „Mano priešo priešas“ („My Enemy's Enemy“) autorius.

Ilgalaikis Talibano tikslas – Afganistane suformuoti islamistinę vyriausybę. Tačiau „Isis-K“, kuri šalyje veikia nuo 2015 metų, siekia įkurti didesnį kalifatą, kuris driektųsi per Afganistano, Pakistano, Indijos ir Irano teritorijas.

Anot A.Paliwalo, „Isis-K“ kovotojai laiko Talibano lyderius, kurie siekia diplomatinio pripažinimo tarptautinėje arenoje, „purvinais nacionalistais“, neva nusisukusiais nuo pagrindinės islamo misijos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Talibano kovotojai Kabule
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Talibano kovotojai Kabule

„Džihadistai vertina Talibaną kaip dar vieną politinį darinį, kuris tariasi su amerikiečiais. Ideologine prasme jiems tai neatrodo švaru. Jų tikslas – destabilizuoti ir taip sunkiai gyvenantį režimą“, – tvirtino analitikas.

„Isis-K“ prisiėmė atsakomybę už sprogdinimą Kabulo oro uoste rugpjūčio 26 dieną, kai žuvo apie 180 žmonių. Anksčiau lapkritį atakuota ir žinoma šiitų mečetė Kabule, kur kaip tik į laidotuves buvo atvykę Talibano lyderiai.

Talibai rengia atsakomąsias operacijas, bet „Isis-K“ atsako vis naujais smūgiais. Tuo metu propagandiniame naujienlaiškyje neseniai rašyta, esą Talibano triumfą Afganistane suorganizavo patys amerikiečiai.

Sustabdyti atakas bus sunku

Kaip teigė A.Paliwalas, nesiliaujantys išpuoliai jau dabar aštrina nesutarimus tarp įvairių Afganistano etninių grupių, o Talibanas kaip tik norėtų, kad įtampos būtų kuo mažiau.

Kabule dirbantis politikos analitikas Nasratullah Haqpalas mano, kad smurto banga tirpdo visuomenės pasitikėjimą Talibanu – juk judėjimas, žaibiškai susigrąžinęs valdžią Afganistane šią vasarą, žadėjo pasirūpinti taika ir ramybe.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Afganistaniečiai gedi sprogdinimo Kabule aukų
AFP/„Scanpix“ nuotr./Afganistaniečiai gedi sprogdinimo Kabule aukų

„Šie išpuoliai mažina Talibano vyriausybės patikimumą. Talibai daug metų skelbė, kad yra vienintelis judėjimas, galintis stabilizuoti Afganistaną. Bet „Isis-K“ ir šios grupuotės rėmėjai meta iššūkį tokiems teiginiams“, – tvirtino N.Haqpalas.

Talibano lyderiai vis žada „išnaikinti“ atakų organizatorius, bet provincijoje veikiantys kovotojų vadai privačiai pripažįsta, kad bus nelengva.

„Sustabdyti džihadistų atakas sunku net gerai parengtos pajėgoms iš stipriausių pasaulio valstybių. Jie („Isis-K“, – red.) visada renkasi lengvus taikinius ir beginklius žmones“, – „Financial Times“ teigė vienas talibų pareigūnas.

Kas remia „Isis-K“?

Kita vertus, nors abi grupuotės akivaizdžiai nesutaria, riba tarp jų neretai nusitrina. Kaip minėta, „Isis-K“ gretas vis papildo nusivylę talibų kovotojai – kaip ir su Talibano susijusio Haqqani tinklo, kurį ekspertai apibūdina kaip „nusikaltėlių sindikatą, apsimetantį džihadistų judėjimu“, nariai.

Aukšto rango Haqqani tinklo vadeiva Sirajuddinas Haqqani dabar užima Afganistano vidaus reikalo ministro pareigas.

Daug afganistaniečių ir kai kurie užsienio analitikai įsitikinę, kad „Isis-K“ remia kitų šalių tarnybos – visų pirma, Pakistano tarpusavio žvalgybos tarnyba (ISI). Esą ISI nori turėti svertų, kad galėtų įtikinti Talibaną bendradarbiauti kovojant su Pakistane veikiančiais džihadistais.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Talibano lyderiai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Talibano lyderiai

Kiti įtaria, kad su „Isis-K“ draugauja JAV žvalgybininkai, prieš Talibaną kovojantys vadai Afganistano provincijose ir net buvę šalies armijos kariai. N.Haqpalas pareiškė: „Žinome, kad yra žvalgybos tarnybų, kurios remia „Isis-K“ ir taip kuria problemas Talibanui.“

Daug afganistaniečių ir kai kurie užsienio analitikai įsitikinę, kad „Isis-K“ remia kitų šalių tarnybos – visų pirma, Pakistano tarpusavio žvalgybos tarnyba.

Indijos vyriausybė ir žvalgybos vadovybė skelbia apie galimybę, kad smurtą kursto nesutarimai paties Talibano viduje – tarp Haqqani tinklo ir įtakingos Kandaharo stovyklos, kuriai vadovauja Afganistano vicepremjeras Mullah Baradaras.

„Akivaizdu, kad Talibaną sudaro skirtingi sparnai. Įmanoma, kad vienas šių sparnų remia „Isis-K“ ir taip siekia nutraukti prieš Haqqani tinklą nusistačiusią judėjimo dalį“, – „Financial Times“ sakė šaltinis Indijos žvalgyboje.

Savo ruožtu A.Paliwalas abejoja, kad išpuolių artimiausiu metu sumažės: „Kaip tik manau, kad smurto bus tik daugiau. Gresia visiškas chaosas.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos