Tūkstančiai Rusijos bunkerių, sustiprintų rūsių ir kitų saugių slėptuvių dešimtmečius buvo užkonservuoti. Tačiau karui Ukrainoje užsitęsus, vietos valdžios institucijos, leidinio teigimu, išleidžia šimtus milijonų rublių, kad jie vėl taptų tinkami žmonėms nelaimės atveju.
„Sprendimą patikrinti slėptuvių tinklą vyriausybė priėmė pavasarį“, – „Moscow Times“ sakė vienas Rusijos pareigūnas, susipažinęs su vykusių vyriausybės posėdžių informacija.
„Nurodymą atlikti plataus masto patikrinimą ir sutvarkyti padėtį davė Nepaprastųjų situacijų ministerija, Gynybos ministerija ir [kitos] civilinės ministerijos.“
Šalies bombų slėptuvių tinklas pertvarkomas Kremliaus branduolinių diversijų ir vis didėjančio kasdienio gyvenimo militarizavimo fone, kai kovos Ukrainoje vis peržegia Rusijos teritorijos sienas.
Pasak leidinio, oficialus viešųjų pirkimų portalas „Zakupki“ paskelbė šimtus vyriausybinių konkursų dėl bombų slėptuvių atnaujinimo šalies regionuose.
Šie pirkimai apima ventiliacijos remontą, hidroizoliaciją, durų keitimą, oro filtrų ir apšvietimo įrengimą.
2022 m. lapkričio mėn. paskelbtas konkursas dėl 3,8 mln. rublių (54 100 JAV dolerių) vertės bombų slėptuvės Samaros srityje hidroizoliacijos darbų.
Kitas dabartinis Rusijos pareigūnas, pageidavęs anonimiškumo, teigė, kad patikrinimai ir remontai prasidėjo po invazijos į Ukrainą 2022 m. vasarį ir tęsis dar šiais metais.
Nors spalio mėnesį Kremlius išleido dekretą, kuriuo kai kuriems Vakarų Rusijos regionams nurodė ruoštis galimam kariniam konfliktui pagal padidintą „pavojaus“ lygį, atvirų šaltinių duomenys ir „The Moscow Times“ šaltiniai rodo, kad šis procesas – skirtingu mastu – iš tikrųjų vyksta visoje šalyje.
Pranešama, kad pietinio Krasnodaro krašto vietos valdžia šiemet bombų slėptuvėms išleis daugiau kaip 6 mln. rublių (260 000 JAV dolerių), Žemutiniame Naugarde – 50 mln. rublių (712 000 JAV dolerių), o Riazanės mieste – beveik milijoną rublių (14 240 JAV dolerių).
Kazanės, esančios prie Volgos upės, valdžia praėjusį mėnesį pranešė, kad apie 30 proc. miesto slėptuvių nuo bombų yra netinkamos žmonėms apgyvendinti. Vietoje to, pareigūnai sakė, kad nustatys, ar miesto metro sistema gali tarnauti kaip bombų slėptuvė.
Pradėjus renovacijas, Kremlius susidurė su problema, kad dauguma šalies slėptuvių nuo bombų, kurias turėtų prižiūrėti vietos valdžios institucijos, nuo pat Sovietų Sąjungos žlugimo buvo apleistos arba paliktos nenaudojamos.
„Po mobilizacijos [slėptuvių nuo bombų atnaujinimas] atrodo kaip būtina priemonė ir valstybės rūpesčio paprastais žmonėmis išraiška“, – sakė nevyriausybinės organizacijos „Tarptautinė krizių grupė“ vyresnysis analitikas Olegas Ignatovas.
Politikos analitikas Abbasas Gallyamovas leidiniui „The Moscow Times“ teigė, kad pastangas atnaujinti slėptuves nuo bombų taip pat skatina vietos pareigūnai, norintys padaryti įspūdį savo viršininkams.
„Kiekvienas biurokratas stengiasi laikytis darbotvarkės, kaip jis ją mato“, – sakė buvęs prezidento Vladimiro Putino kalbų rašytojas.