„Be abejo, valstybės vadovo vizitai rengiami kruopščiausiai, gaunamos visos būtinos garantijos. Jei kyla klausimų, žinoma, tai gali tapti priežastimi užmegzti kontaktus kitu lygiu“, – sakė D.Peskovas, kurį cituoja „The Moscow Times“.
Taip jis komentavo Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo pareiškimą, kad dėl sankcijų jam kilo sunkumų papildyti degalų atsargas specialiojo padalinio „Rossija“ lėktuve. Pasak ministro, 2023 m., kai jam buvo pavesta atstovauti prezidentui V.Putinui BRICS aukščiausiojo lygio susitikime Pietų Afrikos Respublikoje, buvo „visa istorija“ su lėktuvo degalų papildymu atgaliniam skrydžiui.
„Paaiškėjo, kad praktiškai visos įmonės, kurios ten pildo degalus aviaciniais degalais, nepriklauso šaliai“, – sakė S.Lavrovas. Su tokia pačia situacija jis susidūrė lankydamasis kitoje BRICS šalyje – Brazilijoje. Tuomet S.Lavrovui į susitikimą su prezidentu Luizu Lula da Silva teko skristi kolegos Mauro Vieiros lėktuvu.
Pasak S.Lavrovo, „draugiškos“ šalys kurį laiką bus „priverstos bijoti“ antrinių sankcijų, be kita ko, dėl to, kad kai kurios iš jų vis dar laikosi neokolonializmo. „Nusimetusios kolonializmo grandines, jos suprato, kad dabar joms dar reikia nusimesti ekonominės priklausomybės grandines“, – aiškino jis.
Prasidėjus karui Ukrainoje, Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga uždarė dangų Rusijos lėktuvams, o didžiosios „draugiškos“ Turkijos bendrovės nutraukė degalų papildymą ir techninę priežiūrą lėktuvams iš Rusijos ir Baltarusijos, kuriuose yra daugiau kaip 25 proc. amerikietiškų komponentų.
V.Putinas apribojo keliones į užsienį po to, kai Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) 2023 m. kovo mėn. išdavė jo arešto orderį dėl neteisėto vaikų iš Ukrainos okupuotų teritorijų deportavimo į Rusiją. Orderis taip pat buvo išduotas suimti Rusijos prezidento vaikų ombudsmenę Mariją Lvovą-Belovą.