„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2019 01 24 /15:45

Kremlius smerkia valdžios „uzurpaciją“ Venesueloje

Maskva ketvirtadienį išreiškė paramą Venesuelos prezidentui Nicolas Maduro, pavadino jį legitimiu šios šalies lyderiu ir pasmerkė opozicijos „valdžios uzurpaciją“.
Riaušės Karakase
Riaušės Karakase / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Griežtame pareiškime, kuriuo remiamas Maskvos sąjungininkas N. Maduro, Rusijos užsienio reikalų ministerija perspėjo, kad tarptautinė parama opozicijos lyderiui Juanui Guaido, kuris trečiadienį pasiskelbė laikinuoju Venesuelos prezidentu, yra „tiesus kelias į savivalę ir kraujo liejimą“.

„Tik venesueliečiai turi teisę spręsti dėl savo ateities. Destruktyvus kišimasis iš išorės, ypač esant dabartinei itin įtemptai situacijai, yra nepriimtinas“, – sakoma pareiškime.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Juanas Guaido
AFP/„Scanpix“ nuotr./Juanas Guaido

Atskirame pareiškime reporteriams Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas smerkė opozicijos bandymus uzurpuoti valdžią.

„Laikome pasikėsinimą uzurpuoti valdžią Venesueloje... tarptautinės teisės pagrindų pažeidimu, – pareiškė Dmitrijus Peskovas. – N.Maduro yra legitimus valstybės vadovas.“

Išvakarėse Venesuelos Nacionalinio Susirinkimo pirmininkas J.Guaido per didelį opozicijos mitingą prieš valstybės vadovą N.Maduro pasiskelbė einančiu šalies prezidento pareigas.

Jungtinės Valstijos, Brazilija ir virtinė kitų šalių jau išreiškė palaikymą J.Guaido ir pripažino jį laikinuoju Venesuelos prezidentu, o Jungtinės Tautos paragino pradėti Karakase dialogą, kad būtų išvengta „katastrofos“, tad N.Maduro vis labiau izoliuojamas.

ES ir JAV yra paskelbusios sankcijas N.Maduro, kurį Vakarų valstybės vadina diktatoriumi dėl jo brutalaus opozicijos slopinimo, bet Kremlius jį rėmė.

Maskva perspėjo Vašingtoną nerengti jokių naujų karinio įsikišimo Venesueloje bandymų.

„Perspėjame nedaryti jokių tokio pobūdžio neapgalvotų žingsnių, turinčių katastrofiškų padarinių“, – pabrėžė Užsienio reikalų ministerija.

Pasak Maskvos, Vašingtono „nerūpestingi veiksmai“ šioje šalyje pademonstravo, kad Jungtinės Valstijos ignoravo tarptautinės teisės normas ir norėjo prastumti valdžios pakeitimą Venesueloje.

Rusijos ekonominiai interesai

Rusija turi didelių ekonominių interesų Venesueloje ir yra investavusi milijardus dolerių į jos energetikos sektorių.

Pernai gruodį V. Putinas priėmė N. Maduro, nuvykusį į Rusiją siekdamas užtikrinti sąjungininkų paramą savo režimui ir nevaldomai žlungančiai ekonomikai.

N.Maduro vėliau paskelbė, kad Rusija investuos į gilios krizės ištiktos Lotynų Amerikos šalies naftos ir aukso kasybos sektorius 6 mlrd. JAV dolerių (5,3 mlrd. eurų).

Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas leido suprasti, kad Maskva toliau rems Venesuelą ir yra pasiruošusi ginti savo ekonominius interesus šioje valstybėje.

„Praktinis bendradarbiavimas tarp Rusijos ir Venesuelos tęsiasi įvairiose srityse“, – sakė jis interviu žurnalui „International Affairs“.

„Esame absoliučiai nenusiteikę visiškai jį apriboti“, – pridūrė jis.

Gruodį Rusija nusiuntė du bombonešius ir maždaug 100 aviacijos pajėgų karius į Karakasą dalyvauti bendruose mokymuose su venesueliečių kariuomene.

Rusija ir Venesuela istoriškai palaiko gerus santykius, o N.Maduro pirmtakas Hugo Chavezas, žinomas savo tiradomis prieš Vašingtoną, Kremliuje visada buvo laukiamas svečias.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs