Keturias dienas truksiantis vyskupų susirinkimas vakariniame Mainco mieste surengtas vykstant įnirtingiems konservatyvių ir progresyvesnių vyskupų debatams, kaip būtų galima modernizuoti Vokietijos Katalikų Bažnyčią.
Kardinolas Reinhardas Marxas, pastangų atnaujinti kritikuojamą Bažnyčią varomoji jėga, praėjusį mėnesį netikėtai paskelbė, kad nesieks dar vienos šešerių metų kadencijos Vokietijos Vyskupų konferencijos pirmininko poste. 66 metų kardinolas sakė, kad tam jau yra per senas.
Kelios dešimtys metinėje generalinėje asamblėjoje dalyvaujančių vyskupų jo įpėdinį rinks slaptu balsavimu antradienį, tačiau aiškus favoritas dar nėra iškilęs.
Būsimasis pirmininkas turės spręsti ne tik dėl raginimų švelninti kunigų celibato taisykles ir dėl moterų vaidmens dvasininkijoje, bet ir Bažnyčios problemas dėl lytinio išnaudojimo.
Vyskupas Stephanas Ackermannas, kuriam pavesta spręsti beprecedentį vaikų išnaudojimo skandalą, neseniai sakė, jog „artimiausiais mėnesiais“ tikisi sprendimo dėl finansinės kompensacijos nukentėjusiems asmenims.
Maince sakydamas įžanginę kalbą R.Marxas sakė matantis galimybę Vyskupų konferencijoje pateikti „labai konkretų pasiūlymą“.
„Nėra priežasties laukti“
Praėjus daugiau kaip dešimtmečiui po pirmųjų pranešimų Vokietijoje apie lytinį išnaudojimą, nukentėjusieji praranda kantrybę.
„Nėra priežasties laukti dar ilgiau“, – pareiškė nukentėjusius asmenis vienijanti grupė „Eckiger Tisch“, kuri paragino ginčus išspręsti šiais metais.
Grupė pasiūlė skirti vienkartines maždaug 300 tūkst. eurų kompensacijas kiekvienam nukentėjusiam asmeniui arba sukurti Bažnyčios finansuojamą, bet nepriklausomų prižiūrėtojų valdomą fondą.
Keli Bažnyčios aukšto rango hierarchai šiuos pasiūlymus atmetė kaip pernelyg brangiai atsieinančius.
Vokietijos Vyskupų konferencijos užsakytas ir 2018 metais paskelbtas tyrimas parodė, kad 1 670 dvasininkų nuo 1946 iki 2014 metų įvykdė vienokių ar kitokių lytinių nusikaltimų prieš 3 677 nepilnamečius, daugiausia berniukus.
Keli Bažnyčios aukšto rango hierarchai šiuos pasiūlymus atmetė kaip pernelyg brangiai atsieinančius.
Šios išvados, atspindinčios pedofilijos skandalus Australijoje, Čilėje, Prancūzijoje, Airijoje ir Jungtinėse Valstijose, paskatino kardinolą R.Marxą atsiprašyti Vokietijos Katalikų Bažnyčios vardu.
Šiuo metu Bažnyčia moka nukentėjusiesiems vidutiniškai po 5 tūkst. eurų, „pripažindama jų kančias“ ir apmokėdama gydymo išlaidas.
„Kalbama ne apie pripažinimą. Kalbama apie kompensaciją už žalą, padarytą tūkstančių žmonių gyvenimams“, – sakė Matthias Katschas iš „Eckiger Tisch“.
Celibatas, moterys
23 mln. tikinčiųjų vienijanti Vokietijos Katalikų Bažnyčia yra didžiausia šalies religinė bendruomenė. Bet bažnyčių klauptai sekmadieniais vis labiau tuštėja, jai sunku pritraukti naujų kunigų.
Vildamasi atsinaujinti ir atgauti visuomenės pasitikėjimą, Vokietijos Katalikų Bažnyčia neseniai pradėjo dvejus metus truksiančias diskusijas kontroversiškiausiais savo klausimais, įskaitant vaikų lytinio išnaudojimo krizę.
Šis sinodo keliu vadinamas projektas taip pat apims debatus, ar reikėtų panaikinti celibatą ir leisti kunigams vesti, taip pat ar moterys galėtų būti įšventinamos į kunigus.
Tradicinių Bažnyčios nuostatų šalininkai, ypač įtakingas kardinolas, Kelno arkivyskupas Raineris Maria Woelki, jau išreiškė griežtą nepritarimą tokiems pakeitimams.
Reformų vajaus kritikai taip pat sako, kad tokie sprendimai turėtų ateiti iš Vatikano, o ne iš katalikų lyderių Vokietijoje.
Popiežius Pranciškus neseniai nuvylė progresyviuosius, atmesdamas pasiūlymą leisti vedusiems vyrams tapti kunigais atokiuose Amazonės regionuose, kur labai trūksta dvasininkų.
Popiežius taip pat neleido šiame regione įšventinti moterų į diakones ir vietoje to paragino moteris ir kitus pasauliečius labiau įsitraukti į bažnytinį gyvenimą.
Katalikių asociacijos Vokietijoje pirmadienį paragino vyskupus suteikti moterims daugiau atsakomybės atliekant dvasininkų vaidmenis.
„Moterys nėra antrarūšiai krikščionys“, – sakė Edeltraud Hann iš Vokietijos katalikių moterų lygos (KDFB).
Tarp kandidatų į naujuosius Vokietijos Bažnyčios lyderius minimas Eseno vyskupas Franzas-Josefas Overbeckas. Jis per Naujųjų metų pamokslą paragino du tūkstantmečius skaičiuojančią Bažnyčią rinktis „naują startą“.
Bažnyčioje moterims taikomi suvaržymai yra „vis labiau nepriimtini“ daugeliui žmonių, be to, „nemažai kunigų“ laiko celibatą „sunkia našta“, perspėjo jis.