Kroatijos teismas pripažino buvusį premjerą Sanaderą kaltu dėl korupcijos

Kroatijos teismas, išnagrinėjęs didelio atgarsio sulaukusią kyšininkavimo bylą, kurią atidžiai stebėjo Europos Sąjunga (ES), antradienį pripažino įtakingą buvusį premjerą Ivo Sanaderą kaltu dėl korupcijos ir skyrė jam dešimt metų laisvės atėmimo.
Ivo Sanaderas
Ivo Sanaderas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Kaltinamasis Ivo Sanaderas nuteisiamas kalėti 10 metų“, – paskelbė teisėjas Ivanas Turudičius.

I.Sanaderas neparodė jokių emocijų, kai teisėjas jam pasakė, kad jis pripažįstamas kaltu.

Buvęs premjeras, kuris užtikrintai atvedė šią Balkanų valstybę į NATO ir prie ES slenksčio, nuteistas už tai, kad paėmė milijonus eurų kyšių iš Vengrijos energetikos milžinės MOL ir vieno į sunkią padėtį patekusio Austrijos banko.

Jam taip pat buvo nurodyta per 15 dienų sumokėti Kroatijos valstybei 3,6 mln. kunų (480 tūkst. eurų).

Šis įspūdingai puolęs konservatorių politikas tapo aukščiausio rango Kroatijos pareigūnu, nuteistu už korupciją po nepriklausomybės nuo buvusios Jugoslavijos paskelbimo 1991 metais.

Kaltintojai siekė maksimalios 15 metų kalėjimo bausmės ir sakė, kad I.Sanaderas „išdavė nacionalinius interesus“, kuriuos kaip premjeras turėjo ginti. Vyriausybei jis vadovavo nuo 2003 iki 2009 metų.

I.Sanaderas buvo apkaltintas tuo, kad paėmė 10 mln. eurų kyšių iš MOL, kuri juos davė tikėdamasi dominuojamos įtakos Kroatijos naftos ir dujų grupėje INA, nors šioje iš dalies valstybei priklausančioje kompanijoje neturėjo didžiausio akcijų paketo.

59 metų I.Sanaderas yra teisiamas ir kitoje didelėje korupcijos byloje, susijusioje su neteisėtu pinigų nukreipimu iš valstybinių kompanijų jo partijai HDZ ir jam pačiam, kai jis dirbo premjero poste. 

I.Sanaderas taip pat kaltinamas tuo, kad pelnėsi per Kroatijos 1991-1995 metų karą su Belgrado remtais serbų sukilėliais ir priėmė beveik 500 tūkst. eurų kyšį iš „Austrian Hypo Group Alpe Adria“ (HGAA).

Tuo metu jis buvo užsienio reikalų ministro pavaduotojas.

„Buvo neabejotinai nustatyta, kad jūs įvykdėte pelnymosi karo metu nusikaltimą“, – pasakė jam teisėjas. I.Sanaderas, kuris vilkėjo pilką kostiumą ir buvo užsirišęs melsvą kaklaraištį, teisme atrodė ramus.

Jis neigė visus kaltinimus ir kaltino prokurorus „politiniu persekiojimu“, kurį esą užsakė jį premjero poste pakeitusi Jadranka Kosor.

Perėmusi postą iš savo buvusio mentoriaus, J.Kosor sustiprino kovą su korupcija – vykdydama vieną pagrindinių ES reikalavimų, – bet per gruodžio rinkimus ir pati buvo nuversta.

I.Sanaderas, kuris savo konservatorių HDZ iš nacionalistų jėgos pavertė proeuropietiška partija, 2009 metų viduryje šokiravo Kroatiją staiga atsistatydinęs be jokių aiškių paaiškinimų.

I.Sanaderas, kuris kažkada buvo Kroatijos centrinė politinė figūra, dabar yra tarp pačių nemėgstamiausių visuomenėje viešų figūrų.

59 metų I.Sanaderas yra teisiamas ir kitoje didelėje korupcijos byloje, susijusioje su neteisėtu pinigų nukreipimu iš valstybinių kompanijų jo partijai HDZ ir jam pačiam, kai jis dirbo premjero poste. Dar vienoje byloje jis kaltinamas piktnaudžiavimu valdžia, be to vyksta keli kiti tyrimai.

I.Sanaderas buvo sulaikytas Austrijoje 2010 metų pabaigoje, pagal Kroatijos išduotą arešto orderį, ir metus laikomas tardymo izoliatoriuje, o 2011 metų gruodį, mėnuo po jo teismo proceso pradžios, – paleistas už užstatą.

Kroatija į NATO įstojo 2009 metais, o liepą turi įstoti į ES. Briuselis vis dar atidžiai stebi Zagrebo pažangą kovojant su korupcija.

Naujausioje ataskaitoje apie Kroatijos pasirengimą įstoti į ES, Europos Komisija nurodė, kad šiai šaliai reikia gerinti kovos su korupcija rezultatus.

„Politinio atskaitingumo koncepcija ir nulinė tolerancija korupcijai turi būti stiprinamos“, – perspėjama spalį pateiktoje ataskaitoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos