Rusijos laikinai okupuoto Krymo pusiasalio išlaisvinimas yra vienas svarbiausių Ukrainos uždavinių. Per devynerius aneksijos metus Rusija Krymą pavertė Rusijos kariuomenės jūrų baze, iš kurios per Krymo tiltą tiekiami ginklai, įranga ir darbo jėga kovai Ukrainos žemyninėje dalyje.
Iki plataus masto Rusijos invazijos į Ukrainą, šalies vadovybė darė atsargius pareiškimus dėl Krymo deokupacijos. Kartu jie svarstė tik diplomatinį šio klausimo sprendimo scenarijų.
Tačiau po 2022 m. vasario 24 d. Ukrainos valdžios retorika pasikeitė: dabar prezidento kanceliarija, ministrų kabinetas ir Aukščiausioji Rada nuolat kalba apie aneksuoto pusiasalio išvadavimą per Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karinę operaciją.
Ukrainos Gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos vadovas Kyrylo Budanovas prognozavo, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos gali išlaisvinti Krymą iki šių metų vasaros.
„Viskas prasidėjo Kryme 2014 m. ir ten viskas baigsis. Turime padaryti viską, kad iki vasaros sugrąžintume Krymą namo“, – sakė žvalgybos vadovas.
Savo ruožtu Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadas Valerijus Zalužnas interviu leidiniui „The Economist“ sakė, kad, norėdami išlaisvinti Krymą, Ukrainos kariai turėtų žygiuoti daugiau kaip 80 km iki okupuoto Melitopolio.
Rusai po naujų sprogimų Kryme, panašu, supranta, kad pusiasalyje nebėra saugu, ir ukrainiečiai jį gali pasiekti. Todėl netgi stato įtvirtinimus paplūdimiuose, kurie, kaip jie tikisi, sugebės sulaikyti ukrainiečių puolimą.
15min kalbinti ekspertai įvertino, kokias galimybes išlaisvinti Krymą šiuo metu turi Ukraina.