Kaip pastebi naujienų agentūra AP, reikšmingų įvykių netrūko vien praėjusią savaitę. Nikki Haley bandė užburti aktyvistus Ajovoje, Mike'as Pence'as flirtavo su finansiniais rėmėjais Kalifornijoje, o ir pats D.Trumpas pasirodė politiniame renginyje Ohajuje.
D.Trumpas, žinoma, taip sustiprino jau senokai sklandančius gandus, kad jis ketina dalyvauti 2024-ųjų prezidento rinkimuose. Kampanija šiam verslininkui, kurio organizacijai, beje, gresia sulaukti baudžiamųjų kaltinimų Niujorke, būtų jau trečioji.
Tokio politinio judesio ateinančiomis savaitėmis tik padaugės, ypač – Ajovos valstijoje, kurioje rinkimų metų pradžioje startuoja pirminių balsavimų maratonas. Be to, Ajovoje dėl valstijos gyventojų religingumo dažnai išryškėja Respublikonų partijos kryptis.
D.Trumpas vėl lipa ant pakylos
Ajovą antradienį aplankė Arkanzasui atstovaujantis senatorius Tomas Cottonas, o liepą ten vyks M.Pence'as, Pietų Dakotos valstijos gubernatorė Kristi Noem ir buvęs JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo.
Žinoma, visi jie turi ambicijų tapti respublikonų kandidatu į prezidentus 2024 m. Bet toks ankstyvas aktyvumas taip pat liudija, kad aiškaus favorito šiose lenktynėse nėra – nebent, aišku, D.Trumpas tikrai nuspręstų bandyti dar sykį.
„Tikrai atrodo, kad dar anksti, bet apsisprendimas veikti nėra blogas, jei vertintume situaciją. Partija pasikeitė, rinkėjai keičiasi, manau, kad kinta ir procesas.
Daug kandidatų tai suvokia“, – tvirtino ilgametis respublikonų strategas Mike'as DuHaime.
Apsisprendimas veikti nėra blogas, jei vertintume situaciją. Partija pasikeitė, rinkėjai keičiasi, manau, kad kinta ir procesas.
Kol kas pagrindinis klausimas, kurį sau užduoda respublikonai, yra toks: ar D.Trumpas, kuris toliau meluoja, esą nesąžiningai pralaimėjo J.Bidenui, vėl dalyvaus rinkimuose? Eksprezidentas teigia, kad apsispręs po kitų metų vidurio kadencijos rinkimų.
Tiesa, jau dabar D.Trumpas pažeidžiamas teisine prasme. Visiškai įmanoma, kad jau šią savaitę prokurorai Manhatane paskelbs baudžiamuosius kaltinimus jo kompanijai, be to, Džordžijoje tiriama, ar D.Trumpas nespaudė rinkimų pareigūnų pakeisti balsavimo rezultatus jo naudai.
Milijardieriumi save vadinančiam verslininkui tai, žinoma, nė motais.
Kaltinimų sukursčius riaušes Kapitolijuje šių metų sausį sulaukęs D.Trumpas praėjusį savaitgalį užlipo ant scenos ir entuziastingiems gerbėjams pareiškė: „Rinkimus dukart jau laimėjome. Įmanoma, kad turėsime laimėti ir trečią sykį.“
M.Pence'as ryžtingesnis
Už nugaros stūksanti D.Trumpo dalyvavimo pirminiuose rinkimuose galimybė yra išties nemenkas iššūkis tokiems respublikonams kaip M.Pence'as.
Šis uolus krikščionis ilgai buvo D.Trumpui ištikimas viceprezidentas, tad lyg ir galėtų būti patrauklus daugeliui partijos aktyvistų.
Tačiau M.Pence'o sprendimas nenusižengti konstituciniam procesui ir patvirtinti J.Bideno pergalę irgi supykdė daugybę respublikonų, ypač – vadinamuosius trumpistus.
Nors M.Pence'as vis dar liaupsina D.Trumpo administracijos pasiekimus, jis taip pat bando formuoti ir savo paties politinę tapatybę. M.Pence'as, pavyzdžiui, nesutinka su savo buvusiu bosu ir jo šalininkais, bandančiais sumenkinti per Kapitolijaus šturmą kilusį pavojų.
Tai, kaip dabar reikia balansuoti, puikiai parodė M.Pence' kalba Ronaldo Reagano prezidentinėje bibliotekoje praėjusį ketvirtadienį, kur pasiklausyti buvusio JAV viceprezidento susirinko daugiau nei 800 žmonių.
M.Pence'as: mintis, jog vienas žmogus gali parinkti Amerikai prezidentą, yra be galo antiamerikietiška.
Ankstesnę savaitę per Floridoje vykusią konservatorių konferenciją M.Pence'as buvo nušvilptas. Bet Kalifornijoje jis kalbėjo ryžtingai ir dar kartą paneigė, kad galėjo vienas pats anuliuoti 2020-ųjų prezidento rinkimų rezultatus – tuo tiki nemažai D.Trumpo gerbėjų.
„Tiesa tokia, kad mintis, jog vienas žmogus gali parinkti Amerikai prezidentą, yra be galo antiamerikietiška. Visada didžiuosiuosi, kad tą tragišką dieną vėl surinkome Kongresą ir atlikome pareigą pagal Konstituciją ir Jungtinių Valstijų įstatymus“, – kalbėjo M.Pence'as.
Sudėtingesnių temų privengia
Panašiai manevruoja ir N.Haley, buvusi JAV ambasadorė Jungtinėse Tautose. Buvusi Pietų Karolinos valstijos gubernatorė aštriai kritikavo D.Trumpą po sausio riaušių, bet nuo to laiko temos stengiasi vengti.
Ketvirtadienį Ajovoje ji sakydama kalbą nutarė ignoruoti ir mirtiną Kapitolijaus apsiaustį, ir ilgus mėnesius užsitęsusius D.Trumpo bandymus pasėti abejonių 2020-ųjų rinkimų baigtimi – be jokių tariamo plataus masto sukčiavimo įrodymų.
Bet N.Haley vis tiek daug gyrė D.Trumpo darbą Baltuosiuose rūmuose: „Kaip ambasadorė Jungtinėse Tautose iš arti mačiau, kad Donaldui Trumpui Amerika buvo svarbiausia – kartais labai įdomiais būdais.“
Kodėl Ajova? Anot Grego Moore'o, konservatyvios organizacijos „Americanc for Prosperity“ atstovo, tokias valstijas kaip Ajova ir Naujasis Hampšyras svarbu pradėti vilioti anksti.
„Viskas puiku ir gražu, jei esi prezidentas Trumpas ir tose valstijose jau suformuota visa reikalinga infrastruktūra – tereikia užkurti variklį. Visi kiti turi sunkiai dirbti“, – aiškino G.Moore'as.
Kaip minėta, favorito – be D.Trumpo – kol kas nėra, nors kaip galimas buvusio prezidento įpėdinis minimas Floridos valstijos gubernatorius Ronas DeSantis.
Antai žurnalistų Kalifornijoje po M.Pence'o kalbos pakalbintas senjoras Bobas Egbertas, nors ir gyrė D.Trumpą, suabejojo, ar Respublikonų partijai būtų naudingas naujas jo bandymas siekti prezidento posto.
„Man patinka DeSantis, o Pence'o asmenybė kukli ir gali nepritraukti rinkėjų. Jis būtų gražus, bet pilkas kandidatas. Nemanau, kad mums dabar to reikia“, – svarstė 75-erių B.Egbertas.