Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kur dar galima išvysti Leniną – JAV, Italijoje ir Londone?

Savaitgalį protestuotojai Ukrainoje nuvertė Kijevo aikštę puošusią Lenino statulą. Daugelį lietuvių turbūt labiau nustebino ne ukrainiečių ryžtas, o tai, kad Ukrainos sostinėje iki šiol stovėjo paminklas bolševikų lyderiui ir SSRS įkūrėjui.
Lenino biustai
Lenino biustai / Kęstučio Vanago/BFL nuotr.

Tačiau Lenino skulptūros vis dar stovi miestų aikštėse ne tik Rusijoje ar Grūto parke. BBC pateikia penkių netikėtose vietose stovinčių SSRS lyderio paminklų sąrašą.

Wikipedia nuotr./Lenino statula Sietle
Wikipedia nuotr./Lenino statula Sietle

1. Sietlas, JAV

Bohemiškame Sietlo (Vašingtono valstija, JAV) rajone Fremonte Lenino skulptūra atsirado prieš du dešimtmečius.

Anglų kalbos mokytojas Lewisas Carpenteris užstatė savo namą, kad išgelbėtų paminklą iš Poprado Slovakijoje.

Dabar jis stovi greitojo maisto restoranų kaimynystėje, o ypatingomis progomis gyventojai jį papuošia lemputėmis, drabužiais ar moteriškomis sunkelėmis.

2. Antarktida

1958 metų gruodį SSRS mokslininkai, reaguodami į amerikiečių pastatytą Amundseno-Scotto stotį Pietų ašigalyje, pastatė savo tyrimų stotį pačioje nepasiekiamiausioje Antarktidos vietoje.

Ant stoties stogo jie užkėlė plastikinį Lenino biustą ir po dviejų savaičių ją paliko. Šiandien Lenino biustas – vienintelė matoma užpustytos stoties dalis.

Wikipedia nuotr./Sovietų tyrimų stotis Antarktidoje
Wikipedia nuotr./Sovietų tyrimų stotis Antarktidoje

3. Islingtonas, Londonas

Londono rajono Finsburio taryba užsakė Lenino biustą Antrojo pasaulinio karo metais, kad paminėtų sąjungą su SSRS kovoje su nacistine Vokietija.

Ją išliejo iš Rusijos emigravęs architektas Bertholdas Lubetkinas. Iš pradžių biustas stovėjo Holfordo aikštėje, netoli namo, kur yra gyvenęs Leninas. Skultpūrą dažnai išniekindavo vandalai, todėl galiausiai ją pašalino. Dabar Lenino biustą galima išvysti Islingtono muziejuje.

Wikipedia nuotr./Lenino biustas Islingtono muziejuje
Wikipedia nuotr./Lenino biustas Islingtono muziejuje

Penktajame dešimtmetyje B.Lubetkinas suprojektavo gyvenamųjų namų kompleksą Londone, kuris turėjo vadintis Lenino kiemu.

Vis dėlto kol projektas buvo baigtas, Šaltasis karas buvo jau įsibėgėjęs, todėl kompleksas pervadintas Bevino kiemu, pagerbiant britų užsienio sekretorių ir aršų komunizmo priešininką Ernestą Beviną.

4. Tarchankutas, Ukraina

Ukrainoje stovi dar vienas Lenino biustas, tačiau protestuotojams iki jo nusigauti būtų gerokai sunkiau – jis laikomas Krymo povandeniniame muziejuje, esančiame Tarchankute.

Lyderių alėjoje įamžinti ir kiti SSRS vadovai, kurių statulos arba biustai stovi ant povandeninių akmenų.

VIDEO: Lyderių alėja povandeniniame muziejuje Kryme.

5. Kavriagas, Italija

Netoli Bolonijos esantis Kavriagas – vienas iš nedaugelio Vakarų Europos miestų, kurių aikštėse galima išvysti Lenino atvaizdą. Pasak informacijos miesto savivaldybės interneto svetainėje, 1918 metais kilo karšti ginčai tarp Socialistų partijos menševikų ir bolševikų.

Pastarieji nugalėjo ir 1920 metais Leninas buvo paskelbtas „pirmuoju garbės piliečiu“. Netrukus į Kavriagą atėjo fašistai ir miesto taryba atsistatydino. Šiandien Lenino biustas – tai paminklas „stiprioms anų laikų pilietinėms ir politinėms aistroms“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos