Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 03 01 /14:21

Kyjivas signalizuoja, kad gali tapti neįmanoma apginti Bachmutą: kaip tai pakeis įvykius fronte?

Ukrainos pareigūnai signalizuoja, kad netrukus gali būti nebeįmanoma apginti rytinio Bachmuto miesto dėl padidėjusio Rusijos puolimo intensyvumo ir į teritoriją plūstančių papildomų rusų karių dalinių. Dalis Europos pareigūnų įsitikinę, kad tam, kad sukauptų jėgų pavasario kontrpuolimui, Ukrainai gali tekti atiduoti miestą, pranešė leidinys „Bloomberg“.
Ukrainos karys pozicijose prie Bachmuto
Ukrainos karys pozicijose prie Bachmuto / „Reuters“/„Scanpix“

„Priešas palaipsniui naikina viską, kas gali būti panaudota mūsų pozicijoms apsaugoti, sustiprinti ir apginti“, – pirmadienio vakarą vaizdo kreipimesi sakė Ukrainos lyderis Volodymyras Zelenskis.

Tuo tarpu vyriausiasis Ukrainos sausumos pajėgų vadas Oleksandras Syrskis kovas Bachmute apibūdino kaip „labai įtemptas“ ir pridūrė, kad Kremlius pasiuntė keletą geriausiai apmokytų šturmo dalinių, priklausančių privačiai karinei grupuotei „Wagner“, kad šie pralaužtų Ukrainos linijas ir apsuptų Bachmutą, nesvarbu, kokie būtų nuostoliai.

Ukrainos kariuomenės nuotr.Ukrainos kariuomenės Sausumos pajėgų vadas Oleksandras Syrskis
Ukrainos kariuomenės nuotr.Ukrainos kariuomenės Sausumos pajėgų vadas Oleksandras Syrskis

Tai jis pareiškė susirašinėjimo platformos „Telegram“ kanale.

Maskvai intensyvinant karinę kampaniją Rytų fronte, Ukrainos pareigūnų tonas dėl miesto apsiausties ir pozicijų išlaikymo po truputį keičiasi.

„Bloomberg“ atkreipė dėmesį, kad dar vasario pradžioje V.Zelenskis užtikrino, kad Kyjivas neatiduos Bachmuto, tačiau po mažiau nei trijų savaičių jis pareiškė, kad Ukrainos karinės pajėgos nebandys išlaikyti miesto „bet kokia kaina ir visiems žūstant“.

Antradienį V.Zelenskio patarėjas ekonomikos klausimais Oleksandras Rodnianskis interviu su CNN žurnaliste metu sakė, kad Ukrainos kariuomenė ketina iš naujo pasverti visas savo galimybes.

„Kol kas jie išlaikė miestą, bet, jei reikės, strategiškai atsitrauks – nes neketiname paaukoti visų savo žmonių tiesiog veltui“, – pareiškė ekonomistas.

„Reuters“/„Scanpix“/Suniokotas Bachmutas
„Reuters“/„Scanpix“/Suniokotas Bachmutas

Pasak jo, pasitraukimas nereikštų, kad po to rusai galėtų labai greitai pasistūmėti į priekį, nes Ukrainos pajėgos įtvirtino į vakarus nuo Bachmuto esantį regioną.

S.Čerevatas: sprendimo trauktis - nėra

Diskusijas apie tikimybę, kad Ukrainos kariai atsitrauks iš pozicijų prie Bachmuto, trečiadienį CNN pakomentavo ir Ukrainos kariuomenės Rytų grupuotės atstovas spaudai Serhijus Čerevatas.

„Jei matysime, kad grėsmė mūsų personalui ir operatyvinei padėčiai yra didesnė nei būtinybė išlaikyti teritoriją, mes tai padarysime (išvesime karius), bet atliksime tai organizuotai, be panikos“, – sakė S.Čerevatas.

„Tik kariuomenės vadovybė gali įvertinti, kokio masto yra šis poreikis šioje konkrečioje situacijoje. Atitinkamas sprendimas visada yra priimamas štabo posėdyje“, – pridūrė jis.

„Galiu pasakyti, kad dabar tokio sprendimo nėra“, – reziumavo S.Čerevatas.

„Priešas puolimui sutelkė labiausiai pasirengusius „Wagner“ dalinius, – pareiškė jis. – Šiems daliniams vadovauja kariškiai, turėję kovinės patirties Sirijoje, Libijoje ir kituose karštuosiuose taškuose“.

S.Čerevatas nurodė, kad priešas surengė 209 atakas, naudodamas patrankų artileriją, MLRS ir pridūrė, jog įvykdyti 57 apšaudymai ir vienas oro antskrydis.

„Vien tik Bachmuto apylinkėse buvo surengtos 85 atakos iš visų rūšių artilerijos, o prie pat miesto vyko 25 apšaudymai“, – teigė Rytų grupės pajėgų atstovas.

Pasak jo, Rusijos pajėgos patiria didžiulius nuostolius ir mažina savo galimybes kovoti už Bachmuto.

„Mes [priešui] darome didžiulius nuostolius. Ir štai šia didvyriška kova Bachmuto fronto gynėjai silpnina priešą, ruošia atramos tašką rezervams, kurie vėliau ateis ir išmes priešą iš mūsų teritorijos“, – pažymėjo S.Čerevatas.

„Dabar prieš priešą laimime tuo, kad neleidžiame jam sistemingai pralaužti mūsų gynybos, neleidžiame jam greitai prasiveržti į užnugarį ir neleidžiame apsupti mūsų karių.“

„Reuters“/„Scanpix“/Ukrainos karys prie Bachmuto
„Reuters“/„Scanpix“/Ukrainos karys prie Bachmuto

Intensyvi kova dėl miesto rytinėje Donecko srityje vyksta nuo rugpjūčio mėnesio ir tai yra viena ilgiausiai trunkančių kampanijų, siekiant užimti bet kurį vieną miestą nuo tada, kai Rusija prieš kiek daugiau nei metus pradėjo invaziją.

Naujausiuose Ukrainos kariuomenės paskelbtuose vaizdo įrašuose matyti apdegusių pastatų kraštovaizdis ir dėl įvairių priežasčių regione likę gyventojai, renkantys tirpstantį sniegą vandeniui.

Civiliams bandant išvengti atsidūrimo fronto linijoje ir traukiantis, Bachmuto gyventojų skaičius sumažėjo nuo 70 tūkst. prieš karą iki mažiau nei 6 tūkst.

Žiauriausios karo kovos

Dėmesio sutelkimas į Bachmutą suglumino daugelį karo stebėtojų, įskaitant kai kurias Ukrainos sąjungininkų gynybos ministerijas, pažymėjo „Bloomberg“.

Bachmutas nėra laikomas svarbiu logistikos centru, o pergalę jame pasiekusioms Rusijos pajėgoms suteiktų tik ribotą strateginį pranašumą.

Pasak su „Bloomberg“ žurnalistais bendravusio aukšto rango pareigūno, kuris atsisakė būti įvardytas, JAV valdžios institucijos patarė Ukrainai žaisti laiku, kol laukia sunkiosios ginkluotės, ypač tankų.

Dalis Europos pareigūnų įsitikinę, kad tam, jog sukauptų išteklių pavasario kontrpuolimui pietuose, Ukrainai gali tekti atiduoti Bachmutą, pranešė leidinys.

„AP“/„Scanpix“/Bachmutas po rusų apšaudymo
„AP“/„Scanpix“/Bachmutas po rusų apšaudymo

Nepaisant to, šiame regione, miestui įgavus simbolinę reikšmę, buvo užfiksuoti vieni didžiausių karo gyvųjų nuostolių. Tai padidino politinę Bachmuto užėmimo svarbą.

„Bloomberg“ pastebėjo, jog ši situacija primena praėjusį pavasarį tris mėnesius trukusią Mariupolio uosto, daug didesnio ir strategiškai svarbesnio miesto, esančio maždaug už 200 km į pietus, apgultį.

Bachmuto užėmimas būtų žingsnis link to, kad Rusija įgautų visą Ukrainos Donbaso regiono, kurį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas po neteisėtų referendumų rugsėjo mėnesį paskelbė Rusijos dalimi, kontrolę.

Tikėtina, kad Ukrainos tikslas – susilpninti Rusijos pajėgas kovojant miestuose ir kartu išlaikyti neišeikvotus savo rezervus, kad pavasarį galėtų pradėti kontrpuolimą, paremtą iš Vakarų naujai atgabenta sunkiąja ginkluote.

„Wagner“ vaidmuo

Jei Ukraina nuspręstų atsitraukti, jos kariai greičiausiai pasitrauktų į paruoštus įtvirtinimus netoli miesto, taip iš esmės ištiesindami fronto liniją.

Veiksmingiausias Rusijos puolimo elementas buvo Jevgenijaus Prigožino valdoma karinė grupuotė „Wagner“, pastaruoju metu įsivėlusi į aršias kovas dėl valdžios su oficialia Rusijos ginkluotųjų pajėgų vadovybe.

„Wagner“ grupuotės taktika buvo nukrypimas nuo įprastų Rusijos metodų, nes J.Prigožinas į savo pajėgas ne tik įtraukė tūkstančius nepatyrusių kalinių, siūlydamas jiems atleisti nuo bausmės, kai tik jie baigs tarnybą, bet ir barbariška puolimo strategija.

„Wagner“ kaliniai fronto linijose naudojami mažų pėstininkų šturmo grupių, remiamų sumažintos artilerijos priedangos, priešakyje, kad pėstininkai pultų Ukrainos gynėjus keliomis bangomis.

Jungtinės Karalystės gynybos ministerija apskaičiavo, kad apie 50 proc. buvusių kalinių, pasiųstų į Bachmutą, žuvo.

Tačiau Maskva ne kartą pabrėžė, jog jokie nuostoliai mūšio lauke nesustabdys jų nuo savo strateginių tikslų įgyvendinimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai