Per visus praėjusiuosius metus pasaulinės išlaidos gynybai sudarė 1,67 trln. JAV dolerio, o tai yra 1 proc. daugiau nei 2014 metais. Labiausiai šios išlaidos augo Rytų Europoje, Azijoje ir Artimuosiuose Rytuose. O išlaidų gynybai mažėjimas Vakaruose sulėtėjo.
Jungtinės Valstijos ir toliau išlieka šalimi, daugiausia išleidžiančia savo ginkluotosioms pajėgoms. Tiesa, praėjusiaisiais metais šalies karinis biudžetas sumažėjo 2,4 proc. iki 596 mlrd. JAV dolerio. Mažėjo jis kiek mažiau nei ankstesniais metais.
SIPRI atstovas Samas Perlo-Freemanas pabrėžė, kad Jungtinės Valstijos dabar turi daugiau išlaidų dėl kovos su „Islamo valstybe“.
Antroje vietoje pagal karines išlaidas atsidūrė Kinija, kuri pernai išleido 215 mlrd. JAV dolerių. Trečioje vietoje buvo Saudo Arabija (87,2 mlrd. JAV dolerių), o ketvirtoje – Rusija (66,4 mlrd. JAV dolerių).
Verta paminėti, kad per 10 metų, nuo 2006 iki 2015 metų, JAV karinis biudžetas sumažėjo 4 proc., o Kinijos išaugo net 132 proc. Saudo Arabijos ir Rusijos kariniai biudžetai išsipūtė atitinkamai 97 ir 91 proc.
Prancūzija, kurios karinis biudžetas 2014 metais buvo penktas pagal dydį, pernai smuktelėjo į septintą vietą po Didžiosios Britanijos ir Indijos.
Karinės išlaidos Vakarų Europos šalyse pernai ir toliau mažėjo, nors ne taip smarkiai, kaip pastaraisiais metais.
„Pagrindinės šios pasikeitusios tendencijos priežastys yra Rusija, „Islamo valstybė“ ir NATO politika“, – sakė S. Perlo-Freemanas, pabrėžęs, kad NATO narės sutarė ir toliau leisti gynybai 2 proc. savo BVP iki 2024 metų.
Azijos žemyne karinės išlaidos augo Indonezijoje, Filipinuose, Japonijoje ir Vietname dėl augančios įtampos su Kinija ir Šiaurės Korėja, teigiama SIPRI ataskaitoje.