L. Austinas: JAV ir Kinijos kariškių dialogas bus atnaujintas artimiausiais mėnesiais

Jungtinės Valstijos ir Kinija artimiausiais mėnesiais atnaujins komunikaciją tarp savo kariškių, penktadienį sakė JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas (Loidas Ostinas).
Austin ir Dong susitinka Singapūre. / U.S. Department of Defense / via REUTERS
Austin ir Dong susitinka Singapūre. / U.S. Department of Defense / via REUTERS

Pekinas savo ruožtu sakė, kad santykiai saugumo srityje tarp abiejų šalių stabilizuojasi.

L. Austinas su Kinijos gynybos ministru Dong Junu (Dong Dziunu) susitiko Singapūre vykstančio „Šangri La dialogo“ kuluaruose. Tai pirmos reikšmingos abiejų šalių gynybos vadovų derybos akis į akį po pusantrų metų pertraukos.

Dong Juno ir L. Austino derybos prabangiame viešbutyje, kur vyksta „Šangri La dialogo“ saugumo forumas, truko daugiau kaip valandą.

„Šangri La dialogas“ yra kasmet rengiami gynybos vadovų iš viso pasaulio susitikimai, pastaraisiais metais tapę JAV ir Kinijos santykių barometru.

L. Austinas pranešė, kad JAV ir Kinijos kariuomenių vadų pokalbiai telefonu bus atnaujinti artimiausiais mėnesiais, rodo Pentagono paskelbtas pranešimas.

Gynybos sekretorius taip pat sveikino planus iki metų pabaigos suformuoti su Kinija „komunikavimo krizių atvejams darbo grupę“, sakoma pareiškime.

Singapūre įvykusios retos tiesioginės JAV ir Kinijos gynybos vadovų derybos buvo pozityvios, praktinio pobūdžio ir konstruktyvios, penktadienį sakė kinų Gynybos ministerijos atstovas Wu Qianas (U Čianas).

Pasak jo, abiejų šalių kariuomenių santykiai „šiuo metu liaujasi smukę ir stabilizuojasi“.

Wu Qianas įspėjo, kad Pekinui ir Vašingtonui neįmanoma per vieną susitikimą išspręsti visų dvišalių problemų, bet sakė, kad „kalbėtis geriau, nei nesikalbėti“.

Šiemetinis „Šangri La dialogas“ prasidėjo savaitė po to, kai Kinija surengė karines pratybas aplink Taivaną ir pagrasino karu dėl šios salos.

Ginčas dėl demokratinio ir JAV remiamo Taivano, kurį Kinija žada susigrąžinti savo kontrolėn, yra pagrindinis iš daugelio Vašingtono ir Pekino nesutarimus keliančių klausimų.

Pekinas taip pat piktinasi stiprėjančiais Vašingtono ryšiais gynybos srityje su Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono šalimis, ypač su Filipinais, ir tuo, kad amerikiečiai nuolat dislokuoja karinius laivus ir naikintuvus Taivano sąsiauryje ir Pietų Kinijos jūroje.

Kinija tai laiko JAV dešimtmečius vykdomomis pastangomis ją varžyti.

JAV prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) administracija ir Kinija pastaruoju metu aktyviau bendravo, siekdamos sumažinti trintį. Praėjusį mėnesį JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) lankėsi Pekine ir Šanchajuje.

Daugiausia dėmesio buvo skiriama tiesioginio kariškių dialogo atnaujinimui.

2022-ųjų pabaigoje, reaguodamas į tuometinės JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi (Nensi Pelouzi) apsilankymą Taivane, Pekinas iš esmės sustabdė kariškių bendravimą su JAV kolegomis.

Įtampą tarp Vašingtono ir Pekino dar labiau pakurstė tokie klausimai kaip 2023-iaisiais virš JAV oro erdvės numuštas įtariamas Kinijos šnipinėjimo balionas, tuometinės Taivano prezidentės Tsai Ing-wen (Cai Ingven) ir N. Pelosi įpėdinio Kevino McCarthy (Kevino Makarčio) susitikimas, amerikiečių karinė pagalba Taibėjui.

Tačiau JAV prezidentas J. Bidenas ir Kinijos vadovas Xi Jinpingas (Si Dzinpingas) lapkritį aukščiausiojo lygio susitikime susitarė atnaujinti diskusijas.

Tai turi apimti komunikavimo kanalą tarp JAV kariuomenės Indijos ir Ramiojo vandenyno štabo (USINDOPACOM) viršininko ir Kinijos vadų, atsakingų už karines operacijas netoli Taivano, Japonijos ir Pietų Kinijos jūroje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis