Rusijos policija skelbė savaitgalį sulaikiusi per tūkstantį asmenų, dalyvavusių proteste prieš sprendimus neregistruoti virtinės opozicijos ir nepriklausomų kandidatų į rugsėjį vyksiančius Maskvos miesto dūmos rinkimus.
„Tai sunku vertinti kitaip, kaip tik perteklinę grubią jėgą prieš taikius protestuotojus, kurie turi teisę protestuoti, rinktis ir reikšti savo nuomonę – tai įtvirtinta Rusijos Konstitucijoje. Bet matome, kad jokios reakcijos nėra“, – BNS sekmadienį sakė ministras.
„Reikalaujame, kad būtų gerbiamos žmogaus teisės, kad nebūtų naudojamas smurtas prieš taikius protestuotojus ir kad tie žmonės būtų paleisti“, – pridūrė L.Linkevičius.
Anot jo, net oficialiais Rusijos teisėsaugos duomenimis, sulaikyta apie trečdalis iš maždaug 3,5 tūkst. žmonių, šeštadienį reikalavusių laisvų ir sąžiningų vietos valdžios rinkimų prie Maskvos merijos. Nevyriausybininkų duomenimis, iš viso sulaikyta beveik 1 400 žmonių.
Ministras sako šeštadienį bendravęs su vieno iš sulaikytųjų, rinkimuose neįregistruoto kandidato Iljos Jašino advokatu, o teisininkas patvirtino, kad sulaikomi „visiškai atsitiktiniai žmonės, kurie tuo metu yra toje vietoje“.
„Tai tikrai neramina, manau, mes turime atkreipti ir tarptautinės bendruomenės dėmesį. Rusijai būtų pats laikas susirūpinti žmogaus teisėmis savo pačių šalyje, nes jie labai mėgsta rūpintis tuo užsienyje. Bet faktai rodo, kad žmonės to netoleruoja: praktiškai iš nepriklausomų kandidatų atimama net teorinė teisė siekti vietos miesto taryboje“, – sakė ministras.
Jo nuomone, tai, ar rinkimuose opozicijai pavyks užsitikrinti daugiau vietų Maskvos dūmoje, priklausys nuo visuomenės reakcijų Rusijos sostinėje.
„Smurto netoleravimas – demokratijos išraiška. Kiek jie pajėgs pakeisti situaciją, priklausys nuo jų pačių ir nuo valdžios užsispyrimo bet kuria kaina ginti savo pozicijas“, – teigė jis.
Opozicijos kandidatai įnirtingai kovojo siekdami pasinaudoti visuomenės nepasitenkinimu smunkant prezidento Vladimiro Putino reitingams, tvyrant pykčiui dėl prastėjančios gyvenimo kokybės bei nepažabotos korupcijos. Kiekvienam jų reikėjo surinkti 5 tūkst. šalininkų parašų, tačiau pareigūnai praėjusią savaitę atsisakė juos įregistruoti, kaltindami opozicionierius suklastojus dalį parašų.
Rusijos aktyvistų teigimu, teisėsaugos veiksmai savaitgalį yra aštriausias susidorojimas su opozicijos šalininkais nuo 2011–2012 metais kilusios protestų prieš Kremlių bangos.