Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Laisvosios Rusijos forumo dalyviai: „Rusus į gatves išves tik konkreti problema“

Ketvirtadienį Vilniuje prasidėjo trečiasis Laisvosios Rusijos forumas, kurio metu garsūs Rusijos opozicionieriai, žmogaus teisių aktyvistai, žurnalistai ir tarptautiniai ekspertai aptars didžiausias Rusijos problemas.
Garis Kasparovas
Laisvosios Rusijos forumo dalyviai: „Rusai protestuos tik dėl konkrečios priežasties“ / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Forume dalyvauja tokie garsūs aktyvistai kaip Vladislavas Inozemcevas, Arkadijus Babčenko, Garis Kasparovas, Borisas Reitschusteris, Ilja Ponomariovas ir Jurijus Felštinskis. Dalyviai diskutuos apie Vakarų sankcijas, pilietinio pasipriešinimo būdus, religijos įtaką, šalį apėmusią sisteminę krizę ir kitus Rusijoje kylančius iššūkius.

Forumo atidarymo metu garsus Kremliaus kritikas, pasaulio šachmatų čempionas Garis Kasparovas juokavo: „Mes čia susirinkome tiesiog pasikalbėti, o Kremlius mano, kad rengiame revoliuciją.“

Garsių ovacijų sulaukė faktas, kad Rusijos ambasados Lietuvoje atstovai pateikė devynis prašymus dalyvauti renginyje: „Sunku pasakyti, ką ambasados atstovai veiktų mūsų forume. Kita vertus, keista, kad jie apskritai registravosi, nes ir taip gali gauti visą informaciją.“

G.Kasparovas, kalbėdamas apie forumo tikslus ir naudą, teigė, kad „vienintelis būdas įvertinti savo veiklą yra žiūrėti, kaip priešiškai į ją reaguoja Kremlius“.

Protestams reikia konkrečios problemos

Aktyvistė Oksana Muminova, jau aštuonerius metus Maskvoje užsiimanti opozicine veikla, aiškino, kodėl gegužę vykusiame mitinge dėl daugiabučių Maskvoje nugriovimo dalyvavo tiek daug žmonių: „Pastebėjau, kad žmonės yra pasiruošę išeiti į gatves, tačiau tik tuomet, kai mitingas yra skirtas konkrečiai, tiesiogiai jiems kylančiai problemai. Kai kalbame apie abstrakčias idėjas, eiliniai piliečiai mūsų tiesiog nesupranta.“

Facebook.com/Oksana Muminova
Facebook.com/Oksana Muminova

Aktyvistės teigimu, būtent todėl didžioji dalis rusų neprotestuoja prieš žodžio laisvės suvaržymus, neskaidrius rinkimus ar žmogaus teisių pažeidimus. O.Muminova pridūrė: „Tam, kad rusai protestuotų, reikia labai rimtos priežasties. Pavyzdžiui, rimtu politiniu pretekstu tapo Nemcovo nužudymas, dėl kurio į gatves išėjo tūkstančiai žmonių.“

O.Muminova: „Prieš penkerius metus į gatves išeidavo tik idėjiniai žmonės, tačiau dabar bunda ir vidurinioji klasė, nenorinti paklusti propagandai.“

Tiesa, O.Muminova sakė pastebinti ir teigiamas tendencijas: „Prieš penkerius metus į gatves išeidavo tik idėjiniai žmonės, tačiau dabar bunda ir vidurinioji klasė, nenorinti paklusti propagandai.“

Vertindama protestų veiksmingumą, aktyvistė sako, kad dalyvių skaičius „toli gražu nėra pagrindinis faktorius“.

Aktyvistės teigimu, siekiant padidinti jų efektyvumą, reikia nepamiršti kovos teisinėmis priemonėmis ir vietinės bei užsienio žiniasklaidos įsitraukimo.

Kalbėdama apie artėjančius rinkimus, O.Mominova ragino užimti bet kokią aktyvią poziciją: „Šie žmonės yra valdžioje todėl, kad buvo išrinkti. Aš eisiu į rinkimus, pasiimsiu savo biuletenį ir jį sugadinsiu. Jei sugadintų biuletenių skaičius bus didelis, įvyks rezonansas.“

Svarstantiems išvis neiti į rinkimus, aktyvistė pataria: „Negalima visiškai ignoruoti rinkimų. Jei visgi nuspręsite tai padaryti, išeikite į gatves ir sakykite „šiuo metu mano šalyje vyksta rinkimai, aš turiu balso teisę, tačiau neinu balsuoti.“ Taip išreikšite savo poziciją.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos