Laisvosios Rusijos forumo dalyviai apie sankcijas: „Mažiau nei norėtųsi, daugiau nei tikėtasi“

Besitęsiančiame trečiajame Laisvosios Rusijos forume garsiausi Vladimiro Putino režimo opozicionieriai, žmogaus teisių aktyvistai bei ekspertai tęsia diskusijas apie didžiausius Kremliaus režimo keliamus iššūkius. Dalyviai penktadienį aptarė Vakarų sankcijų, Rusijai skirtų dėl karinių veiksmų Ukrainoje, ateitį.
Valentinas Nalivaičenko
Trečiajame Laisvosios Rusijos forume dalyvavęs Valentinas Nalivaičenko / X00499

Diskusiją pradėjęs Kremliaus kritikas ir buvęs pasaulio šachmatų čempionas Garis Kasparovas sankcijų sukeltas pasekmes apibūdino taip: „Mažiau nei norėtųsi, daugiau nei tikėtasi.“

G.Kasparovas teigė, kad šios sankcijos – pernelyg švelnios, nes „leidžia V.Putinui manevruoti ir suteikia galimybę toliau veikti laisvame pasaulyje.“ Vis dėlto aktyvistas tikina, kad V.Putinas nesitikėjo tokių griežtų priemonių, o Rusija 2014-aisiais nebuvo pasirengusi jas atlaikyti.

G.Kasparovas mano, kad šiuo metu V.Putino vykdoma užsienio politika siekia „jei ne panaikinti sankcijas, tai bent susilpninti jų efektą.“ Aktyvistas spėja, kad „Kremliaus vadovas šiuo metu siekia užmegzti ryšį su Vakarų politiniu elitu ir tikisi, kad jis užmerks akis prieš Rusijos vykdomą agresiją“.

G.Kasparovas: „Kremliaus vadovas šiuo metu siekia užmegzti ryšį su Vakarų politiniu elitu ir tikisi, kad jis užmerks akis prieš Rusijos vykdomą agresiją.“

Šiuo metu JAV gyvenantis G.Kasparovas teigė, kad D.Trumpo administracija neretai kritikuojama dėl to, jog neturi aiškios nuomonės dėl sankcijų Opozicionierius sakė: „Nors D.Trumpas svarbius sprendimus priima lengva ranka, už jo stovi žmonės, neleidžiantys jam kardinaliai pakeisti JAV užsienio politikos krypties. Visgi manau, kad ir Senatas gali norėti panaikinti sankcijas, kadangi jas tęsti sudėtingiau nei nutraukti.“

G.Kasparovas spėjo, kad V.Putino viltis dėl dabartinio JAV prezidento puikiai atskleidžia valstybinė Rusijos žiniasklaida: „Prieš JAV nukreipta propaganda išskiria Trumpą: jis – visai nieko, o štai JAV blogos.“

NTB scanpix/Garis Kasparovas
NTB scanpix/Garis Kasparovas

Tuo tarpu kalbėdamas apie sankcijų pasekmes, aktyvistas įvardino V.Putino bandymą paveikti Europoje vykstančių rinkimų rezultatus: „Jis bando padėti į valdžią patekti toms jėgoms, kurios vėliau padėtų jam sušvelninti sankcijas.“

Tiesa, G.Kasparovas sankcijų sukeltus padarinius siūlo vertinti ne vien skaičiais, bet ir atsižvelgti į psichologinius aspektus: „Jei žiūrėtume vien į ekonominius rodiklius, V.Putino režimas galėtų dar ilgai išsilaikyti. Stebėdami skaičius galime nesunkiai nuspėti ekonomikos augimą ar nuosmukį. Tačiau neįmanoma numatyti tautos lūkesčių ir to, kaip labai ji pavargo nuo sankcijų.“

G.Kasparovas mano, kad būtent psichologinės priežastys leidžia diktatoriams išsilaikyti valdžioje.

Vis dėlto aktyvistas siūlo nepamiršti, kad dėl Vakarų skirtų sankcijų Rusijos biudžetas traukiasi visose srityse, tarp jų ir karo bei propagandos, todėl šiuo metu vykdyti dideles karines operacijas režimui yra brangu.

G.Kasparovas: „V.Putinui nesvarbu, ką jis kalbėsis su D.Trumpu, o E.Macronui gali užtekti tiesiog paspausti ranką. Jam svarbiausias pats susitikimo faktas.“

Žymus opozicionierius tikino, kad Rusijos prezidentas jaučia grėsmę, kadangi sankcijos kenkia jo autoritetui, kurį jam būtina atgauti: „V.Putinui nesvarbu, ką jis kalbėsis su D.Trumpu, o E.Macronui gali užtekti tiesiog paspausti ranką. Jam svarbiausias pats susitikimo faktas.“

Atsakydamas į klausimą, ar sankcijos turėtų būti tik asmeninės, G.Kasparovas tikino nesutinkąs su sakančiais, kad rusų tauta niekuo nenusikalto: „Tačiau kas tuomet vykdo karinius veiksmus? Negi Putinas Krymą užėmė vienas? Diktatorių palaiko apie 80 proc. tautos. Todėl Krymo aneksija turi tapti asmeniniu klausimu, leidžiančiu suvokti, kad okupacija turi savo kainą.“

G.Kasparovo teigimu, Rusijos žmonės turi suprasti, kad jų neveiksmingumas taip daro įtaką politikai. Aktyvistas sakė, kad „palaikau, tačiau nieko nedarau“ – taip pat veiksmas.

Mūsų konsolidacija – geriausios sankcijos“

Forume dalyvavęs buvęs Ukrainos saugumo tarnybos vadovas ir parlamento narys Valentinas Nalivaičenko tikino, kad dabartinės ES ir JAV skirtos sankcijos yra neveiksmingos.

V.Nalivaičenko teigimu, Ukraina ir tarptautinė bendruomenė turi reikalauti teisinės atsakomybės: „Tiek pats Putinas, tiek jo aplinkos žmonės turi prisiimti atsakomybę už Ukrainos teritorijoje vykdomą karą prieš žmogiškumą: už lagerius, įkalinimus, žmogžudystes ir teroristinę ataką prieš „Boeing 777.”

Buvęs parlamentaras sakė, kad šiuo metu Ukraina reikalauja ne tik sankcijų ir to, kad V.Putinas prisiimtų atsakomybę, bet ir teismų: „Būtina įvardinti konkrečias pavardes ir nubausti tuos, kurie davė įsakymus kiekvienam kariniam veiksmui, kiekvieną, kuris juos vykdė. Teismai turi vykti ir Ukrainoje, ir užsienyje.“

V.Nalivaičenko: „Būtina įvardinti konkrečias pavardes ir nubausti tuos, kurie davė įsakymus kiekvienam kariniam veiksmui, kiekvieną, kuris juos vykdė."

V.Nalivaičenko teigė šiuo metu siekiantis bendradarbiavimo su Rusijos opozicija dėl daugybės Ukrainos politinių kalinių paleidimo: „Būtų labai sveika, jei opozicija tai galėtų paversti prioritetu. Tiesa naudinga ne tik Ukrainai, bet ir Rusijai.“

Politikas pabrėžė ir JAV paramos svarbą: „Kalbėsime ir su respublikonais, ir su demokratais. Apie realią atsakomybę ir realias bausmes kalbėsime su kiekvienu kongresmenu ir Europos lyderiu. Mūsų konsolidacija – pačios veiksmingiausios sankcijos.“

Anot V.Nalivaičenko, ne mažiau svarbi ir strateginė partnerystė. Kaip puikų pavyzdį jis pateikė Lietuvą, „visada palaikiusią ir palaikančią demokratišką Ukrainą.“

Apibendrindamas pagrindinius ukrainiečių siekius, V.Nalivaičenko sakė, kad „reikalavimas nubausti kaltuosius turi garsiai skambėti pasaulyje.“ Jo teigimu, būtinos ne tik sankcijos, nukreiptos į konkrečius asmenis, bet ir kur kas rimtesni apribojimai, užkertantys kelią tolimesniems kariniams veiksmams: „Tą padaryti reikia čia ir dabar.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai