Lechas Walęsa: demokratijai Lenkijoje iškilo pavojus

Buvęs Lenkijos prezidentas Lechas Walęsa trečiadienį griežtai sukritikavo valdančiųjų konservatorių politiką, sakydamas, kad ji kelia pavojų demokratijai ir daro jo šalį pašaipų objektu.
Lechas Walęsa
Lechas Walęsa / AFP/„Scanpix“ nuotr.

L.Walęsa, kuris vadovavo „Solidarumo“ judėjimui Lenkijoje, užbaigusiam komunistinę erą šalyje, paragino surengti referendumą dėl pirmalaikių rinkimų rengimo.

Jis labai kritiškai vertina valdančiąją „Įstatymo ir teisingumo“ (PiS) partiją, antradienį prastūmusią prieštaringai vertinamą įstatymą, kuris, pasak opozicijos, paralyžiuos aukščiausios instancijos teismą ir panaikins svarbias vyriausybės galių kontrolės priemones.

„Ši vyriausybė veikia prieš Lenkijos interesus, prieš laisvę, prieš demokratiją ir apjuokia mus visame pasaulyje“, – sakė L.Walęsaper „Radio Zet“.

„Man gėda vykti į užsienį“, – pridūrė jis.

Ragindamas surengti referendumą dėl naujų rinkimų L.Walęsasakė: „Mes turime parodyti, kad du trečdaliai visuomenės yra prieš tokį valdymą ir turime sutrumpinti parlamento terminą“.

Tik spalį į valdžią išrinkta partija „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS), vadovaujama itin konservatyvių pažiūrų buvusio premjero Jaroslawo Kaczynskio, atvedė šalį politinę krizę – iš dalies dėl ginčijamo Konstitucinio Tribunolo teisėjų paskyrimo.

Lenkijos parlamentas antradienį pritarė prieštaringai vertinamai Konstitucinio Tribunolo reformai, sulaukusiai kritikos šalyje ir užsienyje. Naujasis įstatymas Seime buvo lengvai priimtas 235 balsais prieš 181. Keturi įstatymų leidėjai susilaikė.

Tūkstančiai lenkų Varšuvoje ir kitose miestuose praėjusį savaitgalį demonstravo savo nepritarimą konservatyviajai vyriausybei ir kaltino ją demokratijos pažeidimu.

Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas prilygino politinę padėtį Lenkijoje „perversmui“, supykdydamas premjerę Beatą Szydlo, pareikalavusią jo atsiprašyti.

Naujasis įstatymas pakelia kartelę – sprendžiant labiausiai ginčijamus klausimus Konstitucinio Tribunolo sprendimai turės būti priimami ne paprasta, o dviejų trečdalių balsų dauguma; be to balsavime privalės dalyvauti 13, o ne devyni teisėjai.

L.Walesa paėjusią savaitę perspėjo apie „pilietinio karo“ pavojų dėl naujosios vyriausybės politikos 38 milijonus gyventojų turinčioje ES valstybėje.

Jis pasisakė prieš pakeitimus teisme, kai PiS pamėgino įvesti penkis naujus vien šios partijos pasirinktus teisėjus ir atsisakė pripažinti ankstesnio parlamento pasirinktus teisėjus.

L.Walesos žodžiai yra ypatingai svarūs, nes L.Kaczynskis buvo jo patarėjas, kai L.Walesa 1990 metais tapo pirmuoju Lenkijoje demokratiškai išrinktu prezidentu po Antrojo pasaulinio karo; nors praeityje šie veikėjai smarkokai nesutardavo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis