Leidinys „Politico“ už idėją kovojantį V.Zelenskį paskelbė Europos metų svajotoju

Amerikiečių leidinys „Politico“ antradienio vakarą publikavo kasmetinį įtakingiausių asmenų sąrašą ir skyrė Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui pirmąją vietą svajotojų kategorijoje už tai, kad jis sugebėjo priartinti prie realybės dalykus, kurių dar neseniai niekas negalėjo įsivaizduoti.
Zelenskis
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis

„Politico“ sudarytame sąraše nurodomi žmonės, kurie turės didžiausią įtaką 2024 m. įvykių raidai.

V.Zelenskį leidinys sugretino su tokiais pasaulio lyderiais kaip Winstonas Churchillis, Martinas Liuteris Kingas jaunesnysis, Nelsonas Mandela, kurie geba keisti istorijos eigą ne ginklu, o pasitelkdami savo žodžių galią.

Nuo iššaukiančio vaizdo įrašo, nufilmuoto pirmosiomis karo dienomis prie prezidento biuro Bankovos gatvėje, ir jo kultiniu tapusio pareiškimo „Man reikia šaudmenų, o ne kad kas pavėžėtų“, pasakyto atsakant į JAV pasiūlymą evakuotis, iki specialiai pritaikytų kalbų, kurias jis sakė Europos ir pasaulio parlamentuose, V.Zelenskis įkvėpė ukrainiečius toliau priešintis Rusijos bandymui įsiveržti į šalį.

Jo pastangos nebuvo bevaisės. Ukrainos sąjungininkės Vakaruose suteikė kariaujančiai šaliai finansinės pagalbos ir tiekia sudėtingą ginkluotę – nuo tankų iki naikintuvų.

„IMAGO“/„Scanpix“/Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis
„IMAGO“/„Scanpix“/Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis

„V.Zelenskis sugebėjo priartinti prie realybės dalykus, kurie dar visai neseniai buvo neįsivaizduojami, pastūmėdamas Ukrainą tapti visų pirma ES nare – ir arčiau, nei kas nors manė esant įmanoma, priartėti prie NATO karinio aljanso“, – rašo „Politico“.

Tačiau prognozuojama, kad 2024 m. jam bus sunkūs, nes „pasaulis išsiblaškęs dėl karo Artimuosiuose Rytuose, ukrainiečiai išsekę dėl dvejus metus trukusių mūšių ir kovos dėl teritorijos atgavimo žiaurios Rusijos vykdomos mėsmalės akivaizdoje“.

Negana to, paprasti europiečiai vis skaudžiau patiria išaugusių pragyvenimo išlaidų krizę, kuri grasina apriboti jų dosnumą žmonėms, kovojantiems už Ukrainos ir visos Europos saugumą.

„Vakarams šalinantis, o Ukrainai ir toliau susiduriant su egzistencine grėsme iš daug didesnės kaimynės, V.Zelenskis nuo pagalbos maldavimo iš Vakarų šalių perėjo prie pamokslavimo. Deja, tai veikia ne taip sėkmingai kaip labiau pakilios jo kalbos“, – atkreipė dėmesį leidinys.

Tai ypač išryškėjo vasarą Vilniuje vykusio NATO viršūnių susitikimo metu, kur ir buvęs Didžiosios Britanijos gynybos sekretorius Benas Wallace'as, ir JAV patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake'as Sullivanas perspėjo, kad Ukraina turėtų parodyti daugiau „dėkingumo“ savo sąjungininkams, nepaisant Kyjivo nusivylimo dėl to, kaip Aljansas suformulavo jos ateities narystės perspektyvas.

Pažymima, kad kitąmet V.Zelenskio laukia ir su rinkimais susiję sunkumai. Tam, kad juos surengtų prezidentui prireiktų pakeisti Ukrainos Konstituciją, o ši perspektyva, pasak leidinio, kelia „rimtų klausimų dėl demokratinio teisėtumo“.

Antradienio vakarą leidinio „Politico“ paskelbtame sąraše galingiausio žmogaus Europoje titulas suteiktas Lenkijos politikui, galimam kitam šalies ministrui pirmininkui Donaldui Tuskui.

„AP“/„Scanpix“/Pilietinės koalicijos lyderis Donaldas Tuskas
„AP“/„Scanpix“/Pilietinės koalicijos lyderis Donaldas Tuskas

„D.Tusko rezultatai spalio mėn. rinkimuose, kuriuose charizmatiškasis 66-erių metų politikas vadovavo partijų, kurių pažiūros svyruoja nuo centro dešiniųjų iki kairiųjų, grupei, suteikia jo koalicijai aiškų kelią į valdžią.

Jo pasirodymas penktoje pagal gyventojų skaičių Europos Sąjungos šalyje – pasiektas nepaisant vis desperatiškesnių „Teisės ir teisingumo“ partijos bandymų pakreipti žaidimo sąlygas pasitelkiant valstybės kontroliuojamą žiniasklaidą ir Lenkijos iždą – parodė, kad net ir ydingoje sistemoje įmanoma įveikti įsitvirtinusius populistus, pasitelkus grįžimo į pagrindinę srovę platformą“, – vertina „Politico“.

Įtakingiausių asmenų sąrašas sudaromas remiantis leidinio redakcijos ir kitų šaltinių patirtimi. Anot sudarytojų, jame apžvelgiama, kas gali nulemti politiką ir politinius sprendimus artėjančiais, Europos Parlamento rinkimų metais.

Sąrašas suskirstytas į tris kategorijas: „vykdytojai“, turintys vykdomąją valdžią, „svajotojai“ – tie, kurie atstovauja idėjai, skatinančiai diskusiją, ir „trikdytojai“ – tie, kurie, anot leidinio, geriausiai sugeba pakeisti nusistovėjusią padėtį netikėtais būdais.

Lietuvos užsienio reikalų viceministrė Jovita Neliupšienė, būsimoji Europos Sąjungos ambasadorė JAV, leidinio buvo įvardinta kaip viena iš „trikdytojų“.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Jovita Neliupšienė
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Jovita Neliupšienė

„Būsimoji ES ambasadorė JAV susidurs su iššūkiu stiprinti transatlantinį aljansą kaip tik tuo metu, kai ją priimanti šalis eina prie balsadėžių rinkti naujo prezidento – o gal ir senojo“, – rašo „Politico“.

Įtakingiausiųjų sąraše tarp kitų „trikdytojų“ minimi Katalonijos separatistų lyderis Carlesas Puigdemont'as, Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock, tarp „svajotojų“ – kalinamas Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas, Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola, o į „vykdytojų“ kategoriją, be kitų, pateko Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen bei Prancūzijos lyderis Emmanuelis Macronas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai