Susitikimo pabaigoje Lenkijos ir JAV lyderiai pasirašė strateginės partnerystės paktą, kuriuo sutvirtinami ryšiai gynybos, energetikos, prekybos ir saugumo srityse.
Nors tai – nieko blogo, lenkus supykdė proceso metu padaryta nuotrauka.
Pasirašant dokumentus D.Trumpas patogiai sėdėjo savo kėdėje, o A.Dudai teko stovėti šalia nepatogiai parimusiam virš stalo. Tiesa, Lenkijos prezidentas vis tiek sugebėjo šypsotis fotografui.
Neilgai trukus D.Trumpas šia nuotrauka pasidalijo tviteryje.
„Malonu, kad prezidentas Trumpas šiek tiek pasitraukė, antraip mūsų prezidentas būtų turėjęs pasirašyti dokumentą klūpėdamas“, – vėliau „Twitter“ sarkastiškai komentavo lenkų radijo korespondentas Pawelas Zuchowskis.
Tarptautinės diplomatijos ekspertas Januszas Sibora naujienų portalui gazeta.pl teigė, kad šis incidentas – įžeidimas.
Lenkų portalas palygino D.Trumpo susitikimą su A.Duda su Baltųjų rūmų vadovo susitikimu su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong Unas.
Pasirašant deklaraciją prie stalo sėdėjo tiek Šiaurės Korėjos, tiek JAV lyderis.
„Žinutė yra aiški: amerikiečiai negerbia lenkų. Jei tokiu būdu pasirašome tokį svarbų dokumentą, turėtumėme savęs paklausti, ar tai nepažeidė Lenkijos orumo?“, – portalui teigė J.Sibora.
Tiesa, daugiausia šia nuotrauka piktinasi opozicija.
„Lenkijos-Amerikos deklaracijos pasirašymas prie JAV prezidento stalo, kol jis sėdi, o Lenkijos prezidentas stovi, yra simboliškas patvirtinimas, jog Andrzejus Duda yra Donaldo Trumpo klientas. Niekada nebuvome taip žemai“, – tviteryje rašė opozicijos politikas Pawelas Zalewskis.
Feisbuke su buvusiu Lenkijos prezidentu ir Nobelio taikos premijos laureatu Lechu Walesu siejama paskyra, panašu, patrolino A.Dudą; pasidalijo nuotrauka, kurio jis sėda, o D.Trumpas stovi greta.
„Raskite skirtumą“, – parašyta prie nuotraukos.
A.Dudos vyriausybė, nepaisydama opozicijos protestų, siekia artimesnių santykių su D.Trumpo administracija.
Šiuo metu Varšuva dėl prieštaringai vertinamos teismų reformos konfliktuoja su Europos Sąjunga (ES): Briuselis teigia, kad Lenkijos vyriausybė bando apriboti teismų nepriklausomybę.
Pirmadienį Lenkija buvo pašalinta iš Europos teismų tarybų tinklo (ENCJ) – Europos Sąjungos institucijos, atstovaujančios valstybių narių teismų institucijoms.