Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Lenkija: kitos ES šalys pasidavė „žiniasklaidos sukeltai panikai“ dėl „AstraZeneca“ vakcinos

Lenkijos vyriausybė apkaltino kitas Europos Sąjungos (ES) valstybes pasidavus „žiniasklaidos sukeltai panikai“ dėl sprendimo laikinai sustabdyti skiepijimą „AstraZeneca“ vakcina nuo koronaviruso.
„AstraZeneca“ vakcina nuo koronaviruso
„AstraZeneca“ vakcina nuo koronaviruso / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Pastarosiomis dienomis kelios ES narės, įskaitant Švediją, Vokietiją, Prancūziją, Italiją, Ispaniją, Latviją ir Lietuvą laikinai sustabdė skiepijimą vakcina „AstraZeneca“ dėl pranešimų apie galimą vakcinos ryšį su kraujo krešėjimu.

Tačiau Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), Europos vaistų agentūra (EVA) ir Tarptautinė trombozės ir hemostazės bendruomenė rekomenduoja tęsti skiepijimą „AstraZeneca“ vakcina. Ekspertai sako, kad nėra pakankamai duomenų, pateisinančių vakcinacijos stabdymą.

VIDEO: Kas stovi už sprendimo Lietuvoje sustabdyti skiepijimą „AstraZeneca“?

Antradienį Lenkijos premjero atstovas Michalas Dworczykas, atsakingas už vakcinacijos proceso koordinavimą, teigė, kad kitos šalys priėmė nepagrįstus sprendimus, rašo „Notes from Poland“.

„Dauguma šalių, kurios laikinai sustabdė vakcinaciją „AstraZeneca“, pasidavė panikai, kurią sukėlė žiniasklaidos pakurstyta informacija apie menamas komplikacijas“, – sakė M.Dworczykas.

„Esu tikras, kad dauguma jų greitai sugrįš prie skiepijimo „AstraZeneca“ vakcina“, – pridūrė jis.

„Mano nuomone, susiduriame su suplanuota dezinformacijos kampanija ir brutalia kova tarp medicinos kompanijų, galimai remiamų šalių, kuriose šios kompanijos registruotos. Yra daug ženklų, kad imamasi veiksmų siekiant sudiskredituoti vieną iš gamintojų“, – teigė M.Dworczykas.

Pasak jo, Lenkijos vyriausybė kliausis tik konkrečiais duomenimis ir gydytojų bei mokslininkų rekomendacijomis.

VIDEO: Lietuva laikinai stabdo vakcinaciją „AstraZeneca“ vakcina – lauks Europos vaistų agentūros išaiškinimo

Pasak M.Dworczyko, kitoms šalims laikinai sustabdžius skiepijimą „AstraZeneca“, kai kurie asmenys Lenkijoje nepasirodė skiepytis nuo koronaviruso. Tačiau jis tikino, kad tai nėra masinis fenomenas.

Kaip ir dauguma kitų Europos valstybių, Lenkija anksčiau buvo apribojusi vyresnių nei 60 metų asmenų skiepijimą „AstraZeneca“ vakcina – nerimauta, kad trūksta duomenų dėl jos poveikio vyresnio amžiaus pacientams. Vėliau leista šia vakcina skiepyti asmenis iki 69 metų.

„Žvelgiama racionaliau“

Vilniaus tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojas dr. Marijuš Antonovič 15min teigė, kad Lenkijoje į skiepijimo kampaniją galbūt iš tiesų žvelgiama kiek racionaliau.

„Skiepijama gana greitai, be to, Dworczykas mini, esą galbūt paniką (dėl „AstraZeneca“ vakcinos, – red.) informacinėje erdvėje kuria konkurentai.

Yra ir politinis elementas: kadangi Joe Bideno administracija kol kas nuo Lenkijos laikosi atokiau, buvo užsiminta apie kinišką vakciną. Apie tai kalbėjo prezidentas Duda su Xi Jinpingu. Tai siečiau su savotišku niuksu Bideno administracijai“, – kalbėjo analitikas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./15min studijoje – politologas Marijuš Antonovič ir Seimo narys Audronius Ažubalis
Luko Balandžio / 15min nuotr./15min studijoje – politologas Marijuš Antonovič ir Seimo narys Audronius Ažubalis

Lenkijoje epidemiologinė padėtis šiomis dienomis blogėja. Nuo šeštadienio šalyje įvedamas griežtas karantinas – bus uždaryta daugelis parduotuvių ir įstaigų, gyventojai raginami likti namuose

Ar Lietuvos irgi laukia nauja užsikrėtimų koronavirusu banga, kuri jau matoma ne tik Lenkijoje, bet ir Vokietijoje, Latvijoje bei ypač Estijoje? Anot M.Antonovič, nebūtinai, nes Lietuvoje elgiamasi palyginti atsargiai.

„Juk Lenkijoje sausį buvo kilęs vos ne maištas, buvo juntama desperacija dėl pernelyg menkos paramos. Valdžiai buvo sakoma: arba leidžiate atsidaryti, arba mes patys atsidarysim.

Ir tada vasarį staigiai viskas buvo atidaryta – su visais kino teatrais. Pas mus to nebuvo: ribojimai švelninami palaipsniui, skatinama būti lauke. Lenkijoje dėl atlaisvinimų buvo daugiau bangavimo, mažiau racionalumo, daugiau pasidavimo viešosios nuomonės spaudimui“, – teigė M.Antonovič.

VIDEO: Metai su virusu: Kinija gelbėja reputaciją, o ES teks taisyti klaidas

Ar Lenkijoje jau matyti vakcinavimo kampanijos efektas ta prasme, kad mažėtų sunkių susirgimų ir mirčių?

„Ten palaipsniui mažėja pacientų, guldomų į ligonines, amžiaus vidurkis. Užsikrečia vis mažiau vyresnių žmonių, nes virusas sklinda tarp asmenų grupių, kurios mažiau skiepijamos“, – pastebėjo M.Antonovič, vis dėlto atkreipęs dėmesį į prognozes, kad situacija jau netrukus gali būti blogesnė nei rudenį.

„O tada jau bus galima lyginti ir mirčių skaičių. Bet reikės palaukti dvi savaites“, – pridūrė pašnekovas.

Trečiadienį buvo pranešta, kad per pastarąją parą Lenkijoje buvo nustatyti 25 052 nauji koronavirusinės infekcijos atvejai. Bendras užsikrėtimo atvejų skaičius nuo pandemijos pradžios išaugo iki 1 956 974, iš jų 48 032 užsikrėtusieji mirė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos