Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Lenkija meta iššūkį ES: žada kreiptis į Europos Teisingumo Teismą

Lenkija išreiškė abejonių dėl Europos Komisijos inicijuotos „įstatymų viršenybės“ procedūros teisėtumo, antradienį rašo Briuselio nepriklausomas leidinys „EUobserver“.
Jaroslawas Kaczynskis
Jaroslawas Kaczynskis / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Procedūra, kuri šiuo metu taikoma prieš mus, yra nenumatyta sutartyse, išgalvota procedūra, todėl ji bet kuriuo metu gali būti užginčyta Europos Teisingumo Teisme“, – įtakingas valdančiosios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) pirmininkas Jaroslawas Kaczynskis sakė Lenkijos savaitraščiui „Do Rzeczy“, kuris šį interviu paskelbė pirmadienį.

„Jeigu padėtis paaštrės, mes tai padarysime“, – pabrėžė jis.

„Europos centrai negerbia (ES narių) suverenumo, o tai reiškia, kad jie negerbia Lenkijos ir lenkų“, – pridūrė J.Kaczynskis.

Prabilo apie procedūros teisėtumą

Lenkijos užsienio reikalų ministras Witoldas Waszcykowskis tą pačią dieną sakė naujienų televizijai TVN24, kad procedūros teisėtumas yra ginčytinas, nes ji nėra numatyta 2010 metais įsigaliojusioje ES Lisabonos sutartyje.

„Ji nėra pagrįsta sutartimis; ji pagrįsta tam tikra praktika, išgalvota Europos Sąjungos pareigūnų – netgi ne aukšto, o vidutinio rango“, – pabrėžė jis.

„Europos Komisija turi teisę raginti, teikti pasiūlymus ir patarimus. Tuo tarpu Komisijos pareigūnai, išrenkami pagal valstybių politinius susitarimus, neturėtų teisti šalių narių – jų ne toks darbas“, – pridūrė ministras.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Witoldas Waszczykowskis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Witoldas Waszczykowskis

Šis ginčas įsiplieskė, kai PiS, atėjusi į valdžią pernai rudenį, paskyrė sau ištikimus teisėjus į aukščiausiąją šalies teismo instituciją – Konstitucinį Tribunolą, taip pat sumažino jo galias blokuoti naujus įstatymus.

Konstitucinis Tribunolas atmetė tuos pakeitimus, bet PiS nepripažino jo nutarties ir nepaskelbė jos valstybės žinių leidinyje, sukurdama miglotą teisinę padėtį.

Kaltina pažeidinėjus demokratijos standartus

Komisija parengė ataskaitą pagal naują „įstatymų viršenybės“ mechanizmą, kurį Briuselis įvedė 2014 metais ir kuris suteikia 28 valstybių Bendrijai teisę ištirti ir, jeigu reikia, nubausti bet kurią valstybę narę, kuri pažeidžia ES demokratijos ir teisių principus.

Jeigu ta ataskaita bus paskelbta, Lenkija bus pirmoji ES šalis, kuriai ne vien buvo paskirta stebėsena, bet ir pasiekusi antrąjį šio proceso etapą.

ES šaltiniai, susipažinę su tuo dokumentu, sakė „EUobserver“, kad jame Lenkija kaltinama pažeidinėjusi demokratijos standartus. Panašią išvadą anksčiau paskelbė Venecijos komisija – Europos Tarybos teisės ekspertų grupė, kuri suteikė Lenkijai dvi savaites padėčiai pataisyti.

Jeigu Varšuva neišspręs įvardytų problemų, iš jos gali būti atimta teisė balsuoti ES ministrų taryboje – svarbiausioje sprendimus priimančioje Bendrijos institucijoje.

Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Fransas Timmermansas perspėjo, kad tas dokumentas gali būti paskelbtas pirmadienį, bet atidėjo šį žingsnį po derybų su Lenkijos premjere Beata Szydlo.

Dabar Komisijos ataskaita gali būti paskelbta po trečiadienį įvyksiančio 28 komisarų susitikimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas