Komisiją 2016 metais įsteigė Jaroslawas Kaczynskis, Lecho brolis dvynys, turėdamas aiškų tikslą suversti kaltę dėl katastrofos Rusijai. Visgi ji per savo veiklos metus nepateikė jokių įtikinamų įrodymų.
Brolių partija „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) visada abejojo oficialaus tyrimo išvadomis, kad nelaimė įvyko dėl žmogiškosios klaidos ir blogų oro sąlygų, o pirmenybę teikė teorijoms, susijusioms su Lenkijos ir Rusijos sąmokslu ir sprogimu ore.
Likęs gyvas Kaczynskių dvynys tuo metu buvo PiS partijos lyderis ir labai įtakingas asmuo konservatyvioje vyriausybėje.
PiS jau daug metų kas mėnesį rengia katastrofos minėjimus, naudodamasi proga pabrėžti, kad reikia „rasti tiesą“.
„Tai pabaiga melo Lenkijos vyriausybės vardu, pabaiga šimtų milijonų zlotų leidimo veiklai, kuri neturi nieko bendra su tragedijos priežasčių aiškinimusi, bet yra labai susijusi su politika“, – žurnalistams pareiškė gynybos viceministras Cezary Tomczykas.
„Tai tikrai istorinis momentas, kai Lenkijos valstybė pagaliau pripažįsta tiesą, kai Lenkijos valstybė sutinka, kad katastrofos priežastis turi nustatyti ekspertai, o ne politikai“, – sakė jis.
Komisijos pirmininkas Antonis Macierewiczius Donaldą Tuską, kuris katastrofos metu buvo premjeras ir kuris ką tik grįžo į šias pareigas, apkaltino „diplomatine išdavyste“, o J.Kaczynskis visada kaltino D.Tuską „moraline atsakomybe“ už brolio žūtį.
A.Macierewiczius kritikavo D.Tuską, kad jis nesugebėjo grąžinti į Lenkiją lėktuvo nuolaužų, tačiau to nepavyko padaryti ir pastaruosius aštuonerius metus valdžiusiai konservatorių vyriausybei.
Per katastrofą žuvo oficialios delegacijos, vykusios į Katynę paminėti 1940 metais Josifo Stalino įsakymu Raudonosios armijos įvykdytų lenkų karininkų masinių žudynių, nariai.