Lenkijoje po nėščios moters mirties planuojami protestai dėl teisių į abortą

Lenkijoje moterų teisių gynėjai trečiadienį dešimtyse miestų sušaukė protestus su šūkiu „Nustokite mus žudyti“.
Protestas Lenkijoje
Protestas Lenkijoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Toks visuomenės pasipiktinimas kilo po to, kai penktą mėnesį nėščia moteris mirė nuo sepsio – tai naujausia mirtis po to, kai Lenkijoje buvo sugriežtintas abortų įstatymas.

Po pietų ir vakare Varšuvoje ir beveik 50-yje kitų miestų planuojama surengti protestus, kurių metu bus reikalaujama šį įstatymą liberalizuoti.

33 metų moteris praėjusį mėnesį mirė Jono Pauliaus II ligoninėje Naujojo Targo mieste Lenkijos pietuose. Ši ligoninė yra labai konservatyviame daugiausia katalikiškos šalies regione.

Ligoninėje yra velionio lenkų popiežiaus relikvijų, o Lenkijos žiniasklaida pranešė, kad joje iš principo niekada neatliekami abortai.

Dorota Lalik atvyko po to, kai jai nutekėjo vandenys, ir jai buvo liepta gulėti pakėlus kojas į viršų, medikams tikintis, kad skysčių kiekis organizme bus atstatytas. Jai išsivystė sepsis ir po trijų dienų, gegužės 24-ąją, ji mirė.

Pagal galiojančius įstatymus moterys turi teisę į abortą tik išžaginimo ar incesto atvejais arba jei kyla grėsmė jų gyvybei ar sveikatai. Šią savaitę valdžios institucijos pabrėžė, kad įstatymas nesusijęs su moters mirties priežastimi ir kad buvo pažeistos jos, kaip pacientės, teisės.

Visgi moterų teisių gynėjai teigia, kad šis įstatymas turi neigiamą poveikį, ir įspėja, kad gydytojai rizikuoja moterų gyvybe, nes dėl ideologinių sumetimų arba bijodami teisinių pasekmių teikia pirmenybę vaisiaus, o ne moters gelbėjimui.

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis trečiadienį sakė, kad perinatalinių mirčių pasitaikydavo ir tada, kai valdžioje buvo centristinė opozicinė partija „Piliečių platforma“ (PO). Jo dešinioji partija „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) valdžią perėmė 2015 metais.

„Labai norėčiau, kad ši tema nebūtų politizuota. Norėčiau paprašyti visų, kurie ruošiasi protestui, pažvelgti, kaip tai atrodė Piliečių platformos laikais, kad pamatytų, jog čia nėra jokių pokyčių“, – sakė M.Morawieckis.

Po to, kai 2020 metais Lenkijos konstitucinis teismas nusprendė, kad moterys nebegali nutraukti nėštumo net ir sunkių vaisiaus apsigimimų atvejais, mirė kelios moterys. Nuo to laiko pasitaikė atvejų, kai nėštumą lydėjo gyvybei pavojos sąlygos, tačiau gydytojai, užuot atlikę abortą, laukė, kol vaisiui nustos plakti širdis.

Dabartinių įstatymų kritikai taip pat teigia, kad kita problema yra gydytojų atsisakymas atlikti abortą dėl savo sąžinės balso.

Liberalus dienraštis „Gazeta Wyborcza“ trečiadienį rašė, kad vadinamaisiais sąžinės įsitikinimais naudojasi ne tik pavieniai gydytojai, bet net ir sveikatos priežiūros įstaigos, įskaitant tą, kurioje mirė D.Lalik.

„Kadangi sąžinės išlygos institutas veda į mirtį, jis turi būti panaikintas“, – teigiama dokumente.

Vienas kairiojo sparno įstatymų leidėjas paragino parlamentą antradienį atsistoti ir tylos minute pagerbti mirusios moters atminimą. Dešiniajai valdančiajai partijai priklausantys įstatymų leidėjai neatsistojo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų