Incidentas įvyko lapkričio 12 dieną Beščiaduose. Kaip tądien rašė gazeta.pl, meškos užpulto žmogaus gelbėjimo operacija truko net tris valandas, kol galų gale sužeistasis pateko į ligoninę. Tuomet teigta, kad gelbėjimas vyko sunkiai, kadangi lijo, temo ir buvo šalta.
Beščiadų gelbėjimo tarnyba dėkojo kolegoms ir įspėjo visus – meškos šiuo metu ruošiasi žiemos miegui, yra susierzinusios ir kelia grėsmę. Todėl vaikštant Beščiadų takais būtina gerbti gamtą, netrukdyti gyvūnų ramybės.
Kaip paaiškėjo, nukentėjo ne šiaip turistas ar keliautojas, o aktyvistas, priklausantis iniciatyvai „Laukiniai Karpatai“ („Dzikie Karpaty“).
Socialiniame tinkle „X“ situaciją pakomentavo Valstybinių miškų atstovas Michalas Gzowskis, pasidalindamas ir keliomis nuotraukomis, kurias padarė toje vietoje įrengta gamtos kamera. Jose matosi, kad vyras yra prie pat medžio, po jo šaknimis matosi ola, o iš urvo lenda meška.
„Gamtos kamera užfiksavo meškos ataką. Jis norėjo įrodyti, kad ola yra tuščia, nes miškininkai sunaikino meškos buveinę. Nebloga likimo ironija – pseudoekologai puldinėjo miškininkus, kalnų gelbėtojus ir policininkus, o dabar būtent šitie žmonės gelbėjo jam gyvybę“, – rašė jis.
Lutoviskos girininkija, kuri pirmiausia ir sulaukė pranešimo apie užpuolimą, feisbuke aprašė šio įvykio kontekstą. Kaip teigiama, apie nelaimę pranešta sekmadienį apie 17 val. vietos laiku, įvykis nutiko jau neegzistuojančio Hulsko kaimo apylinkėse.
„Meška puolė vyrą miške, netoli mums žinomo ir stebimo urvo, padarydama savo aukai gausių sužeidimų. Kitas kartu buvęs vyras nenukentėjo ir iškvietė pagalbą, tad nukentėjusysis pateko į ligoninę. (...)
Urvas, apie kurį kalbama, miškininko buvo užfiksuotas šių metų sausį. Tuomet nenustatyta, kad jame yra lokys. Nuo gegužės, vadinasi, pasibaigus žiemos miego laikui, šitoje apylinkėje vykdyti miško darbai, apeinant paties urvo apylinkes“, – teigė miškininkai.
Jie taip pat nurodė, kad rugpjūtį gavo minėtos iniciatyvos „Laukiniai Karpatai“ ir fondo „Miško jėga“ laišką, kuriame reikalauta tuoj pat nutraukti bet kokią ūkinę veiklą šioje miško vietoje, taip pat Žešovo regiono aplinkos apsaugos direkcijai aktyvistai atsiuntė reikalavimą sukurti apsaugos zoną aplink meškos urvą.
Darbai čia baigti spalio 31 d., tuo metu pakabinta ir gamtos kamera, kuri turėjo fiksuoti urvo apylinkes. Anot miškininkų, apie tai, kad vyksta tokios zonos nustatymo procedūros, puikiai žinojo ir aktyvistai: „Deja, sekmadienio vakarą jie sutrikdė urve buvusio gyvūno ramybę, išprovokuodami dramatišką situaciją, kurios aukomis patys ir tapo. Pabrėžiame, kad kadangi patys reikalavo apsaugos zonos sukūrimo, patys privalo ir laikytis taisyklių, kurios privalomos šioje vietoje.“
Gamtos aktyvistai pripažįsta, kad šiuo atveju „padarė klaidą“.
Iniciatyvos „Laukiniai Karpatai“ feisbuko puslapyje jie parašė, kad „du žmonės lapkričio 12 dieną sutiko miške mešką“: „Vienas iš aktyvistų buvo užpultas ir patyrė sudėtingų galvos, pečių ir kojų sužeidimų. Antrajam nieko nenutiko. Meška pasišalino iš įvykio vietos. Po gelbėjimo operacijos nukentėjusysis pateko į ligoninę, kur tebėra. Jo sveikatos būklė yra sunki, bet stabili. (...)
Meškos buvimas nustebino aktyvistus. Jie nepastebėjo gyvūno pakankamai anksti, todėl neturėjo šansų sureaguoti į jo siunčiamus įspėjamuosius ženklus ir pasišalinti tinkamu momentu, nesilaikė saugumo reikalavimų pasivaikščiojimo metu.
Kaip teigiama, aplinkosauginės organizacijos atstovai atvyko į vietą, kur vasarą fiksuoti medžių kirtimai arti meškos urvo. Pripažįstama, kad gyvūno ramybė buvo sutrukdyta, o to neturėjo įvykti, ypač meškai ruošiantis žiemos miegui.
„Meška elgėsi sau įprastu būdu, savo teritorijoje, nuo žmonių nutolusioje urvo apylinkių vietoje, sutrikusi ir pajutusi pavojų pademonstravo savo jėgą ir dominavimą. Apgailestaujame, kad įvyko toks incidentas. Šiuo atveju padarėme klaidą. Mums labai gaila, ypač dėl meškos, kuriam sutrukdėme ramybę ir saugumo jausmą“, – rašė iniciatyvos atstovai.