Šis aljansas bus dešinesnis už pagrindinę konservatyvią Europos liaudies partijos (krikščionių demokratų) frakciją Europos Parlamente.
Vengrijos premjeras nacionalistas Viktoras Orbanas, kurio partija neseniai pasitraukė iš centro dešiniosios Europos liaudies partijos (EPP), susitiko su lenkų ir italų populistais aptarti naujų aljansų galimybių.
„Įsteigsime naują platformą, organizaciją, procesą, užtikrinsiančius tradicine Europa tikintiems piliečiams atstovavimą, kurio jie nusipelno“, – sakė V.Orbanas prieš susitikimą Budapešte su Lenkijos vyriausybės vadovu Mateuszu Morawieckiu ir buvusiu Italijos vidaus reikalų ministru M.Salvini.
Po susitikimo Vengrijos premjeras džiaugėsi „pirmuoju žingsniu ilgame bendrame kelyje“.
„Sutarėme tęsti darbą. Gegužę susitiksime Romoje arba Varšuvoje – data priklausys nuo pandemijos“, – sakė V.Orbanas per bendrą spaudos konferenciją.
Greta stovėjęs M.Salvini, Italijos kraštutinių dešiniųjų partijos „Lyga“ lyderis, kalbėjo apie „šiandien prasidedantį kelią, kuris tęsis keliais etapais skirtingose Europos sostinėse, plečiant aljansą“.
„Prisistatome kaip istorinis ir steigiantysis [šio aljanso] branduolys, žadėdami viltį po tamsiausio laikotarpio nuo Antrojo pasaulinio karo“, – pridūrė M.Salvini, nors šiuo etapu niekas nekalbėjo apie Europos partijų pertvarkymą.
Lenkijos premjeras savo ruožtu sakė, kad planuojama atstovauti „plačiam nuomonių ir žmonių spektrui“.
Jis pasisakė už „europinę integraciją,.. gerbiančią valstybių suverenitetą, šeimą, krikščionybę“, ir „tradicinių“ vertybių gynimą.
„Labai skirtingi interesai“
V.Orbano partija „Fidesz“ praėjusį mėnesį paliko EPP. Dviem savaitėmis anksčiau partija pasitraukė iš EPP frakcijos Europos Parlamente.
Šis žingsnis užbaigė ne vienus metus EPP viduje vykusius debatus, ar „Fidesz“ gali likti aljanse, turint galvoje dažnai V.Orbano atžvilgiu skambančius kaltinimus dėl teisinės valstybės principų pamynimo.
„Fidesz“ pasitraukus iš EPP, V. Orbanas ėmė žvalgytis naujų aljansų, ir jo dėmesys iškart nukrypo į M.Morawieckio konservatyvią partiją „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) bei prieš imigraciją griežtai pasisakantį euroskeptiką M.Salvini.
Tačiau PiS ir M.Salvini „Lyga“ priklauso skirtingoms frakcijoms Europos Parlamente.
M.Salvini antradienį sakė, kad derybų tikslas – „bendros vertybių, principų ir ateities tikslų chartijos sukūrimas“.
Anot jo, jei EPP nepriklausančios dešiniojo sparno politinės jėgos susivienytų, jos turėtų antrą pagal dydį frakciją Europos Parlamente po Europos liaudies partijos (krikščionių demokratų) frakcijos ir galėtų daryti nemenką įtaką.
Birmingamo universiteto politologas Daniele Albertazzi sakė neatmetantis, kad PiS, „Fidesz“ ir M.Salvini „Lyga“ galėtų suformuoti bendrą frakciją Europarlamente ir pridūrė: „Tam esama stiprių praktinių ir finansinių paskatų.“
Anot D.Albertazzi, tokia sąjunga galima nepaisant ideologinių skirtumų tarp dešiniojo sparno politinių jėgų tam tikrais klausimais.
„Apie ES jie gali kalbėti tuos pačius dalykus – kad ji turi per daug galių. Tačiau kai kalbama apie tokius dalykus, kaip prieglobsčio prašytojų priėmimas, [olandų] PVV (Laisvės partijos) ir V.Orbano interesai smarkiai skiriasi nuo M. Slvini“, – sakė politologas.
M.Morawieckis taip pat užsiminė, jog norėtų, kad „Lyga“ ir „Fidesz“ prisijungtų prie Europos konservatorių ir reformuotojų (ECR) frakcijos.
ECR „puikiai gina bendruosius principus ir normalumą“, sakė Lenkijos premjeras.
Italų „Lyga“ priklauso dešinojo sparno populistinei Identiteto ir demokratijos frakcija.
Ankstesni bandymai suvienyti nacionalistines ir ultradešiniąsias politines jėgas Europos Parlamente nebuvo sėkmingi.
Iškart po V.Orbano, M.Morawieckio ir M.Salvini susitikimo Budapešte EPP pirmininkas lenkas Donaldas Tuskas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė: „Rusija telkia pajėgas aplink Ukrainą. Budapešte M.Morawieckis kuria su V.Orbanu ir M.Salvini proputinišką politinį bloką. Tai ne melagių dienos pokštas.“