Lenkijos parlamentas pritarė įstatymui, turinčiam atblokuoti ES lėšas

Lenkijos Seimas trečiadienį galutinai patvirtino naują teismų atskaitomybės įstatymą, kuris, vyriausybės nuomone, atitiks Europos Sąjungos lūkesčius ir padės atblokuoti milijardų eurų vertės paketą, skirtą COVID-19 pandemijos padariniams likviduoti.
Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda
Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda / „Zuma press“/„Scanpix“

Briuselis sustabdė pagalbos teikimą Lenkijai, teigdamas, kad vyriausybės vykdoma teismų sistemos kontrolės politika pažeidžia demokratijos principus. Blokas paragino padaryti esminius pakeitimus, kad Lenkija galėtų gauti daugiau kaip 35 mlrd. eurų ES dotacijų ir paskolų. Kai kurie ankstesni Varšuvos pasiūlyti pakeitimai ES reikalavimų neatitiko.

Po kelis mėnesius trukusių derybų lenkų vyriausybė pasiūlė daugiau pakeitimų, kuriais panaikinamos prieštaringai vertinamos Aukščiausiojo Teismo galios – tai vienas iš dalykų, kuriuos Lenkija sutiko padaryti, kad gautų minėtas lėšas.

Pasiūlymas buvo kritikuojamas Lenkijoje, įskaitant teismų sluoksnius. Kai kurie teigė, kad jis neatitinka šalies teisinės sistemos. Tačiau dešiniojo sparno valdančioji koalicija tvirtina, kad tai yra kompromisas, kuris turėtų padėti atblokuoti lėšas, o šis procesas, pasak jų, užtruks daug mėnesių.

Trečiadienį už naująjį įstatymą balsavo 233 Seimo nariai, prieš jį – 207, o 12 parlamentarų susilaikė. Balsavimas parodė didelį susiskaldymą parlamente, kurį kontroliuoja valdančioji partija „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) ir jos koalicijos partnerės.

Pakeitimus dar turi patvirtinti prezidentas Andrzejus Duda, kuris teigė, kad atidžiai išnagrinės, ar jie atitinka Lenkijos konstituciją. Teisėjų skyrimas yra viena iš prezidento galių.

Už teisingumą atsakingas eurokomisaras Didier Reyndersas socialiniame tinkle „Twitter“ pareiškė: „Atkreipiu dėmesį į tai, kad Seimas priėmė naują teismų įstatymą. Dabar toliau stebėsime kitus teisėkūros proceso etapus.“

Vyriausybės atstovas spaudai Piotras Muelleris anksčiau trečiadienį sakė, kad naujasis įstatymas yra „kompromisas“, pasiūlytas Briuseliui, ir kad juo bus „patikrinti tikrieji ketinimai“ institucijų, valdančių 27 narių bloką.

Lenkijos vyriausybė teigia, kad ES viršijo savo įgaliojimus sulaikydama lėšas ir bandydama daryti nepagrįstą spaudimą.

Naujaisiais nuostatais teisėjų drausminės ir imuniteto procedūros iš Aukščiausiojo Teismo perkeliamos į pagrindinį administracinį teismą. Jais taip pat išplečiama galimybė šalims per teismo procesus patikrinti teisėjų nepriklausomumą ir autoritetą.

Tarp kitų pakeitimų, kurių iš Lenkijos reikalauja ES, yra leidimų statyti vėjo turbinas liberalizavimas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų