Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 10 18 /16:57

Lenkijos premjeras įspėja ES lyderius apie grėsmę Bendrijos ateičiai

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis pirmadienį laišku kreipėsi į kitus Europos Sąjungos šalių lyderius, kuriame įspėjo, kad Bendrijai iškilusi grėsmė tapti „centralizuotai valdomu organizmu su demokratiniu būdu nekontroliuojamomis institucijomis“.
Mateuszas Morawieckis
Mateuszas Morawieckis / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

M.Morawieckis rašė, jog tai „pavojingas fenomenas, keliantis grėsmę mūsų Sąjungos ateičiai“. Visgi jis pridūrė, kad Lenkija išliks „lojalia nare“, ir paragino ES lyderius „būti atvirais dialogui“ dėl ES pertvarkos.

„Tikrai tikiu, kad drauge, abipusės pagarbos ir supratimo dvasia, neprimesdami savo valios kitiems, galime surasti sprendimą, sustiprinsiantį mūsų Europos Sąjungą“, – sakė jis.

Laiškas pasirodė prieš šią savaitę įvyksiantį ES viršūnių susitikimą ir po Lenkijos Konstitucinio Tribunolo šį mėnesį priimto sprendimo, ginčijančio ES teisės viršenybę.

Konstitucinio Tribunolo sprendimą kritikavo kitos ES narės, tokios kaip Prancūzija ir Vokietija, bet nekritikavo Vengrija. Analitikai sako, kad tai gali būti pirmasis žingsnis Lenkijos pasitraukimo iš ES link.

Lenkijos Konstitucinis Tribunolas pareiškė, kad dalis Europos Sąjungos sutarties straipsnių „nesuderinami“ su šalies konstitucija, ir įspėjo ES Teisingumo Teismą nesikišti į Lenkijos teismų sistemos reformas.

Šias reformas stumia Lenkijos valdančioji dešiniojo sparno partija „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS); dėl jų Varšuva ir Briuselis ginčijasi jau daug metų.

ES sako, kad jomis pažeidžiamas teismų nepriklausomumas ir gali būti pakenkta demokratinėms reformoms, o Lenkijos vyriausybė teigia, kad jos būtinos siekiant išgyvendinti korupciją teismų sistemoje.

M.Morawieckis antradienį turėtų sakyti kalbą Europos Parlamente.

Savo laiške jis nurodė, kad ES įstatymų viršenybė „nėra neribota“ ir „nė viena suvereni valstybė“ negali to užginčyti.

„Šiandien mes susiduriame su labai pavojingu fenomenu, kai įvairios Europos Sąjungos institucijos uzurpuoja galias, kurios joms nepriklauso pagal sutartis, ir primeta valstybėms narėms savo valią“, – rašoma jame.

„Tai ypač akivaizdu šiandien, kai šiam tikslui naudojamos finansinės priemonės“, – sakė jis, kalbėdamas apie naujus Europos Komisijai suteiktus įgaliojimus sustabdyti ES išmokas, jeigu kyla grėsmė bendrijos nuostatoms dėl korupcijos arba įstatymo viršenybės.

M.Morawieckis perspėjo, kad „centralizuotai valdomos institucijos, neturinčios demokratinės kontrolės“ Briuselyje gali paversti ES „organizacija, prieštaraujančia mūsų bendroms vertybėms“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais