Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Lenkijos premjeras kritikuoja „destabilizuojantį“ Aukščiausiojo Teismo sprendimą

Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis penktadienį apkaltino šalies Aukščiausiąjį Teismą „destabilizuojant teisėtvarką“, teismui nusprendus, kad naujų vyriausybės remiamų institucijų paskirti teisėjai neturi įgaliojimų priimti nutartis.
Mateuszas Morawieckis
Mateuszas Morawieckis / Arno Strumilos / 15min nuotr.

Aukščiausiasis Teismas ketvirtadienį nusprendė, kad šie teisėjai nėra laisvi nuo politinės įtakos, ir dar labiau pakurstė užsitęsusius ginčus dėl valdančiosios „Įstatymo ir teisingumo“ (PiS) partijos vykdomų reformų.

Vyriausybė tvirtina, kad jos reformų tikslas yra kova su korupcija teismų sistemoje, kurioje tebėra komunistinio laikotarpio atgyvenų.

Tačiau kritikai, įskaitant ES teismų institucijas, sako, kad valdančiosios partijos vykdomos reformos kelia grėsmę įstatymo viršenybės ir demokratijos principams.

Premjeras M.Morawieckis pažadėjo, kad šį teismo sprendimą, paveiksiantį maždaug 500 teisėjų, perduos nagrinėti Konstituciniam teismui, kurį kontroliuoja po PiS reformų paskirti teisėjai.

Toks „nepriimtinas“ sprendimas verčia suabejoti dešimtimis tūkstančių sprendimų, kuriuos jau priėmė naujieji teisėjai, sakė vyriausybės vadovas žurnalistams.

Vyriausybės vadovas Piotras Mulleris pridūrė, kad Aukščiausiojo Teismo sprendimu siekiama „paplauti valstybės politinės sistemos pamatus“ ir jis sukėlė „milžinišką nematyto masto chaosą“.

Tačiau Aukščiausiojo Teismo atstovas teisėjas Michalas Laskowskis ketvirtadienį sakė, jog šis teismo sprendimas negalioja atgaline tvarka, todėl jau vykstančiuose teismo procesuose nebus taikomas.

Ketvirtadienį PiS kontroliuojamas parlamentas priėmė dar vieną prieštaringai vertinamą įstatymą, numatantį nuobaudas teisėjams, kritikuojantiems vyriausybės vykdomas teismų reformas. Prezidentas leido suprasti, kad taip pat įstatymą pasirašys.

Europos Sąjunga ne kartą reiškė susirūpinimą dėl Lenkijos vykdomų teismų reformų. 2017 metų pabaigoje Briuselis pradėjo precedento neturintį drausminį procesą prieš Lenkiją dėl „sisteminių grėsmių“, kurias teisės viršenybei esą kelia reformos. Dėl šios procedūros Lenkijai gali būti įšaldytos balsavimo ES institucijose teisės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas