Lenkijos vyriausybė anksčiau pagrasino sužlugdyti viršūnių susitikimą, jei lyderiai perrinks D.Tuską, kuris, anot Varšuvos, per daug kišasi į jos vidaus politiką.
Lenkija liko visiškai izoliuota, – BNS sakė diplomatinis šaltinis.
Diplomatiniai šaltiniai BNS pranešė, kad už D.Tuską balsavo 27 šalių vadovai, Lenkija vienintelė buvo prieš. „27 buvo „už“, vienas „prieš“. Lenkija liko visiškai izoliuota“, – BNS sakė diplomatinis šaltinis.
Paramą D.Tuskui atvykdama į ES viršūnių susitikimą išsakė ir Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė. Jos teigimu, ES negali tapti Lenkijos vidaus politikos įkaite.
Lenkijos premjerė: „Nieko negalima padaryti be mūsų ir mūsų sutikimo“
Prieš balsavimą Beata Szydlo aiškino, kad be Lenkijos sutikimo Europos Sąjungos lyderiai negali patvirtinti Donaldo Tusko Europos Vadovų Tarybos pirmininku.
„Leiskite pakartoti: nieko negalima padaryti be mūsų ir mūsų sutikimo“, – pareiškė B.Szydlo, atvykusi į viršūnių susitikimą Briuselyje.
Ketvirtadienio viršūnių susitikime buvo tikimasi pademonstruoti sugrįžtančią ES šalių vienybę, Bendrijai kuriant ateities be Didžiosios Britanijos planus.
Lenkijos vyriausybė pagrasino sužlugdyti viršūnių susitikimą, jei lyderiai Europos Vadovų Tarybos pirmininku perrinks lenką D.Tuską, kuris, anot Varšuvos, per daug kišasi į jos vidaus politiką.
Tačiau Lenkijos vyriausybė pagrasino sužlugdyti viršūnių susitikimą, jei lyderiai Europos Vadovų Tarybos pirmininku perrinks lenką D.Tuską, kuris, anot Varšuvos, per daug kišasi į jos vidaus politiką.
Vokietijos kanclerė Angela Merkel atsakė, kad D.Tuskas puikiai tinka šioms pareigoms ir jis padės užtikrinti labai reikalingą stabilumą „Brexit“ laikotarpiu bei sprendžiant kitus svarbius klausimus nuo migrantų krizės iki Rusijos agresijos augimo.
„Jo perrinkimą laikyčiau stabilumo ženklu visai Europai ir būčiau laiminga galėdama toliau su juo dirbti“, – pareiškė ji.
Europos diplomatai sako, kad Lenkija neturėjo galimybės vetuoti D.Tusko perrinkimo, kurio perrinkimui užtenka kvalifikuotos balsų daugumos – 21 iš 28 valstybių – pritarimo.
Pasak B.Szydlo, ES narės turėtų prisiminti, kad Bendrija turėtų būti kuriama bendru sutarimu, o ji rizikuodama ignoruoja šį principą.
„Mes negalime pritarti susitarimui (dėl Tusko), kuriame negirdima vienos šalies, turinčios kitokią nuomonę“, – sakė premjerė.
„Lenkija nežaidžia su tokiais principais ir mes nesutinkame, kad Europos Tarybos vadovu būtų tas, kurio nepalaiko jo šalis“, – pridūrė B.Szydlo.
Lenkijos valdančiosios „Įstatymo ir teisingumo“ partijos lyderis Jaroslawas Kaczynskis sako, kad D.Tuskas yra „morališkai atsakingas“ už jo brolio dvynio, tuomečio Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio žūtį per 2010-aisiais Rusijoje įvykusią lėktuvo katastrofą.