Lenkijos premjero M.Morawieckio tėvas: žydai patys mielai kėlėsi į getus ir padėjo naciams

Lenkijos politikai vis klumpa kalbėdami apie skaudžią šalies praeitį ir įvykius per Antrąjį pasaulinį karą. Šįkart prisišnekėjo paties premjero Mateuszo Morawieckio tėvas. Buvęs senatorius Kornelis Morawieckis pareiškė, kad žydai patys noriai kraustėsi į getus, nes jiems buvo pasakyta, jog nereikės bendrauti su „tais šlykščiais lenkais“, rašo „The Times of Israel“.
Kornelis Morawieckis
Kornelis Morawieckis / „Twitter“ nuotr.

Iš aktyvios politikos tik neseniai pasitraukęs K.Morawieckis, kurio sūnus Mateuszas pernai buvo paskirtas premjeru, taip pasvarstė duodamas interviu interneto žurnalui „Kultura Liberalna“, kuris buvo paskelbtas antradienį.

„Ar žinote, kas nuvarė žydus į Varšuvos getą? Manote, kad vokiečiai? Ne. Žydai patys ėjo, nes jiems sakė, kad ten bus anklavas, kad jiems nereiks bendrauti su tais šlykščiais lenkais“, – aiškino K.Morawieckis.

Skandalingas jo interviu pasirodė kaip tik tokiu metu, kai Lenkijos ir Izraelio santykiai atsidūrę diplomatinėje krizėje.

Izraelio vyriausybė protestuoja prieš praėjusį mėnesį Lenkijoje priimtą įstatymą, pagal kurį kriminalizuojami teiginiai, kaltinantys lenkus dėl nacių nusikaltimų.

Žydų organizacijos teigia, kad teisės aktas riboja debatus ir neleis laisvai dirbti mokslininkams, tiriantiems tūkstančių lenkų, kurie išdavė žydus naciams ar patys žudė žydus, veiksmus.

Krizė dar labiau įsibėgėjo, kai Lenkijos vyriausybės vadovas M.Morawieckis pareiškė, kad Holokausto nusikaltimus vykdė ne tik vokiečiai, ukrainiečiai ar lenkai, bet ir žydai. Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu pasipiktino tokiais žodžiais.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./ Mateuszas Morawieckis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./ Mateuszas Morawieckis

1940 metais, Lenkiją jau okupavus naciams, Varšuvos žydai buvo suvaryti į getą – atitvertą teritoriją užimtoje sostinėje.

Į trijų kvadratinių kilometrų plotą buvo suvaryta beveik pusė milijono miesto žydų. Tuos, kurių nepalaužė alkis ar ligos, naciai vėliau išsiuntė į mirties stovyklas.

K.Morawieckis: „Ar žinote, kas nuvarė getus į Varšuvos getą? Manote, kad vokiečiai? Ne. Žydai patys ėjo, nes jiems sakė, kad ten bus enklavas, kad jiems nereiks bendrauti su tais šlykščiais lenkais.“

Anksčiau šį mėnesį Lenkija paskelbė įkursianti Varšuvos geto muziejų – šalies kultūros ministras Piotras Glinskis teigė, kad muziejus atspindės šimtamečius artimus lenkų ir žydų ryšius.

„Atsakomybė dėl žydų ir okupuotos Lenkijos likimo tenka ne tik vokiečiams, Vokietijos tautai, bet ir tiems, kurie neatskubėjo į pagalbą, – sąjungininkams“, – kovo 8-ąją paskelbdamas apie muziejaus statybas kalbėjo M.Morawieckis.

Jo tėvas jau minėtame interviu taip pat palietė tariamą pačių žydų dalyvavimą Holokausto nusikaltimuose. K.Morawieckis nutarė paliesti žydų informatorių, kuriais naciai naudojosi įsiskverbimui į sukilėlių gretas, temą.

„Kas siuntė žydus į Umschlagplatz (šiuo vokišku žodžiu apibūdinamos vietos, dažnai aikštės, į kurias prieš kelionę į mirties stovyklas buvo suvaromi žydai, – red.) – klausė K.Morawieckis. – Ar vokiečiai? Ne! Žydų policija veikė Umschlagplatz!“

Vokietijos Bundesarchyvo/Wikimedia.org nuotr./Vokiečių kariai Liublino gete (1941 m. gegužė)
Vokietijos Bundesarchyvo/Wikimedia.org nuotr./Vokiečių kariai Liublino gete (1941 m. gegužė)

Holokaustą tyrinėjantys mokslininkai atmeta žydų ir lenkų kolaborantų lyginimą – žydai buvo kaliniai, kuriuos jau buvo nuspręsta sunaikinti (tik vėliau), o lenkus naciai laikė civiliais ir į jų kasdienį gyvenimą beveik nesikišo.

Kilus skandalui, Lenkijos vyriausybė ketvirtadienį atsiribojo nuo premjero M.Morawieckio tėvo komentarų. Pasak užsienio reikalų viceministro Bartoszo Cichockio, šis komentaras neatspindi Lenkijos vyriausybės pozicijos.

Be to, ketvirtadienį generalinis prokuroras Zbigniewas Ziobro pareiškė, kad viena prieštaringojo įstatymo dalių prieštarauja konstitucijai. Šis pareiškimas buvo gana netikėtas, nes Z.Ziobro, kuris taip pat yra teisingumo ministras, buvo vienas pirmųjų šio įstatymo, kurio projektą sukūrė jo ministerija, iniciatorių.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Zbigniewas Ziobro
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Zbigniewas Ziobro

Tai galima palaikyti ženklu, kad Lenkijos vyriausybė ieško būtų panaikinti šį įstatymą, kuris taip pat sukėlė įtampą santykiuose su JAV. Lenkijos konstitucinis teismas netrukus turėtų peržiūrėti šį įstatymą ir galbūt bent dalį jo panaikinti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis