„Nusprendžiau patikėti vyriausybės formavimo misiją ministrui pirmininkui Mateuszui Morawieckiui“, – sakė A.Duda savo kalboje per televiziją.
Po praėjusį mėnesį įvykusių visuotinių rinkimų, kuriuose valdančioji dešinioji partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS) prarado daugumą parlamente ir pralaimėjo trims susivienijusioms opozicinėms partijoms, vedamoms Pilietinės platformos (PO), tačiau liko daugiausiai balsų surinkusia paviene partija, pradedamas naujos vyriausybės formavimo procesas.
Anksčiau pirmadienį prezidento padėjėjas Marcinas Mastalerekas socialiniame tinkle „X“ teigė, kad šalies vadovo sprendimas yra galutinis ir nepriklauso nuo politikų pageidavimų.
Dabartinės vyriausybės sąjungininkas A.Duda yra sakęs, kad du kandidatai į ministrus pirmininkus yra dabartinis premjeras, deleguotas valdančiųjų PiS, ir buvęs ministras pirmininkas, pagrindinis opozicijos lyderis Donaldas Tuskas.
Manoma, kad dėl prezidento sprendimo bus atidėtas veikiančios vyriausybės sudarymas, nes įstatymų leidėjai greičiausiai nesuteiks M.Morawieckiui reikiamo pritarimo jo ministrų kabinetui.
A.Duda pabrėžė, kad M.Morawieckio partijai turėtų būti suteikta galimybė likti valdžioje, nes ji laimėjo daugiau balsų nei bet kuri kita pavienė partija.
Prezidentas teigė, kad jei M.Morawieckiui nepavyks, jis perduos vyriausybės formavimo užduotį antrai pagal dydį parlamente D.Tusko Pilietinei koalicijai.
Pagal Lenkijos konstituciją prezidentas skiria premjerą ir paveda jam sudaryti ministrų kabinetą, o šiam vėliau turi pritarti parlamentas. Tik tada oficialiai patvirtinamas ministras pirmininkas ir vyriausybė. Jei ne, procedūra kartojama su kitu ministru pirmininku.
PiS naujajame parlamente neturės daugumos ir negalės priimti savo įstatymų. Tačiau jos lyderiai tvirtina, kad jai turėtų būti suteikta galimybė toliau valdyti, nes ji surinko daugiausia balsų. Partija turės 194 balsus 460 narių turinčiuose žemuosiuose parlamento rūmuose, tačiau neturi potencialaus koalicijos partnerio.
Buvęs Europos Vadovų Tarybos pirmininkas D.Tuskas atstovauja susivienijusios opozicijos daugumai, laimėjusiai 248 mandatus, tačiau rinkimų kampanijos metu jis buvo aršių vyriausybės išpuolių ir priešiškų A.Dudos komentarų taikinys. Opozicinį bloką sudaro D.Tusko centristinė Pilietinė koalicija, „Trečiasis kelias“ – agrarinės Lenkijos liaudies partijos bei centristinės „Lenkija 2050“ koalicija – ir „Naujoji kairė“.
Kai kurie apžvalgininkai anksčiau teigė, kad A.Duda gali pasirinkti kandidatą, galintį suteikti konstruktyvaus bendradarbiavimo galimybę per beveik dvejus metus iki jo kadencijos pabaigos.
Bandymas laimėti laiko?
D.Tuskas yra apkaltinęs A.Dudą bandymu laimėti laiko.
Šį kaltinimą jis pakartojo pirmadienį per mitingą prieš pat A.Dudos pranešimą, po to, kai vietos žiniasklaida nutekino valstybės vadovo sprendimą.
„Prezidentas sakė, kad paskirs Morawieckį (...). Taigi, kaip jau sakiau, jie norės pavogti dar porą dienų“, – sakė D.Tuskas savo rėmėjams Vroclave Pietvakarių Lenkijoje.
Jis sakė, kad gaila, nes šiuo metu Lenkijai laikas yra labai svarbus.
Rinkimų kampanijos metu D.Tuskas pažadėjo atkurti ryšius su Europos Sąjunga ir iki gruodžio atblokuoti įšaldytas ES lėšas.
Briuselis yra užkirtęs kelią Lenkijai gauti 35 mlrd. eurų ES COVID-19 pandemijos padarinių likvidavimo lėšų dėl nesutarimų dėl teismų reformų.
Nuo tada, kai PiS atėjo į valdžią, Lenkijos santykiai su ES vadovaujančiomis institucijomis smarkiai pablogėjo dėl, bloko lyderių teigimu, prastėjančios demokratijos padėties.
A.Duda pirmąją naujai išrinkto šalies parlamento sesiją sušauks lapkričio 13 dieną.