Miesto žydų bendruomenė pasveikino šį žingsnį kaip istorinę jos atgimimo akimirką.
Lechas Kaczynskis pirmasis iš Lenkijos vadovų oficialiai apsilankė šios šalies sinagogoje vykstančiose pamaldose. Lenkijos žydų bendruomenė buvo beveik visiškai sunaikinta per Holokaustą, o išlikę jos nariai taip pat buvo persekiojami komunistų režimo.
Šis vizitas „reiškia, kad gyvename normalioje šalyje..., kuri brangina įvairių tikėjimų ir tautybės piliečius“, – sakė Lenkijos vyriausiasis rabinas Michaelas Schudrichas.
L.Kaczynskiui po saulėlydžio įžengus į Varšuvos šimtametę Nozyko sinagogą, tikintieji atsistojo, o žydų vaikų choras sugiedojo „Šalom Aleichem“ – „ramybė jums“.
Šlikę dėvintis prezidentas užėmė vietą pirmojoje eilėje, o choras sugiedojo Lenkijos nacionalinį himną ir giesmę jidiš kalba, kuria prieš Antrąjį pasaulinį karą kalbėjo 3,5 mln. Lenkijos žydų.
Lenkija beveik tūkstantmetį buvo svarbus žydų prieglobstis – šios šalies žydų bendruomenė prieš karą buvo didžiausia Europoje. Daugelis šios tautybės žmonių buvo išžudyti getuose ir mirties stovyklose, kurias Lenkijoje įsteigė nacistinė Vokietija, užėmusi šalį 1939 metais.
Praėjus beveik 20 metų nuo komunistinio režimo griūties, ši Lenkijos žydų bendruomenė atsikrato senų antisemitizmo baimių ir grįžta prie savo šaknų.
Per ceremoniją taip pat buvo perskaityta speciali malda už Lenkiją, sukurta prezidento vizito proga.
Vėliau L.Kaczynskis uždegė žvakę, kuri buvo įstatyta į sidabrinę menorą.
Lenkijos žydų bendruomenės vadovas Piotras Kadlcikas sakė, kad prieš Antrąjį pasaulinį karą šalies prezidentas Ignacijus Moscickis buvo apsilankęs sinagogoje, tačiau ne pamaldų metu ir nesusitiko su bendruomenės nariais.
Pamaldus katalikas L.Kaczynskis nuo seno palaiko draugiškus ryšius su Lenkijos žydais.
Jis anksčiau lankėsi Nozyko sinagogoje, kai buvo Varšuvos meras, taip pat parėmė planuojamo žydų istorijos muziejaus įsteigimą skirdamas žemės sklypą jo pastatui. Pastaruosius dvejus metus jis dalyvaudavo Chanukos žvakių uždegimo ceremonijose, kurios buvo rengiamos prezidentūros rūmuose.
Tačiau išgyvenusieji Holokaustą ir jų vaikai, kurie nebeatmena šių baisumų, prezidento vizitą šventovėje pasveikino kaip dar reikšmingesnį žingsnį.
„Šįkart mūsų atvyko aplankyti prezidentas, – sakė rabinas Matis Pawlakas, kuris tapo pirmuoju vietiniu Lenkijos rabinu po komunistinio režimo žlugimo. – Tai rodo, kad mūsų santykiai glaudėja“.
47 metų Izraelio pilietis Moshe Haymanas, kuris prieš metų persikėlė gyventi į Lenkiją, taip pat laiko šį vizitą istorine akimirka.
„Žydams tai simbolizuoja pergalę, – sakė jis. – Jo buvimas čia man atrodo tarsi stebuklas“.
L.Kaczynskis šiltai bendravo su bendruomenės nariais, išgėrė raudono vyno ir paragavo tradicinių bulvinių blynelių, kurie valgomi aštuonias dienas trunkančios "šviesų šventės" metu.
„Sakyčiau, kad jam išties patiko, – sakė I.Kadlcikas. – Jis kalbėjosi su žmonėmis, buvo labai nuoširdus, labai draugiškas.“
M.Pawlakas, kuris yra vienos Varšuvos žydų mokyklos direktorius, gyrė L.Kaczynskį už paramą žydų bendruomenei, plėtojant toleranciją, išplitusią kitose šalies institucijose.
Pasak jo, dėl šių pastangų labiau pradėti remti projektai, tokie kaip senųjų žydų kapinių ir sinagogų tvarkymas bei švietimo programų kūrimas.
„Šis vizitas labai svarbus Lenkijos žydų bendruomenei“, – pridūrė M.Pawlakas.
Varšuvos merė Hanna Gronkiewicz-Waltz taip pat dalyvavo Chanukos žvakių uždegimo ceremonijoje, surengtoje priešais sostinės simboliu tapusį Kultūros rūmų dangoraižį.