Marianas Banasis, vadovaujantis Lenkijos aukščiausiesiems kontrolės rūmams (NIK) – nepriklausomai institucijai, atsakingai už tinkamą viešųjų lėšų panaudojimą – kalbėjo Senato komitete, atliekančiame tyrimą dėl Izraelio IT bendrovės „NSO Group“ sukurtos šnipinėjimo programos „Pegasus“ panaudojimo.
„Atsižvelgiant į pastaruosius įvykius, susijusius su valstybės ir piliečių saugumu, priėmiau sprendimą nedelsiant inicijuoti slaptųjų tarnybų valstybinės priežiūros kontrolę“, – sakė M.Banasis.
Pareigūnas sakė planuojantis iškviesti duoti parodymų Lenkijos valdančiosios partijos lyderį ir premjero pavaduotoją saugumo klausimais Jaroslawą Kaczynski.
„Jis turėtų atsakyti į klausimus apie neteisėtą ir masinį Lenkijos moterų ir vyrų sekimą“, – pareiškė M.Banasis.
Jeigu J.Kaczynskis būtų iškviestas, pagal įstatymus jis privalėtų liudyti.
Praėjusią savaitę įtakingiausias Lenkijos politikas, konservatyvios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) lyderis J.Kaczynskis pripažino, kad šalis įsigijo programinę įrangą „Pegasus“. Anot jo, tai buvo padaryta siekiant kovoti su „sunkiu nusikalstamumu“.
Gruodžio pabaigoje prie Toronto universiteto įkurta visuomeninė kibernetinio saugumo organizacija „Citizen Lab“ nustatė, jog „Pegasus“ šnipinėjimo programa buvo panaudota šnipinėjant trijų Lenkijos valdžios kritikų – opozicijos senatoriaus, advokato ir prokurorės – telefonus.
Atskleista informacija sukrėtė Lenkiją, padėtis buvo lyginama su prieš pusę amžiaus kilusiu Votergeito („Watergate“) skandalu JAV.
„Pegasus“ užkrėsti išmanieji telefonai faktiškai paverčiami šnipinėjimo prietaisais, leidžiančiais programos valdytojams skaityti sekamų asmenų susirašinėjimą, peržiūrėti nuotraukas, stebėti buvimo vietą ir netgi įjungti vaizdo kamerą be savininko žinios.
Remiantis transliuotojo TVN ir dienraščio „Gazeta Wyborcza“ atliktu tyrimu, vyriausybė 2017 metais slapta nupirko „Pegasus“ Centriniam kovos su korupcija biurui (CBA) – valdančiosios partijos kontroliuojamai specialiai tarnybai – pasinaudodama vadinamojo Teisingumo fondo lėšomis. Šis fondas buvo skirtas pagalbos nusikaltimų aukoms teikimui ir nusikaltėlių reabilitacijai.
Pasak M.Banasio, jo tarnyba patvirtino žurnalistinio tyrimo išvadas, kad CBA operacijos buvo neteisėtai finansuotos, skiriant 25 mln. zlotų (5,6 mln. eurų) iš Teisingumo fondo.
Pagal Lenkijos įstatymus CBA gali būti finansuojamas tik iš valstybės biudžeto. M.Banasio teigimu, „šiandien mes galime drąsiai pasakyti“, kad 25 mln. zlotų (5,52 mln. eurų) buvo panaudoti programai „Pegasus“.
M.Banasis prieš Senatą stojo antrą tyrimo dėl „Pegasus“ naudojimo dieną. Pirmadienį Lenkijos senatoriai išklausė dviejų „Citizen Lab“ ekspertų liudijimus.
M.Banasį šešerių metų kandencijai valdančioji partija skyrė 2019 metais, tačiau nuo to laiko tapo vienu pagrindinių valdžios oponentų ir inicijuoja tyrimus prieš įvairius vyriausybės pareigūnus.