Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Libijos karinis lyderis Khalifa Haftaras pranešė išvadavęs Derną

Libijos karinis lyderis Khalifa Haftaras ketvirtadienį paskelbė apie Dernos „išvadavimą“ iš radikalių islamistų kovotojų.
Derna
Derna / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Derna buvo vienintelis miestas šiame rytiniame regione, kurio nekontroliavo Kh.Haftaro pajėgos.

„Mes didžiuojamės galėdami pranešti apie Dernos, visiems libiečiams brangaus miesto, išvadavimą“, – sakė karinis lyderis, remiantis Libijos rytuose įkurtą administraciją.

Jis pažadėjo miesto gyventojams „naują laisvės, saugumo ir taikos erą“.

Kh.Haftaro vadovaujamos Libijos nacionalinės armijos (LNA) atstovas pranešė, kad jos pajėgos „šturmavo paskutinę organizacijos „al Qaeda“ tvirtovę“ miesto centre.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Generolas Khalifa Haftaras
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Generolas Khalifa Haftaras

LNA gegužės 7 dieną pradėjo operaciją, siekdama perimti beveik 150 tūkst. gyventojų turinčią Derną, esančią maždaug už 1 tūkst. kilometrų į rytus nuo Tripolio.

Šį miestą kontroliavo padrikas islamistų ir džihadistų kovotojų aljansas, į kurį įėjo ir su „al Qaeda“ susijusios grupuotės, kovojančios ir su LNA, ir su džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ kovotojais.

Kh. Haftaro priešininkai jį kaltina bandymu įvesti naują karinę diktatūrą Libijoje. Šis karinis lyderis remia Libijos rytuose įkurtą administraciją, kuri nepripažįsta Jungtinių Tautų remiamos Tripolio Nacionalinės santarvės vyriausybės šalies vakaruose.

Anksčiau šią savaitę LNA paskelbė, kad po beveik dvi savaites trukusių kruvinų susirėmimų turi „visiškai“ kontroliuoja Libijos naftos „pusmėnulį“, praėjus kelioms dienoms po Ras al Unufo ir as Sidros – uostų, per kuriuos eksportuojama Libijos nafta – susigrąžinimo iš priešiškų kovotojų.

Pasak Kh. Haftaro, visos jo kontroliuojamų naftos terminalų pajamos bus perduotos nepripažįstamai administracijai.

Vašingtonas ir jo sąjungininkės trečiadienį pareikalavo sugrąžinti du svarbius naftos pramonės objektus JT palaikomai vyriausybei. Ši savo ruožtu paragino JT Saugumo Tarybą blokuoti bet kokį „neteisėtą“ naftos eksportą iš chaoso apimtos šalies.

Sumaištis Libiją krečia po 2011 metų sukilimo, per kurį buvo nuverstas ir vėliau nužudytas ilgametis diktatorius Muamaras Kadhafi, o konkuruojančios vyriausybės ir kovotojų grupuotės pradėjo kovoti tarpusavyje dėl naftos turtingos šalies kontrolės.

Libijos ekonomika yra labai priklausoma nuo naftos išteklių. Didžiausias naftos atsargas Afrikoje turinti Libija M.Kadhafi laikais per parą išgavo 1,6 mln. barelių naftos.

Po M. Kadhafi režimo žlugimo naftos produkcija sumažėjo maždaug 80 procentų, tačiau 2017 metais vėl viršijo 1 mln. barelių per parą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos