Iš viso tokių komandų Turkijoje po žemės drebėjimo buvo apie 90. Per pastarąsias paras Lietuvos tarptautinės pagalbos teikimo komandos iš sugriuvusių pastatų ištraukė 7 žuvusiųjų kūnus, skelbia savo „Facebook“ paskyroje Valstybinė priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba.
Pasak LERT komandos nario ugniagesio gelbėtojo Tomo Pečkio, gelbėtojai susiduria su įvairiomis situacijomis: „Mūsų misija čia – tai lyg nesibaigianti užduotis, nuo kurios pailsėti fiziškai galime tik kai pakeičia kita pamaina, o psichologiškai pailsėti neįmanoma, nes žinome, kad tuoj teks vėl grįžti prie tos pačios užduoties, tai yra žmonių paieškos ir gelbėjimo. Tačiau kasdien tikimės, kad vis dar pavyks rasti gyvų ir juos išgelbėti. Tai mus ir motyvuoja.“
„Kai atliekame gelbėjimo darbus, aplink stovi minia žmonių, kurie yra dingusiųjų artimieji ir viliasi pamatyti juos gyvus. Darbai, iki kol juos išlaisviname, trunka daug valandų, būna sudėtingi, tenka atkelti daug gelžbetonio konstrukcijų, nuolat yra rizika, kad ir patys galime patekti į spąstus.
Vietiniai gyventojai nori, kad būtume čia tol, kol viskas pasibaigs. Mes jiems esame tarsi psichologinis ramstis. Tiesa, net būdami tokioje sunkioje situacijoje, jie net kelis kartus per dieną atneša mums arbatos ir maisto ar pakviečia poilsio metu kartu su jais pabūti prie laužų, kuriuos jie nuolat kūrena. Taip jie išreiškia savo dėkingumą.
Pats miestas, kuriame esame, smarkiai apgriuvęs, dauguma pastatų bent iš dalies pažeisti ir pavojingi. Naktimis jis beveik neapšviestas, mieste tvyro chaosas. Mes savo misiją baigsime ir išvyksime, tačiau jie dar ilgai su visu tuo, kas nutiko, turės gyventi,“ – teigia T.Pečkys.
Mūsų šalies gelbėtojai dirbo septyniose vietose, kur atliko paieškos ir gelbėjimo operacijas. Į Bisną, kuris yra apie 45 km nuo Adijamano, padėti lenkams buvo nusiųsti du kinologai su šunimis. Petys į petį Lietuvos gelbėtojams teko dirbti su Turkijos, Lenkijos, Sudano, Čekijos, JAV, Sakartvelo, Bangladešo ir Kinijos komandomis.