Londonas apkaltino Rusijos šnipus vykdant pasaulio masto kiberatakų kampaniją

Jungtinės Karalystės (JK) užsienio reikalų sekretorius Jeremy Huntas ketvirtadienį apkaltino Rusijos karinės žvalgybos tarnybą GRU vykdant „beatodairiškų“ kibernetinių atakų kampaniją, nukreiptą prieš politines institucijas, verslo įmones, žiniasklaidą ir sporto organizacijas visame pasaulyje.
Jeremy Huntas
Jeremy Huntas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Britanijos nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NCSC) nustatė keletą veikėjų, dirbančių GRU padalinyje, siejamame su įvairiomis didelio atgarsio sulaukusiomis kompiuterinėmis atakomis, įskaitant nukreiptas prieš Jungtinės Karalystės užsienio reikalų ministeriją.

Daugelis jų anksčiau buvo siejamos su Maskva, įskaitant 2017 metais įvykdytą išpirkos reikalaujančio viruso „BadRabbit“ paskleidimą, smogusį vienam Ukrainos tarptautiniam oro uostui ir Rusijos žiniasklaidos kanalams, taip pat pernykštį mėginimą įsilaužti į Šveicarijoje įsikūrusios Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) sistemas.

J.Huntas: „Šis elgesio modelis demonstruoja jų troškimą veikti nepaisant tarptautinės teisės arba nusistovėjusių normų ir daryti tai jaučiantis nebaudžiamiems ir nepatiriant pasekmių.“

„Šis elgesio modelis demonstruoja jų troškimą veikti nepaisant tarptautinės teisės arba nusistovėjusių normų ir daryti tai jaučiantis nebaudžiamiems ir nepatiriant pasekmių“, – sakoma J.Hunto pranešime.

„Mūsų žinia aiški: kartu su savo sąjungininkais demaskuosime ir atsakysime į GRU pastangas žlugdyti tarptautinį stabilumą“, – pridūrė diplomatijos vadovas.

NCSC nuomone, GRU „beveik neabejotinai“ atsakinga už 2017 metais surengtas atakas ir daugelį kitų, įskaitant didelio atgarsio sukėlusius įsilaužimus į JAV Demokratų partijos sistemas prieš 2016 metų prezidento rinkimus, sakė šaltiniai Vaithole.

Pasak jų, Britanijos vyriausybė daro išvadą, kad galutinė atsakomybė už šią kibernetinių atakų kampaniją tenka Kremliui.

Užsienio reikalų ministerija šiuos veiksmus apibūdino kaip „šiurkštų tarptautinės teisės pažeidimą“, padariusį šalių ekonomikoms milijonais svarų vertinamų nuostolių.

„Šios kibernetinės atakos nepasitarnauja jokiems teisėtiems nacionalinio saugumo interesams, bet paveikia žmonių visame pasaulyje galimybę gyventi kasdienį gyvenimą, netrikdomą kišimosi, ir netgi jų galimybę džiaugtis sportu“, – pažymėjo J.Huntas.

„GRU veiksmai yra beatodairiški: jie mėgina kištis į rinkimus kitose šalyse ir jiems pakenkti; jie netgi pasiruošę daryti žalą Rusijos bendrovėms ir Rusijos piliečiams“, – pridūrė užsienio reikalų sekretorius.

Tarp kompiuteriniai įsilaužėlių, įvardytų NCSC kaip GRU darbuotojai, yra grupė, žinoma kaip APT28, „Pawn Storm“, „Sandworm“, „Fancy Bear“ ir „Sofacy Group“.

JAV Teisingumo departamentas anksčiau kaltino šią grupę įvykdžius virtinę kompiuterinių įsilaužimų Amerikoje ir visame pasaulyje.

Tarp šios grupės taikinių buvo Amerikos politinių partijų ir konservatyvios pakraipos JAV analitinių centrų tinklalapių, taip pat svarbių infrastruktūros objektų, tokių kaip elektros tinklai.

Karališkojo jungtinio gynybos ir saugumo tyrimų instituto (RUSI) generalinio direktoriaus pavaduotojas Malcolma Chalmersas sakė, kad GRU veikla „toli peržengia tradicinį šnipinėjimą taikos metu“.

„Rengdami ardomąsias operacijas, keliančias pavojų (žmonių) gyvybėms visuomenėse, į kurias taikomasi, jie išblukina ribą tarp karo ir taikos“, – pridūrė M.Chalmersas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis